Αν και στο φινάλε έζησε για κάποια λεπτά με ένα μικρό άγχος, η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ έκανε το αυτονόητο κόντρα στην τελευταία της βαθμολογίας και πέρασε στο +2 από την Άρσεναλ που είχε προσπεράσει με αγώνα περισσότερο. Στο +42 η διαφορά τερμάτων των Reds αντί +48 των Gunners με 8 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της Premier League.

Όπως θα περίμεναν όλοι, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά για να βρουν το γκολ που θα έδιωχνε το άγχος και το βρήκαν στο 17’ όταν ο keeper των φιλοξενούμενων, Γκρμπιτς, έκανε τρελή γκάφα στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Νούνιες, ο οποίος πέτυχε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρα του. Το 1-0 παρέμεινε για το πρώτο μέρος αφού στο 22’ ο Ουρουγουανός δεν τα κατάφερε παρά τις όμορφες ντρίμπλες και αφού η συνέχεια είχε μόνο μακρινά σουτ από τους Reds με καλύτερο αυτό του Σόμποζλαϊ στο 43’.

Η Σέφιλντ προσπάθησε να βγει από την άμυνά της στο φινάλε του πρώτου μέρους και το έκανε και πρώτο κομμάτι της επανάληψης και μάλιστα έκανε και τη ζημιά. Έπειτα από σέντρα του ΜακΑτί από δεξιά και κεφαλιά του Ντίας, ο Μπράντελεϊ έβαλε αυτογκόλ και άγχος στην ομάδα του. Η Λίβερπουλ πίεσε άμεσα, όμως δεν έβρισκε λύση και αυτή την έδωσε στο 75’ ο ΜακΆλιστερ με αδιανόητη φωτοβολίδα στο παραθυράκι από το ύψος της περιοχής (2-1).

Στο 85’ ο ΜακΆλιστερ πήγε να βάλει εκπληκτικό νέο γκολ με απευθείας φάουλ που «έσπασε» το δοκάρι για να γίνει τελικά το 3-1 στο 90’ με κεφαλιά του Γκάκπο έπειτα από ασίστ του Ρόμπερτσον από αριστερά.

Λίβερπουλ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1