• 87' Μασούρας
  • 48' Γαλανόπουλος
  • 79' Λόπες
  • 86' Ολιβέιρα

Καλύτερος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά, με πλάνο και πάθος, ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά έκανε όλα όσα έπρεπε για να καθαρίσει ένα ντέρμπι. Νίκησε εύκολα 2-0 την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη για την 8η αγωνιστική της Super League, την άφησε 8 βαθμούς πίσω του στη μάχη του τίτλου με την 50η νίκη του επί της Ένωσης στο ελληνικό πρωτάθλημα, το οποίο τουλάχιστον για φέτος φαίνεται πως πλέον θα είναι κούρσα για δύο!

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, τα πρώτα λεπτά του ήταν αναγνωριστικά με την κατοχή από νωρίς στον Ολυμπιακό και την άμυνα της ΑΕΚ να είναι μεν καλά στημένη ως σύνολο, ωστόσο να γίνονται αρκετά λάθη σε προσωπικό επίπεδο. Το τελευταίο, σε συνδυασμό με την πίεση των γηπεδούχων οδήγησε και στο γρήγορο 1-0 για τους «ερυθρόλευκους», μόλις στο 9' με τον Σεμέδο που εκμεταλλεύθηκε... μαζική γκέλα στην άμυνα της Ένωσης.

Μετά το γκολ του Ολυμπιακού, η ΑΕΚ πίεσε στα χαφ, η ομάδα του Μαρτίνς έδωσε χώρο στον αντίπαλο και από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μέτρα στο γήπεδο, βρήκαν και 1-2 καλές στιγμές στην περιοχή του Σα. Μετά από αυτό το δεκάλεπτο, από το 20' και μετά ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε και πάλι την μπάλα και διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα με κατοχή μπάλας σταθερά πάνω από το 60%. Πολύ τακτική στο ματς γενικά στο πρώτο ημίχρονο, με λίγες φάσεις -τις περισσότερες για τους «ερυθρόλευκους»- πολύ πάθος και ένταση στις προσωπικές μονομαχίες, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν κυρίως να εξουδετερώσουν το παιχνίδι του αντιπάλου.

Στο καλύτερο από άποψη θεάματος και ρυθμού δεύτερο ημίχρονο. ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι καλύτερος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, κλείνοντας σωστά τα ατού της ΑΕΚ και τους χώρους γύρω από την περιοχή του Σα, ενώ είχε και τρεις πολύ καλές στιγμές, με Ομάρ και Καμαρά στα πρώτα λεπτά του. Στο ίδιο διάστημα, η ΑΕΚ που δεν είχε απάντηση στην κατοχή και την πίεση του αντιπάλου, προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με μακρινά σουτ που δεν είχαν αποτέλεσμα. Τελικά, η τρίτη προσπάθεια του χαφ από τη Γουϊνέα, ήταν και η... φαρμακερή, πετυχαίνοντας το 2-0 στο 77' με υπέροχο δεξί σουτ εκτός περιοχής. Αυτό ουσιαστικά καθάρισε και το ματς για τους Πειραιώτες, που πήραν τη νίκη με ένα καθαρό σκορ και όντας συνολικά ανώτεροι από τον αντίπαλό τους σε αυτό το ντέρμπι.

• 11

Με εκπλήξεις κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Μαρτίνς στο ντέρμπι αυτό. Ο Πορτογάλος επέλεξε σχήμα 4-3-3, όπως και κόντρα στη Μπάγερν, προκειμένου να ελέγξει τη μεσαία γραμμή με τρεις καθαρούς κεντρικούς χαφ, χωρίς όμως να κάνει... εκπτώσεις στα άκρα του, χρησιμοποιώντας εκεί Σουντανί και Ποντένσε, οι οποίοι -μαζί με τους δύο πλάγιους μπακ- θα αναλάμβαναν μεγάλο φορτίο της επιθετικής λειτουργίας. Έπειτα, επέλεξε τον Αβραάμ ως παρτενέρ του Σεμέδο στα στόπερ αλλά και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης, αφού περίμενε την ΑΕΚ να παίξει κλειστά και θέλησε έτσι να εκμεταλλευθεί την εκτελεστική δεινότητα του Μαροκινού, αντί του Γκερέρο που μπορεί να κάνει περισσότερες δουλειές στο γήπεδο. Σε γενικές γραμμές το πλάνο του Πορτογάλου απέδωσε, με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται σχετικά εύκολα το ματς σε τακτικό επίπεδο μετά το 1-0.

