• Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
  • 32' Μπακασέτας
  • 34' Ιωαννίδης
  • 5' Βίντα

Ζωντανός στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος έμεινε απόψε στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός, μετά τη μεγάλη νίκη του απέναντι στην ΑΕΚ με 2-1 σε ένα ντέρμπι με τα όλα του!

Το τριφύλλι έφτασε στην κατάκτηση του πολυπόθητου τριπόντου με ανατροπή, καθώς γύρισε το εις βάρος του 0-1 μέσα σε δύο λεπτά με τους εκπληκτικούς Ιωαννίδη (34’) και Μπακασέτα (32’) και μείωσε την απόστασή του από την Ενωση, που γνώρισε την πρώτη της ήττα σε ντέρμπι μετά από 17 θετικά αποτελέσματα, στους τρεις βαθμούς.

Το ντέρμπι της Λεωφόρου ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ΑΕΚ που κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5’ εκμεταλλευόμενη τραγικό λάθος του Χουάνκαρ. Ο Ισπανός πλάγιος αμυντικός προσπάθησε να καλύψει τη μπάλα με το σώμα προ του Ελίασον αντί να τη διώξει σε κόρνερ. Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, ωστόσο, του πήρε τη μπάλα και σέρβιρε στο πιάτο το γκολ στον Βίντρα που δεν αστόχησε (0-1).

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο αντέδρασε με εμφατικό τρόπο και χάρη στον εκπληκτικό Ιωαννίδη έφερε το ματς τούμπα πριν από την ανάπαυλα των ημιχρόνων και μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (32΄-34’) με σκόρερ τους δύο Ελληνες διεθνείς του, τον Μπακασέτα και τον Ιωαννίδη.

Είχε προηγηθεί ένα ανεπανάληπτο δοκάρι του Μπερνάρ από φοβερή ενέργεια του Ιωαννίδη (10’) αλλά κι ένα ακυρωθέν γκολ του Μπακασέτα (24’) από σέντρα του Αράο που ήταν για λίγα εκατοστά οφ σάιντ.

Ο Μπακασέτας είχε επίσης στο ενεργητικό του ένα απευθείας φάουλ από πολύ μακριά που ανάγκασε τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια (19’), ενώ η ΑΕΚ απείλησε με αξιώσεις για να πετύχει δεύτερο γκολ στο 12’ όταν ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε έξοχα στον Τσούμπερ που καθυστέρησε να σουτάρει και όταν το έκανε, υπό την πίεση του Αράο, η μπάλα πέρασε άουτ.

Το γκολ της ισοφάρισης του Παναθηναϊκού στο 32’ προήλθε από πίεση του Ιωαννίδη και κλέψιμο της μπάλας από τον Βίντα, με τον Αθανασιάδη να διώχνει με τα πόδια το πλασέ του Ελληνα στράικερ, αλλά να μην μπορεί να αντιδράσει στο σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή στο πλαϊνό δίχτυ(1-1).

Δύο λεπτά αργότερα, πάλι ο Ιωαννίδης πίεσε, αυτή τη φορά τον Μουκουντί, έκλεψε τη μπάλα και με σκάψιμο μεγάλου παίκτη την έστειλε στα δίχτυα της ΑΕΚ για δεύτερη φορά, βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (2-1) μέσα σε πανδαιμόνιο!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδωσε χώρο στην ΑΕΚ έχοντας στόχευση να βρει ρήγματα σε καταστάσεις τρανζίσιον.

Στο 55’ ο Μπακασέτας έδωσε ωραία στον Ιωαννίδη που έπιασε με μία το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε σύριζα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά ο Αλμέιδα έκανε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές, ρίχνοντας στη μάχη Πινέδα, Αραούχο, Γκατσίνοβιτς και Πόνσε.

Αμέσως μετά (61’) ο Τερίμ τροποποίησε το σχηματισμό του Παναθηναϊκού σε 5-4-1, σε φάση άμυνας, με τον Αράο κεντρικό στόπερ και τους Τσέριν και Μπακασέτα κεντρικούς μέσους.

Ο Μπερνάρ βρήκε στο χώρο τον Ιωαννίδη στο 73’ αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ το σουτ του Αραούχο στο 75’ κόντραρε στα σώματα και πέρασε κόρνερ.

Η ΑΕΚ δυσκολευόταν να δημιουργήσει ρήγματα απέναντι στην οργανωμένη άμυνα του Παναθηναϊκού και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης κυρίως μέσω στατικών φάσεων.

Στο 90+1’ ο Ντραγκόφκσι έδιωξε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς, ενώ στο 90+4’ ο Πέρεθ βγήκε μόνος του στο τρανζίσιον, αλλά κόπηκε από υπερπροσπάθεια του Πινέδα και στο 90+7 ο Αθανασιάδης έσωσε με τα πόδια το τετ α τετ με τον Ιωαννίδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ / 4-3-3): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88’ Βιλένα), Μπακασέτας (88’ Πέρεθ), Βέρμπιτς (61’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Μπερνάρ (79’ Λημνιός).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα / 4-4-1-1): Αθανασιάδης, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57’ Πινέδα), Ελίασον, Τσούμπερ (57’ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (70’ Αμραμπατ), Μάνταλος (57’ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (57’ Πόνσε).

MVP: Ιωαννίδης.
Εχουν περάσει πολλά χρόνια που ένας επιθετικός του Παναθηναϊκού παίρνει τόσο εμφατικά παραμάζωμα αντίπαλη άμυνα σε αγώνα ντέρμπι. Η άμυνα της ΑΕΚ και δη οι Βίντα και Μουκουντί δεινοπάθησαν απέναντι στον σεληνιασμένο Ιωαννίδη, πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ και ήταν μία μόνιμη απειλή. Αξιος συμπαραστάτης του ο Μπακασέτας και αποκάλυψη ο Ακαϊντίν στο μαρκάρισμα του Λιβάι.

Αδύναμος κρίκος: Μουκουντί.
Ο Ιωαννίδης τον εξέθεσε ανεπανόρθωτα στη φάση του δεύτερου γκολ και και γενικώς είχε πάρα πολλά προβλήματα απέναντί του. Παρόμοια προβλήματα είχε και ο Βίντα που όμως άνοιξε το σκορ στο αποψινό ντέρμπι.

Η στιγμή του αγώνα
Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού από τον Φώτη Ιωαννίδη. Το τελείωμα που κάνει ο Ελληνας στράικερ καταδεικνύει την υψηλή του κλάση και τον δικαιολογημένο ντόρο που γίνεται στην Ευρώπη γύρω από το όνομά του.

Ο διαιτητής
Με πολλά λάθη, εδικά στον πειθαρχικό έλεγχο, ο Κλαούντιο Περέιρα από την Πορτογαλία, εξόργισε πολλάκις την εξέδρα, αλλά δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα.

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 2-1