Φουλ της δράσης και το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στα γήπεδα της Ευρώπης.

Αγγλία

Με γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα στο 84΄, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι στο Γουέμπλεϊ και στις 25 Μαΐου, στο ίδιο γήπεδο, θα διεκδικήσει ξανά το τρόπαιο του FA Cup απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που απέφυγε στα πέναλτι ένα ιστορικό κάζο, καθώς επικράτησε με 4-2 της εξαιρετικής Κόβεντρι στη διαδικασία. Η κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και της παράτασης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 3-3.

Σε ό,τι αφορά την Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ άφησε πίσω της τον αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ και με το 2-0 επί της Γουλβς πάτησε στην κορυφή, με αγώνα περισσότερο από τη Μάντσεστερ Σίτι. Mαζί τους οι «κανονιέρηδες» έχουν τη Λίβερπουλ, που πέρασε με 3-1 από την έδρα της Φούλαμ. Η Άστον Βίλα βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Μπόρνμουθ όμως έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 3-1 και εδραιώθηκε 4η θέση, στο +6 με δύο παιχνίδια περισσότερα από την Τότεναμ. Η Μπρέντφορντ νίκησε εύκολα μέσα στο «Κένιλγουρθ Ρόουντ» τη Λούτον με 5-1 και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, στην οποία παραμένουν οι γηπεδούχοι. Η Μπέρνλι διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία νικώντας με άνεση στο Σέφιλντ την τοπική Γιουνάιτεντ, που θα επιστρέψει την επόμενη σεζόν στην Τσάμπιονσιπ, με 4-1. Η Έβερτον νίκησε με 2-0 τη Νότιγχαμ Φόρεσττ στο «Γκούντισον Παρκ» στο ντέρμπι της παραμονής και έκανε σημαντικό βήμα για τη σωτηρία της, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στο +1 από την 18η Λούτον. Η Κρίσταλ Πάλας στην καλύτερη φετινή απόδοση της διέλυσε με 5-2, στο «μικρό» ντέρμπι του Λονδίνου, τη Γουέστ Χαμ και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Ισπανία

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε κάθε εμπόδιο που της έβαλε η Μπαρτσελόνα στο clasico της 32ης αγωνιστικής της LaLiga, τη νίκησε με ανατροπή 3-2 και πλέον έξι στροφές πριν το φινάλε βρίσκεται «αγκαλιά» με την επιστροφή της στον «θρόνο» του ισπανικού πρωταθλήματος. Μετά την ήττα της με ανατροπή (3-1) από την Ατλέτικο στη Μαδρίτη, η Τζιρόνα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 4-1 της Κάντιθ.  Η Αθλέτικ Μπιλμπάο «ξόδεψε» άλλους δύο βαθμούς στο «Σαν Μαμές» αυτή τη φορά απέναντι στην εκ των ουραγών Γρανάδα, μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Με δύο γκολ του Αγιόθε Πέρεθ, η Μπέτις πέρασε νικηφόρα, με 2-1, από το «Μεστάγια» και προσπέρασε τη Βαλένθια με +1 βαθμό. Η ομάδα της Σεβίλλης είναι πλέον εκείνη έβδομη και έχει το προβάδισμα έναντι των «νυχτερίδων» για έξοδο στην Ευρώπη. H Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε το 1-1 στην έδρα της Χετάφε και παραμένει εντός των ευρωπαϊκών θέσεων. Με γκολ στις καθυστερήσεις, η Βιγιαρεάλ νίκησε στην έδρα της ουραγού Αλμερία με 1-2 και έμεινε στο κυνήγι της έβδομης θέσης. Την  παραμονή της στην κατηγορία εξασφάλισε η Αλαβές μετά τη μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης. Η Ράγιο Βαγιεκάνο νίκησε και μάλιστα με ανατροπή την Οσασούνα με 2-1, στο κρίσιμο παιχνίδι για την παραμονή της στην κατηγορία. Η Θέλτα δεν είχε άλλα περιθώρια και κατάφερε να πάρει την σημαντική νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Λας Πάλμας με 4-1 με τον Τάσο Δουβίκα να βρίσκει δίχτυα.

