Όλο και καλύτερη κάνει την τελευταία σεζόν του Γίργκεν Κλοπ στο Anfield η Λίβερπουλ, η οποία μετά την κατάκτηση του League Cup, την απόδραση από το City Ground και την διατήρηση του Νο1 στην Premier League, κράτησε πατημένο το γκάζι και «πάτησε» την Σπάρτα στην τσεχική πρωτεύουσα και με το 1-5 είναι μέσα σε μία ακόμα κούπα και το όνειρο του quadruple.

Δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Τσέχους η Λίβερπουλ και από τον πρώτο αγώνα έκανε σαφές ότι δεν θα υπάρξει καν συζήτηση για το ποια ομάδα θα βρεθεί στα προημιτελικά της δεύτερης διοργάνωσης της UEFA. Οι Reds άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6’ με το πέναλτι του Αλέξις ΜακΆλιστερ και στη συνέχεια ο on-fire, Νούνιες, πήρε το… όπλο του. Ο Ουρουγουανός επιθετικός που το ΣΚ χάρισε τη νίκη στο 99’ του αγώνα με την Νότιγχαμ Φόρεστ, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 0-2.

Και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντάργουιν με τρομερό διαγώνιο βολέ στην απέναντι γωνία μετά την μπαλιά του ΜακΆλιστερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Λίβερπουλ έβαλε και το αυτογκόλ της τιμής με τον Μπράντλεϊ, όμως αυτό δεν ήταν πρόβλημα αφού λίγα λεπτά αργότερα, στο 53’ ο Λουίς Ντίας με σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από προσπάθεια του Χάρβεϊ Έλιοτ βρήκε δίχτυα.

Στο επόμενο διάστημα οι Μέρσεϊσαϊντερς είχαν κάθε λόγο να κάνουν συντήρηση, αφού την Κυριακή (10/03) υπάρχει η ματσάρα κορυφής για τον τίτλο στην Premier League με την Μάντσεστερ Σίτι στο Anfield. Παρά το γεγονός αυτό, στη συνέχεια ένα γκολ του Σαλάχ ακυρώθηκε για έναν… ανεξήγητο λόγο, όμως το 1-5 ήταν αναπόφευκτο και το διαμόρφωσε στο 94’ ο Σόμποζλαϊ με τρομερο σλάλομ στην κόντρα και τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης, Ρόμα, διέλυσε με 4-0 στο Olimpico την Μπράιτον και είναι και με τα δύο πόδια στους «8». Οι Giallorossi συνέχισαν σε καλό mood και στην Ευρώπη με τον Ντανιέλε Ντε Ρόσι στον πάγκο και με τους Ντιμπάλα και Λουκάκου να ανοίγουν τον δρόμο, έφτασαν στην τεράστια νίκη με τους Μαντσίνι και Κριστάντε να σκοράρουν επίσης.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, η Λεβερκούζεν απέφυγε στο φινάλε την ήττα από την Καραμπάχ και με το 2-2 έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Οι Αζέροι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τους Μπενζιά και Ζουνίνιο, όμως η Μπάγερ μείωσε στο 70’ με τον Βιρτς και ισοφάρισε στο 92’ με τον Σικ.

Η αρμάδα του Κλοπ πέρασε με… 1.000 απο την Πράγα! (vids)