Με το επιβλητικό 1-5 στην έδρα της Λούτον, η Μπρέντφορντ ξεμπέρδεψε μια και καλή με όποιο απίθανο σενάριο υποβιβασμού και άφησε σε πολύ δύσκολη θέση τους νεοφώτιστους, οι οποίοι πλέον βρίσκονται στο -1 από τη 17η, Νότιγχαμ, έχοντας μάλιστα και ματς περισσότερο με 4 αγωνιστικές να απομένουν. Ελπίδες για κάτι που πριν μερικούς μήνες έμοιαζε με «θαύμα» απέκτησε η Μπέρνλι, καθώς πέρασε με 1-4 από την καταδικασμένη, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, πλησιάζοντας στο -3 από την Φόρεστ αν και έχει χειρότερο συντελεστή γκολ.

Η Λούτον δεν κατάφερε να αντισταθεί καν στην ομάδα του Τόμας Φρανκ, που πέρασε από πάνω της με το επιβλητικό 1-5. Στο 24’ ο Γουίσα με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 0-1 και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ίδιος παίκτης έπειδα από blackout στην άμυνα των γηπεδούχων έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με 0-2. Στο 61’ με κεφαλιά στο παραθυράκι ο Πίνοκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 και στο 64’ ο Πότερ με κεφαλιά έκανε το 0-5. Στο 86’ ο Σάντε σε κενό τέρμα δεν λάθεψε για το 0-5 και στις καθυστερήσεις ο Μπέινς πέτυχε το γκολ της τιμής για την Λούτον για το τελικό 1-5.

Η Μπέρνλι πήρε από το πρώτο μέρος «καθαρό» προβάδισμα στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και το διαχειρίστηκε φτάνοντας στην πολύτιμη νίκη με 1-4. Στο 38’ ο Μπρουν-Λάρσεν με τη βοήθεια της τύχης άνοιξε το σκορ και στο 40’ ο Ασινιόν έπειτα από καταπληκτική ατομική προσπάθεια έγραψε το 0-2. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Χάμερ, όμως η ομάδα του Βινσέντ Κομπανί πέτυχε ακόμα δύο γκολ με τους Φόστερ και Γκούντμουντσον και κράτησε με επιβλητικό τρόπο τους πολύτιμους βαθμούς.

Μεγάλες εκτός έδρας νίκες για Μπρέντφορντ και Μπέρνλι και «χαμός» στη μάχη για την παραμονή (vids)