Σε ένα καταπληκτικό ματς στο Wanda Metropolitano, οι Rojiblancos του Τσόλο Σιμεόνε έκαναν την τεράστια ανατροπή κόντρα στην Ίντερ με 2-1 και αφού ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα πήραν την πρόκριση στους «8» στα πέναλτι.

Δυνατά ξεκίνησε το ματς και μόλις στο 4’ η Ατλέτικο έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σαμουέλ Λίνο έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ζόμερ απέκρουσε και στο 13’ οι Ιταλοί απάντησαν με τον Ντούμφρις, που έφυγε στην κόντρα αλλά ο Όμπλακ νίκησε τον Ολλανδό εξτρέμ δύο φορές. Οι Nerazzurri πατούσαν καλά και στο 22’ η πάσα του Ντιμάρκο κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Βίτσελ, ενώ η κεφαλιά του Μοράτα πήγε στον Ζόμερ μετά τη σέντρα του Ερμόσο για τους Rojiblancos.

Και στο 28’ η Ίντερ άνοιξε το σκορ έπειτα από εξαιρετική ομάδική προσπάθεια, πάσα του Μπαστόνι στον Μπαρέλα και γύρισμα του Ιταλού χαφ πάρε-βάλε στον Ντιμάρκο, που δεν λάθεψε. Το 0-1 ήταν γεγονός αλλά δυστυχώς για την ομάδα του Ιντζάγκι δεν έμεινε για πολύ. Δύο λεπτά αργότερα ο Παβάρ έκανε τσαφ και ο Γκριεζμάν ήταν στο σωστό σημείο για να εκτελέσει με το βολέ. Το 1-1 έμεινε για το πρώτο μέρος αφού ο Παβάρ έκοψε τον σκόρερ των Ισπανών στο 42’.

Όπως και το πρώτο μέρος, έτσι και το δεύτερο ξεκίνησε με φόρα. Στο 52’ ο Γιορέντε έκανε την κούρσα από δεξιά και έκοψε στον Γκριεζμάν αλλά νικήθηκε από τον Ζόμερ και στο 60’ ο Ισπανός γύρισε αυτή τη φορά στον Μοράτα που σούταρε άουτ. Στη συνέχεια η Ίντερ κατάφερε να κρατήσει ακίνδυνη την Ατλέτικο και στο 76’ είχε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση αλλά μέσα από την περιοχή ο Τουράμ έστειλε την μπάλα ψηλά. Στο τελευταίο τέταρτο, έγινε «χαμός».

Στο 81’ ο Νταρμιάν έκοψε την τελευταία στιγμή τον Ντεπάι και στο ίδιο λεπτό ο Μπαρέλα βρέθηκε τετ-α-τετ αλλά δεν είχε δυνάμεις για να τελειώσει τη φάση. Το γήπεδο στο φινάλε έγερνε όλο και περισσότερο προς την πλευρά των Ιταλών. Στο 85’ ο Ντεπάι προειδοποίησε τραντάζοντας το δοκάρι με δεξί σουτ εκτός περιοχής και στο 87’ έκανε το 2-1 με διαγώνιο σουτ από ύψος του πέναλτι. Οι Nerazzurri ήταν πολύ τυχεροί που έφτασαν μέχρι την παράταση καθώς στο 93’ ο Ρικέλμε έχασε τεράστια ευκαιρία φάτσα με το γκολ μετά την σούπερ πάσα του Γκριεζμάν.

Φάσεις υπήρχαν και στην παράταση. Στο 94’ ο Μπίσεκ έκανε καταπληκτική σέντρα αλλά ο Τουράμ με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο και τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Ντεπάι αλλά ο Ζόμερ ήταν εκεί. Στο 100’ η Ίντερ θα μπορούσε να έχει κάνει τη ζημιά αλλά μετά από κόρνερ η κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες πέρασε άουτ και τίποτα δεν άλλαξε για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στη ρουλέτα…