Για ακόμα ένα παιχνίδι η Φενέρμπαχτσε λειτούργησε με… χρονοκαθυστέρηση. Όπως και στο «Καραϊσκάκης» την Πέμπτη, η ομάδα του Ισμαΐλ Καρτάλ χρειάστηκε να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο, μέχρι να ξυπνήσει στην επανάληψη.

Παίζοντας χωρίς πολλές αλλαγές σε σχέση με την Πέμπτη, η Φενέρ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου  της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Καραγκιουμρούκ (45’ Τσαν Κελές), όμως η αλλαγή πλάνου στην ανάπαυλα γύρισε όλο το ματς.

Ο Μπατσουαγί πέρασε στην θέση του Κρούνιτς, τα καναρίνια έγιναν πολύ πιο επιθετικά και έφτασαν στην ανατροπή.

Ο Τζέκο ισοφάρισε με το ξεκίνημα της επανάληψης (49’) με σουτ στην κλειστή γωνία και ο Μπατσουαγί με εύστοχο πέναλτι υπέγραψε το 1-2, που έφερε την Φενέρ ξανά στην κορυφή, ένα πόντο μπροστά από την Γαλατά που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 9 παίκτες, λόγω αποβολών των Μέντες (76’) και Εϊσερίκ (97’) σε ένα ακόμα επεισοδιακό εκτός έδρας παιχνίδι για την φετινή Φενερμπαχτσέ.

Ανατροπή και ξανά στην κορυφή η «Φενέρ»!