Σε έναν από τους καλύτερους αγώνες όλων των εποχών στο Κύπελλο Αγγλίας, η Γιουνάιτεντ έδειξε τον ορισμό του ‘Fergie Time’. Οι Κόκκινοι Διάβολοι ισοφάρισαν στο 86’ στέλνοντας το μας στην παράταση (2-2), βρέθηκαν να χάνουν ξανά, στο 112’ το έστελναν στα πέναλτι και στο 121’ πήραν την τεράστια νίκη με 4-3 και την πρόκριση που ήταν η 11η σε βάρος της Λίβερπουλ στην ιστορική διοργάνωση. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ βρίσκεται πλέον στο event του Wembley για τα ημιτελικά μαζί με τις Τσέλσι, Σίτι, Κόβεντρι.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες κάνοντας από νωρίς σαφές ότι θα παίξουν σούπερ επιθετικά. Και αυτό έφερε έναν τρελό ρυθμό και πολλές φάσεις στον αγώνα. Στο 4' ο Ράσφορντ είχε την πρώτη ευκαιρία και στο 9' απάντησε ο Σαλάχ αλλά το διαγώνιο βολέ του πέρασε μόλις άουτ. Το γκολ δεν άργησε να έρθει και ήταν για την Γιουνάιτεντ. Στο 10' ο Γκαρνάτσο καλυπτόταν, πήρε και έκανε το σουτ και μετά την επέμβαση του Κέλεχερ, ο ΜακΤόμινεϊ πέτυχε από κοντά ένα ακόμα γκολ τη φετινή σεζόν (1-0). Στο 14' ο Ρόμπερτσον σούταρε ψηλά από καλή θέση μέσα στην περιοχή έπειτα από πάσα του Λουίς Ντίας και στο επόμενο διάστημα οι ο ρυθμός έπεσε ένα κλικ και οι φάσεις χαλάρωσαν. Όμως στο φινάλε του πρώτου μέρους έγινε χαμός.

Στο 36' ο ΜακΤόμινεϊ βρέθηκε φάτσα με το δεύτερο γκολ αλλά σούταρε πάνω στον Κέλεχερ μετά την εξαιρετική προσπάθεια και την πάσα του Μάινου, ενώ στο ίδιο λεπτό το δυνατό σουτ του Ντίας απέκρουσε ο Ονάνα. Το διάστημα αυτό ήταν ξεκάθαρα για την Λίβερπουλ, η οποία παρότι στο 39' ακυρώθηκε γκολ του Έντο, δεν το έβαλε κάτω. Στο 44' ο Κουάνσα κουβάλησε την μπάλα σε όλο το γήπεδο, έδωσε στον Νούνιες, εκείνος έστρωσε στον ΜακΆλιστερ και ο Αργεντινός με σουτ που κόντραρε ισοφάρισε και η Γιουνάιτεντ πριν καλά-καλά καταλάβει τι έγινε, δέχθηκε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις όταν ο Ονάνα έβαλε stop στον Νούνιες και από κοντά ο Σαλάχ δεν λάθεψε στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-2.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Με την Λίβερπουλ να έχει το πόδι στο γκάζι. Ο Σόμποζλαϊ τέσταρε τον Ονάνα, ο ΜακΆλιστερ έστειλε φάουλ άουτ και ο Νούνιες πέρασε για πλάκα τον Βαράν αλλά ο keeper της Γιουνάιτεντ τον σταμάτησε. Οι Reds, αν και με πράσινα, είχαν το πάνω χέρι, όμως ο Κλοπ γκρίνιαζε από τον πάγκο γιατί οι παίκτες του δεν «καθάριζαν» το ματς. Η συνέχεια έφυγε χωρίς πολλές φάσεις, μέχρι που ο Τεν Χαγκ θα μπορούσε να έχει γίνει meme για το ότι προσπάθησε να γυρίσει το ματς βάζοντας μέσα Μαγκουάιρ και Άντονι.

Κι όμως, ο δευτέρος ήταν ο άνθρωπος που έδωσε ζωή στους γηπεδούχους καθώς στο 86’ μετά την προσπάθεια του εκπληκτικού, Γκαρνάτσο, γύρισε και πλάσαρε υποδειγματικά με το δεξί βρίσκοντας τη γωνία. Το 2-2 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας αφού στο 89’ ο Έλιοτ είχε δοκάρι για την Λίβερπουλ με σέντρα-σουτ και στο 94’ ο Ράσφορντ έχασε το άχαστο σε τρελό τετ-α-τετ.

Στην παράταση και το 103’ ο Ράσφορντ έχασε νέα, πραγματικά, απίστευτη ευκαιρία και στο 105’ με σουτ που κόντραρε ο Έλιοτ τον τιμώρησε δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην Λίβερπουλ. Πολλοί σε εκείνο το σημείο πίστεψαν ότι το 2-3 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, όμως η Γιουνάιτεντ θυμήθηκε κάτι από το DNA της. Στο 112’ ο Ράσφορντ δεν γινόταν να το χάσει κι αυτό και έκανε το 3-3 και στο 121’, όταν όλη η Λίβερπουλ ανέβηκε για στημένη φάση, o Γκαρνάτσο πάτησε το turbo στην κόντρα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντιαλό που πλάσαρε με το αριστερό και δημιούργησε ιστορικές στιγμές στο Old Trafford (4-3).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 4-3 παρ., κ.α. 2-2