• 28' Λύρατζης
  • 31' Ντίαζ
  • 67' Πέδρο
  • 60' Πέρεζ

O Παναιτωλικός πανηγύρισε σημαντικό διπλό στην Τρίπολη, μπαίνοντας πιο αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό και κατακτώντας το τρίποντο της νίκης απέναντι στον Αστέρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους. Που μπήκαν από νωρίς με διάθεση να επιτεθούν. Μόλις στο 8ο λεπτό οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη άλλαξαν όμορφα την μπάλα και ο Ντίας με όμορφο σουτ ανάγκασε τον Τσιφτσή να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 22ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Χουάνπι, ο Λομόνακο πήρε μια κεφαλιά, αλλά ο Τσιφτσής μπλόκαρε την μπάλα.

Λίγα λεπτά αργότερα, μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπαρτόλο, ο Ατιένθα έκανε το τακουνάκι και ο Τσάβες έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Παναιτωλικός το έψαχνε και το κατάφερε! Πήρε κεφάλι στο σκορ. Έπειτα από μια όμορφη επιθετική προσπάθεια των παικτών του Αγρινίου, ο Ντίας πήρε την μπάλα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσιφτσή, στο 31ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Που πάτησαν γκάζι και στην επανάληψη.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να χάνει ευκαιρίες και έψαχνε το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε το αποτέλεσμα. Ένα τέρμα που ήρθε στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και δεύτερο γκολ! Εξαιρετική πάσα του Ντίας, ο οποίος έβγαλε τον Πέδρο απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αστέρα και πλάσαρε για το 2-0.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι απείλησαν. Πολύ καλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ρεγκίς με το εξωτερικό σέντραρε στην περιοχή, ο Άλβαρες έπιασε με τη μία το σουτ στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Τσάβες ήταν σωτήριος.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν ως το φινάλε και πανηγύρισαν σημαντική νίκη στο κυνήγι της παραμονής.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καστάνο, Ατιένθα, Χουχούμης, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι, Γκος, Μπαρτόλο, Ρετζίς, Παλάσιος, Μιριτέλο.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες, Χουάνπι, Λιάβας, Λομόνακο, Ντίαζ.