Αν και ο τελικός φαινόταν ότι θα πάει στην παράταση, οι Cityzens «μίλησαν» στο φινάλε με τον Μπερνάρντο Σίλβα και με τη νίκη 1-0 κόντρα στην Τσέλσι θα υπερασπιστούν τον τίτλο τους στο Κύπελλο Αγγλίας. «Ζωντανή» για σερί double είναι η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα που είχε να αντιμετωπίσει και την κούραση λόγω της πρόσφατης παράτασης στο Champions League με την Ρεάλ Μαδρίτης. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ή Κόβεντρι θα είναι ο αντίπαλος στον τελικό.

Δεν είχε πολλές φάσεις το ματς γενικά αν και αρκετές φορές οι παίκτες βρέθηκαν σε εξαιρετική θέση και δεν έκαναν καν τελείωμα. Στο 14’ ήταν μια από αυτές όταν ο Φόντεν βγήκε από την πάσα του Ντε Μπρόινε αλλά έκανε τελικά σέντρα που κόπηκε και στο 29’ ήταν η σειρά του Τζάκσον, όμως ο επιθετικός της Τσέλσι απλά δεν αποφάσισε τι θέλει να κάνει. Στο 37’ ήταν η καλύτερη στιγμή των Μπλε με τον Πάλμερ αλλά το πλασέ του έπεσε και απέκρουσε ο Ορτέγκα για να φύγει το πρώτο μέρος χωρίς γκολ.

Στην επανάληψη ο Φόντεν έχασε στο 53’ την καλύτερη ευκαιρία της Σίτι με σουτ στη γωνία μέσα από την περιοχή αλλά ο Πέτροβιτς έπεσε και το έβγαλε και στο 55’ οι Λονδρέζοι ζήτησαν πέναλτι για το χέρι του Γκρίλις αλλά δεν υπήρξε κάτι. Στο επόμενο διάστημα του αγώνα η Σίτι ήταν ένα κλικ πάνω και προσπάθησε να αποφύγει να παίξει δεύτερη παράσταση σε τρεις μέρες και τα κατάφερε στο 84’ όταν έπειτα από γύρισμα του Ντε Μπρόινε από αριστερά ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το πλασέ και παρά την επαφή του Κουκουρέγια η μπάλα πήγε στα δίχτυα για το τελικό 1-0.

Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-0