• 43΄ Αϊμέν Ταχάρ
  • 52΄ Αριγίμπι Γκμπολί
  • 58΄ Πιερ Σανιά
  • 60' Τσιγγάρας Άγγελος

Το καλό φεγγάρι στο οποίο έδειξε να βρίσκεται το τελευταίο διάστημα, ήθελε ο Πανιώνιος να επιβεβαιώσει (και) στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό. Οι «κυανέρυθροι» γνώριζαν πως σε περίπτωση νίκης θα…καβαλούσαν τους Αγρινιώτες στη βαθμολογία και θα αποκτούσαν άλλον αέρα στο Survivor της παραμονής.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Μάκη Χάβου αγνοώντας τη γλυκιά γεύση της νίκης τις πρώτες 11 αγωνιστικές του πρωταθλήματος και αντιμετωπίζοντας τον ουραγό της βαθμολογίας δεν επιτρεπόταν να κάνει οποιεσδήποτε άλλες σκέψεις πέρα από το «τρίποντο».

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ πιο δυναμικά στο παιχνίδι, κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και έδειξαν την διάθεση να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ.

Στο 11΄ο Αραμπούλι έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου στους Αγρινιώτες στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Γεωργιανός επιθετικός πήρε το…αίμα του πίσω πέντε λεπτά αργότερα (16΄) βρίσκοντας δίχτυα, έπειτα από μια φάση που προκάλεσε διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων για επιθετικό φάουλ του σκόρερ στο ξεκίνημα της φάσης στον Γιοβάνοβιτς.

Ο Σκουλάς αφού είδε και το VAR έδειξε σέντρα και έτσι οι Νεοσμυρνιώτες εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Παναιτωλικός αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων και της σημασίας του παιχνιδιού στο α΄ημίχρονο.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής και απείλησε μόνο μια φορά με τον Λιάβα (35΄) την εστία του Μαλέρμπ.

Η είσοδος του Ντάλσιο με την έναρξη του β΄ημιχρόνου έδωσε μεγαλύτερη ενέργεια και ένταση στους φιλοξενούμενους, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, όχι όμως και τους χώρους εκείνους που θα τους έβγαζαν σε θέση βολής απέναντι από τον Μαλέρμπ, με τον Αριγίμπι να αποτελεί την μοναδική πηγή κινδύνων για την άμυνα του Πανιωνίου.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τάσεις οπισθοχώρησης κι είχαν περισσότερο το μυαλό τους στο πως θα καταφέρουν να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0, παρά στο πως θα φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ με αποτέλεσμα να δείχνουν εντελώς ακίνδυνοι επιθετικά.

Το γκολ του Άρτσε στο 80΄επί της ουσίας ήρθε να δώσει την χαριστική βολή στον Παναιτωλικό και να ρίξει τίτλους τέλους στη σεμνή τελετή με τον Εμμανουηλίδη να βάζει το...κερασάκι στην τούρτα της νίκης με ένα τρίτο γκολ (3-0) στις καθυστερήσεις.

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι ο Πανιώνιος έφτασε τους 6 βαθμούς, πήγε +2 από τον Παναιτωλικό (4β.) και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, ατενίζοντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία τον «μαραθώνιο» που έχει μπροστά του.

Ο Παναιτωλικός παραμένει «τσακωμένος» με τη νίκη έπειτα από μια ντουζίνα παιχνιδιών στο πρωτάθλημα (4 ισοπαλίες  8 ήττες).

Οι Αγρινιώτες αποδείχτηκαν «λίγοι» στον πρόωρο τελικό της Νέας Σμύρνης, έφυγαν με άδεια χέρια από ένα κρίσιμο ματς και πλέον παίζουν με την….φωτιά μπλέκοντας σε μεγάλους μπελάδες.

• 10

Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα που ξεκίνησε το ματς ο Νίκκι Παπαβασιλείου και με τη γνώριμη διάταξη του 4-2-3-1. Στο α΄ημίχρονο ο Πανιώνιος έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, πέτυχε ένα γκολ και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα, περιορίζοντας στο ελάχιστο την επιθετική δραστηριότητα του αντιπάλου. Στο β΄ημίχρονο υπήρξαν μεγάλα διαστήματα που η ομάδα οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα και υπήρξε εντελώς ακίνδυνη επιθετικά μέχρι και την φάση του δεύτερου γκολ. Εν τέλει πήρε αυτό που ήθελε, σε ένα ματς – τελικό.

• 11

Οι Φυτόπουλος και Αριγίμπι ήταν τα δύο νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του Παναιτωλικού από πλευράς Μάκη Χάβου, συγκριτικά με το αρχικό σχήμα κόντρα στον Παναθηναϊκό την περασμένη αγωνιστική. Η ομάδα του κινήθηκε σε πολύ χαμηλές στροφές στα πρώτα 45 λεπτά και περιορίστηκε σε β΄ρόλο έχοντας σημαντικές αδυναμίες στο χώρο του κέντρου και αδυνατώντας να πατήσει την αντίπαλη περιοχή. Η είσοδος του Ντάλσιο αντί του Φυτόπουλου με την έναρξη του β΄ημιχρόνου έκανε πιο κινητικό τον Παναιτωλικό στο μεσοεπιθετικό κομμάτι χωρίς όμως να δημιουργεί φάσεις και να μην απειλεί. Κακή εμφάνιση σε ένα ματς επιβίωσης.