Ιταλία

Η Γιουβέντους βρέθηκε στα... σχοινιά από την Κάλιαρι στο πρώτο, καθώς είδε την ομάδα της Σαρδηνίας να προηγείται με δύο γκολ, αλλά στο τέλος έσωσε τον βαθμό (2-2). Οι… ασταθείς εμφανίσεις της Νάπολι φέτος συνεχίστηκαν και στην έδρα της Έμπολι, η οποία πήρε τη νίκη με 1-0 και περιόρισε τους «παρτενοπέι» σε θέση εκτός Ευρώπης. Στο -1 από την πέμπτη Ρόμα βρίσκεται πλέον η Αταλάντα, χάρη στην εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Μόντσα, ενώ νίκησε στο Σαλέρνο την τοπική (ουραγό της βαθμολογίας και από τον περασμένο μήνα υποβιβασμένη) Σαλερνιτάνα με 2-0, Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας εκτός έδρας νίκη πήρε η Λάτσιο κόντρα στη Τζένοα, χάρη στο γκολ του Λουίς Αλμπέρτο στο 67ο λεπτό (0-1).  Με λυτρωτή τον Ντιέγκο Κόπολα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ελλάς Βερόνα υπέταξε την Ουντινέζε στο ντέρμπι της ουράς (1-0) και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Τεράστια νίκη με 3-0 στην έδρα της Σασουόλο πήρε η Λέτσε και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της. Χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι στο Τορίνο μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Φροζινόνε.

Γερμανία

Η πρωταθλήτρια Λεβερκούζεν έμεινε όρθια και στο Ντόρτμουντ κόντρα στην Μπορούσια (1-1) με τους Βεστφαλούς να προηγούνται στο 81ο λεπτό με τον Νίκλας Φίλκρουγκ και την Μπάγερν να ισοφαρίζει στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζόσιπ Στάνισιτς! Η Μπάγερν άφησε πίσω της τους πανηγυρισμούς για την πρόκριση στους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ και την κούραση από την υπερπροσπάθεια απέναντι στην Άρσεναλ και παρότι δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον διέλυσε με 5-1 στο Βερολίνο την Ουνιόν. Η Λειψία δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της Χάιντενχαϊμ, αλλά κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πάρει τη νίκη με 2-1 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στο… ντέρμπι της έκτης θέσης με την Άουγκσμπουργκ, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε με 3-1 στο «Deutsche Bank Park» και απέκτησε σοβαρό προβάδισμα για το εισιτήριο που οδηγεί στο επόμενο Europa Conference League. Η Βόλφσμπουργκ νίκησε την Μπόχουμ με 1-0 και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η τελευταία της βαθμολογίας και «καταδικασμένη» Ντάρμαστ νίκησε μέσα στην Κολωνία με 2-0 και ουσιαστικά… παίρνει μαζί της στον γκρεμό την τοπική ομάδα. Η Στουγκάρδη δεν μπόρεσε να αντισταθεί στη Βέρντερ και ηττήθηκε στη Βρέμη με 2-1.

Γαλλία

Επιβλητική νίκη, με 4-1 πέτυχε η Παρί Σεν Σερμέν επί της Λιόν, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Ligue 1, ενώ την ανοδική πορεία της επιβεβαίωσε και στη Βρετάνη η Μονακό νικώντας με 2-0 την Μπρεστ. Η Λιλ εμφανίστηκε εμφανώς επηρεασμένη από τον αποκλεισμό στο Conference league από την Άστον Βίλα, αλλά έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει τη σημαντική νίκη επί της Στρασμπούρ με 1-0, ενώ η Νις λύγισε εύκολα την αντίσταση της Λοριάν με 3-0.  Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φλοριάν Σοτοκά μόλις στο 3ο λεπτό χάρισε τη νίκη, με 1-0, στη Λανς επί της ουραγού Κλερμόν,  ενώ η Ρεν πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Ναντ με 3-0 και συνεχίζει την προσπάθεια για να προλάβει το… τρένο της Ευρώπης. Η Μετς νίκησε στην έδρα της Χάβρης με 1-0 και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους.

Όλη η Ευρώπη στο SDNA: φάσεις, γκολ, βαθμολογίες (vids)