Το πιο πιθανό είναι η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να υποχωρήσει στο -3 από την πρώτη θέση αφού δύσκολα η Λίβερπουλ θα πετάξει βαθμούς στο Anfield με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, όμως όσο παραμένει σε απόσταση ενός αποτελέσματος, είναι κάτι περισσότερο από επικίνδυνη. Οι Πολίτες πήραν ό,τι περιμένουν φέτος από τον Χάαλαντ από τον Φιλ Φόντεν, ο οποίς έκανε χατ-τρικ με το ένα γκολ να είναι καλύτερο από το άλλο. Στο +2 από την 5η, Τότεναμ, με αγώνα παραπάνω είναι πλέον οι Χωριάτες.

Στο 11’ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι μετά το γύρισμα του Ντοκού από δεξιά και το δυνατό σουτ του Ρόδρι από το πρώτο δοκάρι. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για το σύνολο του Πεπ, όμως το ματς δεν θα ήταν τόσο χαλαρό. Και αυτό γιατί στο 20’ ο Γιον Ντουράν έπαιξε το ‘1-2’ με τον Ρότζερς και με διαγώνιο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία. Δυστυχώς για την Βίλα, το 1-1 δεν ήταν το σκορ του πρώτου μέρους αφού στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Πολίτες.

Και στην επανάληψη ο Άγγλος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με ακόμα δύο φανταστικά γκολ. Στο 62’ με διαγώνιο σουτ δοκάρι-και-μέσα έπειτα από πάσα του Ρόδρι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και στο 69’ αφού έκλεψε, έστειλε «φωτοβολίδα» στο παραθυράκι διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Δοκάρι είχε στο φινάλε ο Σέρχιο Γκόμεθ.

Μάντσεστερ Σίτι - Άστον Βίλα 4-1