• 18

Το 4-2-3-1 με το οποίο παρέταξε την ΑΕΚ ο Νίκος Κωστένογλου έδωσε μια αξιοπρεπή κινητικότητα στην ομάδα του, η οποία ωστόσο προδόθηκε από την κακή, ανασταλτική της λειτουργία. Επιχείρησε να βρει καλύτερο passing game με την είσοδο του Σιμάο στην επανάληψη και ρίσκαρε βάζοντας τον Γιακουμάκη ταυτόχρονα με τους Ολιβέιρα, Λιβάγια. Όχι μόνο δεν του βγήκε αλλά την πλήρωσε με δεύτερο γκολ.

77'

Δεν χωράει αμφιβολία: το γκολ του Καμαρά με το οποίο ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» την νίκη ήταν με διαφορά η καλύτερη και η πιο εντυπωσιακή φάση της αναμέτρησης. Δεδομένα το καλύτερο γκολ της αγωνιστικής και σίγουρα ένα από καλύτερα του φετινού πρωταθλήματος γενικότερα.

• 8’

Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε τροφοδότησε τον Καμαρά ο οποίος σούταρε δυνατά εκτός περιοχής και ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ.

• 9’

ΓΚΟΛ! Μαζεμένα λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ μετά το κόρνερ, ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Σουντανί, αυτός τσίμπησε τη μπάλα πάνω από τον Τσιντώτα και ο επερχόμενος Σεμέδο με εξ επαφής προβολή έκανε το 1-0.

• 16’

Πρώτη ευκαιρία και για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης τροφοδότησε τον Ολιβέιρα, αυτός σούταρε δυνατά από δύσκολη θέση και ο Σα έδιωξε σε κόρνερ. Σουτ του Αλμπάνη άουτ μετά την εκτέλεση.

• 21’

Νέα φάση για την ΑΕΚ! Κάθετη του Λιβάγια στον Ολιβέιρα, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Σα έδιωξε ξανά σε κόρνερ.

• 26’

Ο Ελ Αραμπί σκοράρει για το 2-0 μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, ωστόσο μετά τη χρήση VAR το γκολ ακυρώνεται για χέρι του Γκιγιέρμε στο ξεκίνημα της φάσης.

• 34’

Σέντρα του Ποντένσε και κεφαλιά του Ελ Αραμπί άουτ, υπό πίεση στην περιοχή.

• 44’

Καλή προσπάθεια και σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, η άμυνα της ΑΕΚ διώχνει δύσκολα. Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό στη συνέχεια που τελικά καταλήγει με προβολή του Σεμέδο άουτ.

• 45+3’

Ατομική προσπάθεια και φιλόδοξο σουτ του Ολιβέιρα από δύσκολη θέση, η μπάλα άουτ.

• 49’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καμαρά βρήκε με υπέροχη κάθετη τον Ομάρ στην περιοχή, αυτός σούταρε προ του Τσιντώτα όμως ο γκολκίπερ της Ένωσης έσωσε σε κόρνερ.

• 62’

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Αλμπάνης φεύγει στην αντεπίθεση, η μπάλα φτάνει στον Ολιβέιρα μετά τις κόντρες, όμως το πολύ δυνατό σουτ καταλήγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο του Σα.

• 65’

Επίθεση με Ποντένσε και Καμαρά, ο μέσος από τη Γουϊνέα κάνει ωραίο πλασέ, όμως ο Τσιντώτας διώχνει σε κόρνερ.

• 67’

Ατομική προσπάθεια του Βέρντε που σουτάρει δυνατά από καλή θέση αλλά στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

• 69’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μπουχαλάκης τρυπάει με κάθετη την άμυνα της ΑΕΚ, ο Ποντένσε κάνει το γύρισμα για τον Καμαρά που κάνει το πλασέ, όμως ο Τσιντώντας είναι και πάλι στο σωστό σημείο.

• 71’

Άστοχο σουτ του Αλμπάνη από το ημικύκλιο της περιοχής, έπειτα από το κόρνερ του Λιβάγια.

