Για να συμβεί αυτό έβαλε το... κεφάλι του ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος (ήταν βασικός σε όλο το ματς) στο 48ο λεπτό, όταν στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, αυτογκόλ με το οποίο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν!

H Mπέτις άνοιξε το σκορ με τον Ροντρίγκες στο 30' με τον Μπαένα να ισοφαρίζει για την Βιγιαρεάλ στο 40', όμως η Μπέτις πήρε και πάλι το προβάδισμα με γκολ του Γουίλιαν Χοσέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 48ο λεπτό ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2, με τον Σόρλοθ στο 67' να ολοκληρώνει την ανατροπή για την Βιγιαρεάλ «γράφοντας» το τελικό 2-3.

Το ματς είχε δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, στο ίδιο, μάλιστα, λεπτό (70ό). Μορένο και Άβιλα είδαν τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Ερνάντες, ο πρώτος για χτύπημα σε αντίπαλο κι ο δεύτερος για... «θέατρο».