Δεν χρειάζεται να έχουν μπει ένα εκατ. γκολ για να είναι ένα παιχνίδι εκπληκτικό. Και αυτό συνέβη για ακόμα μια φορά ανάμεσα στην Λίβερπουλ με την Μάντσεστερ Σίτι, σε έναν αγώνα που πιθανότατα αποτέλεσε την τελευταία τιτανομαχία των Γίργκεν Κλοπ και Πεπ Γκουαρδιόλα στη μεγάλη κατηγορία της Αγγλίας.

Οι Reds είχαν σημαντικές απουσίες στην άμυνα, όμως στάθηκαν εκπληκτικά και παρότι βρέθηκαν να χάνουν νωρίς πήραν την ισοπαλία που τους φέρνει στην κορυφή μαζί με την Άρσεναλ. Στο -1 ακολουθούν οι Cityzens σε ένα πρωτάθλημα που είναι το πιο κλειστό ever από τότε που υπάρχει η Premier League.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι, μετέφεραν το ματς στο αντίπαλο μισό και είχαν τις πρώτες καλές στιγμές αλλά ο Φαν Ντάικ έκοψε τον Φόντεν (2’) και ο Ντε Μπρόινε δεν έκανε καλή σέντρα (7’). Στο 23’ ο Φαν Ντάικ έκοψε και τον Χάαλαντ, ο οποίος δυσκολεύεται να φανεί στα μεγάλα ματς, όμως στο επόμενο λεπτό η άμυνα της Λίβερπουλ δεν κατάφερε να αντιδράσει στην καλά δουλεμένη κομπίνα της Σίτι και ο Στόουνς πλάσαρε από κοντά μετά το κόρνερ του Ντε Μπρόινε.

Μετά το 25’ και αφού δέχθηκε το γκολ, η ομάδα του Κλοπ «ξύπνησε». Πήρε μέτρα στο γήπεδο, στο 31’ έχασε την πρώτη της ευκαιρία με την κεφαλιά του αμαρκάριστου, Σόμποζλαϊ, άουτ έπειτα από σέντρα του Έλιοτ και στο φινάλε λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Λουίς Ντίας πέρασε μόλις έξω. Το πρώτο μέρος έφυγε με 0-1.

Και η επανάληψη ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους. Ο Ακέ έκανε κακή πάσα προς τα πίσω για τον Έντερσον, ο Νούνιες τσίμπησε την μπάλα και ο Βραζιλιάνος keeper τον ανέτρεψε καθαρά. Στο 50’ από την βούλα με καταπληκτική εκτέλεση ο ΜακΆλιστερ έκανε το 1-1 με σούπερ εκτέλεση απέναντι στον Έντερσον, ο οποίος τραυματίστηκε στη φάση και ένα λεπτό μετά έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Η Λίβερπουλ ανέβηκε, όμως, όμως είπαμε, ο Ντίας δεν μπορούσε. Στο 63’ από την μαγική μπαλιά του Σαλάχ έχασε το καθαρό τετ-α-τετ με τον Ορτέγα και στο επόμενο λεπτό πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά δεν είχε καλή επαφή και ο Γουόκερ τον έκοψε. Αν και βρέθηκε κοντά στην ανατροπή, στο φινάλε η ομάδα του Κλοπ ήταν τυχερή και είχε τα δοκάρια με το μέρος της για να κρατήσει την ισοπαλία.

Στο 73’ ο Κέλεχερ έκανε έξοδο και με τις γροθιές έστειλε την μπάλα πάνω στον Φόντεν για να καταλήξει στο οριζόντιο και στο 89’ έπειτα από ντρίμπλα και διαγώνιο αριστερό ο Ντοκού στάθηκε άτυχος αφού βρήκε το δοκάρι και το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1