• 11’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Συρτό σουτ του Αραμπούλι από το ύψος της περιοχής η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κνετ, με τον κίπερ του Παναιτωλικού να απομακρύνει στη συνέχεια πλασέ του Μασούρα.

• 16’

ΓΚΟΛ! Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Αραμπούλι κλέβει την μπάλα από τον Γιοβάνοβιτς και απέναντι από τον Κνετ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στον Πανιώνιο (1-0).

• 35’

Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Καλοζυγισμένο ευθύβολο σουτ του Λιάβα έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μαλέρμπ.

• 38’

Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Έξοχη ατομική ενέργεια του Άρτσε από θέση έξω δεξιά βγάζει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, με τον Μαρσιάλ να κόβει την τελευταία στιγμή με σωτήριο τάκλιν τον Αραμπούλι που ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

• 62’

Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στο β΄ημίχρονο. Συρτό του Αριγίμπι, ο Μαλέρμπ πέφτει και μπλοκάρει την μπάλα.

• 80’

ΓΚΟΛ! Ο Μασούρας βγαίνει τετ α τετ με τον Γιαννακόπουλο, τον περνάει και πλασάρει ο Γιοβάνοβιτς κόβει σωτήρια, με τον παίκτη του Πανιωνίου να παίρνει το «ριμπάουντ» να πασάρει στον Άρτσε κι αυτός με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή σημαδεύει τα δίχτυα (2-0).

• 94’

ΓΚΟΛ! Ο Πανιώνιος φτάνει σε τρίτο γκολ με κοντινή προβολή του Εμμανουηλίδη, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έπειτα από πλασέ του Κόρμπου και απόκρουση του Γιαννακόπουλου.

Οι οργανωμένοι οπαδοί («Πάνθηρες») του Πανιωνίου σήκωσαν πανό στήριξης στον δοκιμασμένο από τον φονικό - σεισμό αλβανικό λαό, βάζοντας το δικό τους…γκολ στο παιχνίδι.

20
Πέδρο Άρτσε
Σπουδαίο παιχνίδι από τον Μεξικανό μέσο. Κέρδισε πολλές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής κι έκανε άνω - κάτω την άμυνα του Παναιτωλικού με τις ατομικές ενέργειες του. Με το δεύτερο γκολ που έβαλε «σκότωσε» τον Παναιτωλικό και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα της νίκης υπέρ του Πανιωνίου. Σπουδαίο παιχνίδι σε ένα ματς καθοριστικής σημασίας για την ομάδα του.

11
Χόρχε Ντίας
Ο Παναιτωλικός υπήρξε σχεδόν ανύπαρκτος επιθετικά και σοβαρότατο μερίδιο ευθύνης για αυτό φέρνει ο Ουρουγουανός μεσοεπιθετικός. Μπορεί να μην τροφοδοτήθηκε έτσι όπως θα έπρεπε από τους συμπαίκτες του παίζοντας σε ρόλο φουνταριστού, ωστόσο και ο ίδιος δεν έκανε τίποτα για να απειλήσει την εστία του Μαλέρμπ και προστέθηκε στους θεατές της αναμέτρησης.

10
Μπατσάνα Αραμπούλι
Ο Γεωργιανός επιθετικός σε ένα ακόμα ματς έκανε στο ακέραιο το καθήκον του. Από τα δικά του πόδια προήλθε το πρώτο γκολ του Πανιωνίου που άνοιξε το δρόμο της νίκης στους Νεοσμυρνιώτες. Εκτός από το γκολ είχε ένα δοκάρι και δημιούργησε μπελάδες στην αμυντική γραμμή του Παναιτωλικού. Με 6 γκολ σε 12 παιχνίδια ο 25χρονος παίκτης αποτελεί τον MVP του Πανιωνίου έπειτα από 12 αγωνιστικές.

Ο Σκουλάς κατακύρωσε το γκολ του Αραμπούλι στο 16΄κι αφού χρειάστηκε να συμβουλευτεί το VAR. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης από τον Αραμπούλι στον Γιοβάνοβιτς, έπειτα από ένα τράβηγμα φανέλας από τον επιθετικό του Πανιωνίου στον αμυντικό του Παναιτωλικού. Κατά τον Θεσσαλό ρέφερι ήταν στα επιτρεπτά όρια, με την απόφασή του πάντως να σηκώνει συζήτησης και να ελέγχεται. Από εκεί και πέρα, δεν υπήρξε κάποια άλλη δύσκολη φάση.

ΑΕΚ: Ντόπες... κόσμου στο ξενοδοχείο, όπου είχε καταλύσει η αποστολή!