• 77’

ΓΚΟΛ! Στην τρίτη του προσπάθεια με το δεξί του πόδι, μετά από νέα συνεργασία με τον Ποντένσε, ο Μαντί Καμαρά γράφει το 2-0 με έξοχο σουτ εκτός περιοχής.

• 90’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπακάκη, έδωσε στον Γκερέρο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε ψηλά άουτ.

• 1

Το γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού από τον Σεμέδο είναι που προφανώς βάζει όλο το ματς στο σωστό δρόμο για τους «ερυθρόλευκους», κάτι που είχε και ο Μαρτίνς στο μυαλό του όλη την εβδομάδα ως ιδεατό σενάριο διαχείρισης αγώνα. Όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ήξεραν ακριβώς τί να κάνουν για να φτάσουν στο σχετικά εύκολο «τρίποντο».

• 2

Τα πολλά ατομικά λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ και μάλιστα σε δύσκολα σημεία στον αγωνιστικό χώρο, είναι που απλοποιούν εν πολλοίς το έργο του Ολυμπιακού σε αυτό το ντέρμπι.

• 3

Η εξαιρετική απόδοση και των τριών χαφ του Ολυμπιακού, είναι ένα σημείο-κλειδί σε τακτικό επίπεδο, με τον Μαρτίνς να βλέπει τους παίκτες του να τον δικαιώνουν για την επιλογή του αυτή να ελέγξει τη μεσαία γραμμή

Μπορεί να ακούγεται ένα χιλιοειπωμένο κλισέ αλλά στα ελληνικά γήπεδα του υπέρμετρου φανατισμού αξίζει να επισημαίνεται με την κάθε ευκαιρία: κανένα αποτέλεσμα δεν ισοδυναμεί με την αξία της ζωής, γι' αυτό η εικόνα του Αβράαμ Παπαδόπουλου με τη Μυρτώ είναι η πιο δυνατή εικόνα της αναμέτρησης.

4
Μαντί Καμαρά
Δεν ήταν μόνο το καταπληκτικό γκολ που πέτυχε κάνοντας το 2-0 αλλά και η εν γένει παρουσία του μέσα στο γήπεδο που δίνει στον μέσο από την Γουινέα, χωρίς ίχνος αμφισβήτησης, τον τίτλο του MVP. Ακούραστος και ανίκητος στον χώρο της μεσαίας γραμμής, απειλητικός όταν έβρισκε χώρο και δημιουργικός όταν το επέτρεπαν οι συνθήκες, ο Καμαρά έκανε πραγματικά τα πάντα.

21
Όγκνιεν Βράνιες
Εκτός τόπου και χρόνου ο Βόσνιος στόπερ της ΑΕΚ, υπέπεσε σε πολλά λάθη, έχασε τις περισσότερες ατομικές μονομαχίες και φάνηκε να «μασάει» από το εχθρικό κλίμα της κερκίδας απέναντί του. Δεν αποτέλεσε -προφανώς- εξαίρεσε στον συλλογικό ύπνο που έπιασε την άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού και εν γένει, ο Βράνιες ήταν ο χειρότερος παίκτης του γηπέδου.

5
Ανδρέας Μπουχαλάκης
Αθόρυβος αλλά πέρα για πέρα αποτελεσματικός, πραγματική εγγύηση στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης πρόσθεσε ένα ακόμα πολύ καλό ματς τη φετινή σεζόν στο ενεργητικό του καθώς βγήκε νικητής από τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες στις οποίες συμμετείχε και υπέπεσε σε ελάχιστα λάθη.

Σωστές αποφάσεις στο σύνολό τους από τον Πορτογάλο Σόουζα και τους συμπατριώτες του βοηθούς, αλλά και από τους δύο διαιτητές VAR. Σωστά μέτρησε το 1-0 αφού δεν υπάρχει περίπτωση οφσάιντ, σωστά ακυρώθηκε για χέρι στην αρχή της φάσης το γκολ του 26ου λεπτού από τον Ελ Αραμπί, σε μια δύσκολη φάση για να γίνει αντιληπτή. Γενικά ματς χωρίς πολλές άλλες δύσκολες φάσεις και τον Σόουζα να προσπαθεί να διατηρήσει τις ισορροπίες από το πρώτο λεπτό του.

Κάρλσον: Επανέρχεται το καλοκαίρι για τον Σουηδό η Γκέτεμποργκ