Μετά από ένα ακόμη ματς που κυριάρχησε πλήρως στο γήπεδο αλλά παραλίγο να αυτοκτονήσει χάρη στην επιθετική αναποτελεσματικότητά του, ο Ολυμπιακός έστω και οριακά λύγισε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα (1-0) χάρη στο πέναλτι του Ελ Αραμπί τρία λεπτά πριν το τέλος και με αυτό το «τρίποντο» ολοκλήρωσε με 4 βαθμούς τον Β' όμιλο και συνεχίζει ως τρίτος στους 32 του Europa League.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, με το ξεκίνημα στο Φάληρο, ο Αστέρας πίεσε έντονα και πολύ «ψηλά», δημιουργώντας με ατό τον τρόπο πρόβλημα στην κυκλοφορία του Ολυμπιακού που για αρκετά λεπτά δεν έβρισκε διαδρόμους και λύσεις. Η ομάδα του Μαρτίνς όμως γρήγορα βελτίωσε την εικόνα της και όσο περνούσε η ώρα άρχισε να πατά περιοχή με καλύτερες επιλογές από τη μεσαία γραμμή και μπροστά, έχοντας κορυφαίους τους Καμαρά και Ποντένσε σε αυτό το διάστημα. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε και την πίεσή του και μοιραία ακολούθησαν και 3-4 ευκαιρίες για γκολ.

Γενικά από το 20λεπτο και μετά οι «ερυθρόλευκοι»είχαν συντριπτική κατοχή μπάλας και βρίσκονταν σταθερά στο μισό γήπεδο του Αστέρα, ψάχνοντας τρόπους για να διασπάσουν την άμυνα του αντιπάλου με όλους τους τρόπους, σέντρες, κάθετες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας, στημένες μπάλες και μακρινά σουτ. Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ως το ημίχρονο άνηκε στους Σέρβους, στο τελευταίο πεντάλεπτο όταν το ματς έγινε για λίγο... ροντέο με τη μπάλα πάνω-κάτω. Στην αντεπίθεση του 41' ο Μάριν κέρδισε πέναλτι από Γκιγιέρμε, όμως για ο Τομανέ σημάδεψε το οριζόντιο του Σα, με το 0-0 να παραμένει ως το ημίχρονο. Τελικές 13-3 για τους «ερυθρόλευκους» στο διάστημα αυτό και ποσοστό κατοχής κοντά στο 70%.

Αυτή η επιθετικότητα του Ολυμπιακού, στο δεύτερο ημίχρονο όχι απλώς συνεχίστηκε αλλά... γιγαντώθηκε. Όλη η ομάδα του Μαρτίνς ήταν σταθερά πάνω από τη σέντρα και γύρω ή μέσα στην εστία του Αστέρα, με τους «ερυθρόλευκους» να φτιάχνουν ωραίους συνδυασμούς και γενικά να είναι καταιγιστικοί στον ρυθμό δημιουργίας φάσεων. Ωστόσο, με τον χρόνο να στερεύει, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφερναν για ένα ακόμη ματς να σπαταλάνε κάτι παραπάνω από ένα... τσουβάλι ευκαιρίες, ορισμένες από αυτές να φτάνουν τα όρια του... εξωφρενικού, ειδικά αυτές των Ελ Αραμπί και Ποντένσε. Κάτι οι άτσαλες προσπάθειες του Πορτογάλου όμως, κάτι οι ηρωϊκές προσπάθειες του Μπόργιαν στο τέρμα του Αστέρα, έφερναν το ματς στο 0-0 μέχρι το 86ο λεπτό!

Σε αυτό, σαν... από μηχανής Θεός, ο Ζάντερ έβαλε το χέρι του -στην κυριολεξία- αποκρούοντας μια σέντρα που έφτανε στον Ομάρ φάτσα στο τέρμα και ο Ιταλός ρέφερι μοιραία έδειξε τη λευκή βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί, δεν αστόχησε και έτσι, ο... γρίφος του γκολ λύθηκε. Με αυτό το οριακό όπως εξελίχθηκε το ματς 1-0, όσο δηλαδή χρειαζόταν, ο Ολυμπιακός συνεχίζει για ακόμη μια χρονιά στην Ευρώπη και μετά τη χειμερινή διακοπή!

• 10

Ο Μαρτίνς ξεκίνησε το ματς με το -για φέτος- «ευρωπαϊκό» 4-3-3 του, με τους τρεις κλασικούς χαφ και τα δύο εξτρέμ στα πλευρά του Ελ Αραμπί. Ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι ο... κλασικός, εντός έδρας Ολυμπιακός. Έκανε σχεδόν τα πάντα τέλεια μέχρι να φτάσει στην περιοχή του αντιπάλου, όμως εκεί τα έκανε μαντάρα. Το πλάνο άρχισε να αποδίδει καλύτερα μετά την αλλαγή του Καμαρά με τον Γκερέρο και το 4-4-2.

