Οι Merengues είχαν το προβάδισμα μετά το 0-1 στην Γερμανία, όμως η Λειψία έπαιξε με θράσος το ματς στην Μαδρίτη και άγχωσε την 14 φορές κάτοχο του τίτλου. Παρά το γεγονός αυτό η ομάδα του Μάρκο Ρόζε είχε μοιραίο τον Οπεντά και με το τελικό 1-1 η Βασίλισσα ήταν εκείνη που προκρίθηκε στους «8» της κορυφαίας διοργάνωσης.

Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι η Λειψία δεν είχε πάει στην ισπανική πρωτεύουσα για να παίξει ρόλο κομπάρσου και αφού μπήκε πολύ δυνατά, είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες στο 20λεπτο. Στο 12’ ο Οπεντά βρέθηκε σε εξαιρετική θέση αλλά το πλασέ στην απέναντι γωνία που επιχείρησε πέρασε πολύ έξω και στο 16’ ο Ντάνι Όλμο έκανε μαγική προσπάθεια από δεξιά και πάσα αλλά ο επιθετικός των φιλοξενούμενων δεν σούταρε καλά με το αριστερό.

Οι Γερμανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο και έπαιζαν στο μισό γήπεδο κόντρα σε μια Ρεάλ που περίμενε πίσω και έψαχνε κόντρα με τον Βινίσιους. Στο φινάλε του πρώτου μέρους και το 41’ ο Σίμονς έκανε το πλασέ που πήγαινε στο παραθυράκι αλλά ο Λούνιν έβγαλε με το ένα χέρι σε κόρνερ. Και από αυτό ήρθε η τελευταία φάση στο 42’ με τον Οπεντά να εκτελεί και πάλι μέσα από την περιοχή αλλά να στέλνει την μπάλα στα πλαϊνά δίχτυα.

Η επανάληψη ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο μέρος με ευκαιρία με τον Οπεντά και την Λειψία να είναι καλύτερη και να αποβολή του Βινίσιους που έσπρωξε στον λαιμό τον Όρμπαν. Στο 63’ ήρθε η πρώτη ευκαιρία των Blancos στον αγώνα με το σουτ του Ροντρίγκο στην κλειστή γωνία το οποίο απέκρουσε ο Γκουλάσι και στη συνέχεια το δεκάλεπτο ήταν «φωτία».

Στο 66’ σε αντεπίθεση για σεμινάριο ο Κροος έκλεψε και άνοιξε στον Μπέλιγχαμ, εκείνος κουβάλησε και πέταξε σούπερ ασίστ στη διαγώνια κίνηση στον Βινίσιους που έκανε καταπληκτικό τελείωμα. Το 1-0 όμως μόλις για δύο λεπτά καθώς οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε ισοφάρισαν με φανταστική κεφαλιά του Όρμπαν έπειτα από σέντρα από αριστερά.

Η Λειψιά είχε το μομέντουμ, όμως δεν μπόρεσε να πληγώσει ξανά την Βασίλισσα που με την ποιότητά της διαχειρίστηκε την κατάσταση. Ο Βινίσιους είχε μια ακόμα φάση για να δώσει ξανά τη νίκη, ενώ στις καθυστερήσεις η Βασίλισσα σώθηκε από το οριζόντιο δοκάρι μετά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ντάνι Όλμο (1-1).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Νάτσο, Καρβαχάλ, Μέντι, Κροος (78’ Μόντριτς), Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Καμαβίνγκα (46’ Ροντρίγκο), Μπέλιγχαμ (85’ Χοσέλου), Βινίσιους.

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Γκουλάσι, Όρμπαν, Χένρικς, Ράουμ, Λουκέμπα, Σλάγκερ (85’ Ελμάς), Ντάνι Όλμο, Αϊντάρα (90’ Καμπλ), Σίμονς, Οπεντά (77’ Πόουλσεν), Σέσκο (85’ Μπαουμγκάρτνερ).

Ρεάλ Μαδρίτης - Λειψία 1-1