• 17

Ο Μιλόγεβιτς κατέβασε τον Αστέρα στο Καραϊσκάκη επί της ουσίας χωρίς ξεκάθαρο πλάνο και αλλάζοντας τρεις φορές σχήμα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Αρχικά 4-1-4-1, μετά 4-2-3-1 και στο τέλος 4-5-1. Στην αρχή δοκίμασε να πιέσει, μετά προσπάθησε ανεπιτυχώς να κυκλοφορήσει τη μπάλα, ενώ όταν ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο, δοκίμασε τις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές πήρε το πέναλτι, όμως μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Σέρβοι εξαφανίστηκαν. Αρχικά προσπάθησαν να κλείσουν τους χώρους με διπλή γραμμή άμυνας στα χαφ, όμως πρακτικά μπήκαν όλοι μέσα στην περιοχή. Γενικά μια μάλλον αδιάφορη εικόνα ομάδας που δεν ήξερε τι ακριβώς ήθελε να κάνει σε άμυνα και επίθεση και σίγουρα δεν άξιζε να συνεχίσει στην Ευρώπη ως 3η.

43’

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ερυθρού Αστέρα να μπει μπροστά στο σκορ και να διευκολύνει το έργο του σε ότι αφορά την πρόκριση. Ο Ζοσέ Σα είναι εξουδετερωμένος στην εκτέλεση του συμπατριώτη του, Τομανέ, όμως ο πρώην επιθετικός του Παναιτωλικού τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι από τα 11 βήματα.

• 5’

Πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Γκόμπελιτς μπήκε από δεξιά στην περιοχή έκανε το γύρισμα, με τον Βουκάνοβιτς να σουτάρει ψηλά άουτ.

• 6’

Πρώτη ευκαιρία και για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά κάνει την προσπάθεια και το γύρισμα από δεξιά, όμως ο Μασούρας υπό πίεση από το ύψος του πέναλτι πλασάρει άουτ.

• 7’

Πολύ μακρινό σουτ του Μεριά, ο Μπόργιαν μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

• 9’

Μακρινό σουτ του Καμαρά με το αριστερό, η μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο του Μπόργιαν.

• 18’

Εκτέλεση φάουλ του Μασούρα και κεφαλιά του Σεμέδο άουτ.

• 19’

Καλή αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Καμαρά, η μπάλα φτάνει στον Γκιγιέρμε ο οποίος κάνει ένα δυνατό σουτ που μαζεύει όμως ο Μπόργιαν.

• 23’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε θέση βολής μετά από έξοχη μπαλιά του Ποντένσε, όμως ο Γκόμπελιτς σώζει τον Αστέρα με υπέροχο τάκλιν.

• 26’

Δυνατό σουτ του Καμαρά από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ!

• 32’

Διπλή ευκαιρία του Ολυμπιακού με τον Μπόργιαν να «βγάζει» τα σουτ των Ποντένσε και Ομάρ μετά από αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων».

• 34’

Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Έξοχη σέντρα του Ομάρ από δεξιά και κεφαλιά του αμαρκάριστου Ελ Αραμπί από τη μικρή περιοχή, πάνω από το οριζόντιο!

• 41’

Πέναλτι για τον Αστέρα! Το κέρδισε ο Μάριν σε ντρίμπλα πάνω στον Γκιγιέρμε.

• 43’

Δοκάρι για τον Αστέρα! Ο Τομανέ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, όμως σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι του Σα.

• 43’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα μετά από τραγικό λάθος του Σεμέδο, ο Μάριν βγήκε τετ-α-τετ όμως ο Γκιγιέρμε αυτή τη φορά τον πρόλαβε και έκοψε.

• 46’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Γκιγιέρμε να σουτάρει λίγο άουτ από την αριστερή γωνία της περιοχής.

• 47’

Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά και αδύναμη κεφαλιά του Καμαρά, στα χέρια του Μπόργιαν η μπάλα.

• 50’

Καλή επίθεση του Ολυμπιακού, όμως ο Ποντένσε κάνει τη χειρότερη δυνατή επιλογή και σουτάρει εκτός περιοχής άουτ.

• 54’

Σπουδαία στιγμή για τους «ερυθρόλευκους», όμως ο Μπόργιαν σώζει εντυπωσιακά το πολύ καλό σουτ του Γκιγιέρμε εκτός περιοχής.

• 56’

Σουτ του Μάρκο Μάριν μετά από λάθος στην περιοχή, όμως ο Σα είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει.

• 59’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Απίθανη ντρίμπλα και σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, συστημένη για τον Ελ Αραμπί, όμως ο Μαροκινός στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο του Μπόργιαν.

• 63’

Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιμίκας βρίσκει τον Ποντένσε, αυτός αποφεύγει τα μαρκαρίσματα και βρίσκεται απέναντι από τον Μπόργιαν, όμως ο Σέρβος τον νικά.

• 70’

Ο Τσιμίκας δημιουργεί νέα ευκαιρία, ο Ποντένσε βρίσκει τη μπάλα στρωμένη με τον Μπόργιαν εξουδετερωμένο όμως σουτάρει και πάλι άουτ!

• 81’

Δυνατό σουτ του Γκιγιέρμε λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 86’

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Καθαρό χέρι του Ζάντερ προ του Ομάρ μέσα στην περιοχή.

• 87’

Ο Ελ Αραμπί εκτελεί εύστοχα και κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό!

• 90+3’

Νέο χαμένο τετ-α-τετ του Ποντένσε, ο οποίος νικιέται και πάλι από τον Μπόργιαν.

• 1

Προφανώς το χαμένο πέναλτι του Τομανέ λίγο πριν το ημίχρονο είναι η μισή ουσία του αγώνα. Ο Αστέρας δεν προηγήθηκε εκεί και ο Ολυμπιακός γλίτωσε το τεράστιο άγχος που θα είχε να νικήσει πέρα από τον αντίπαλό του.

• 2

Η επιθετική αναποτελεσματικότητα του Ολυμπιακού για ένα ακόμη παιχνίδι έκανε την εμφάνισή της. Ο αριθμός των 27 τελικών σε σύγκριση με το 1 γκολ είναι κάτι παραπάνω από ενδεικτικός. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» δεν το πλήρωσαν μονάχα χάρη σε μια απερισκεψία αντίπαλου αμυντικού.

• 3

Φυσικά, η στιγμή που ο Ολυμπιακός λύνει τον γόρδιο δεσμό και ανοίγει το σκορ λίγο πριν το φινάλε, είναι και το σημείο-κλειδί στην εξέλιξη του αγώνα.

Ερυθρόλευκο από άκρη σε άκρη το «Γεώργιος Καραϊσκάκης», αφού η παρουσία των οπαδών του Ερυθρού Αστέρα δημιούργησε ένα πολύ όμορφο μωσαϊκό στις εξέδρες, όπου είχαν μοιραστεί χιλιάδες κόκκινα και λευκά χαρτάκια, σε ένα επιβλητικό σκηνικό που στήθηκε πριν από την σέντρα.

21
Κώστας Τσιμίκας
Συνεχίζει να παίζει με το στροφόμετρο στα κόκκινα εδώ και πάρα πολύ καιρό, σε ρυθμούς παράταιρους αφύσικους με την ελληνική πραγματικότητα. Ο διεθνής αριστερός μπακ έκανε απίθανα πράγματα για ένα ακόμα βράδυ, με φοβερή ενέργεια, σπριντ, δημιουργικότητα. Από δική του καλοτραβηγμένη σέντρα ο Ελ-Αραμπί έχει την κεφαλιά στο δοκάρι, από δική του κούρσα προκύπτει το πλασέ σε κενή εστία του Ποντένσε. Μακράν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, έχοντας σχεδόν αποκλειστικά θετικές ενέργειες.

20
Γιασίν Μεριά
Επέστρεψε στην ενδεκάδα μετά το εφιαλτικό βράδυ στο Λονδίνο και το εγκληματικό του λάθος απέναντι στην Τότεναμ. Η απόδοση του ήταν πιθανώς χειρότερη από εκείνο το βράδυ! Ο Τυνήσιος αμυντικός κυριολεκτικά έτρεμε σε κάθε του επαφή με την μπάλα, έκανε τουλάχιστον τέσσερα φτηνά «πουλήματα» που οδήγησαν σε επικίνδυνες καταστάσεις τον Ολυμπιακό, ήταν επίφοβος στο λάθος κάθε φορά που η μπάλα πήγαινε πάνω του. Εμφάνιση που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν αξίζει να βρίσκεται στο ρόστερ ενός τέτοιου συλλόγου.

10
Ντανιέλ Ποντένσε
Αν είχε και (απλώς αξιοπρεπή) τελειώματα το αφανής θα έλειπε από τον τίτλο και θα έμενε μόνο το ήρωας. Όταν πρόκειται για ντρίμπλα και μάχη έναν εναντίον ενός, ο Πορτογάλος δεν βλέπει κανέναν, μπορεί να περάσει τον αντίπαλο του ακόμα και σε τηλεφωνικό θάλαμο. Όταν πρόκειται για τελείωμα, εκεί είναι που θολώνει. Ο Ποντένσε νικήθηκε σε ανεπανάληπτα τετ-α-τετ με τον Μπόργιαν δύο φορές, πλάσαρε άουτ σε κενή εστία λίγο αργότερα και τελείωσε το ματς με 8 ντρίμπλες, φάσεις για χάι-λάιτ, αλλά όχι γκολ.

Ακριβοδίκαιος ο Ντανιέλε Ντορσάτο, ο οποίος ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις και αποφάσισε σωστά σε όλες τις δύσκολες στιγμές. Έδωσε το καθαρό πέναλτι στον Ερυθρό Αστέρα, έκανε το ίδιο και στο τέλος στο καθαρό χέρι του Ζάντερ. Δεν είχε πρόβλημα στον πειθαρχικό έλεγχο, απέφυγε τα λάθη και έκανε μία καλή διαιτησία σε ένα δύσκολο ματς που έκαιγε.