Είναι μακράν η καλύτερη στην Ιταλία και γι’ αυτό θα πάρει το πρωτάθλημα. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έδωσε ακόμα μια παράσταση στο Meazza, με το 3-0 κόντρα στην Αταλάντα πέρασε στο +12 από την Γιουβέντους και με 66 γκολ έχει την κορυφαία επίθεση στα μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης. Σκόραρε ξανά ο Λαουτάρο, εκτός 4άδας έμεινε η La Dea.

Οι Nerazzurri μπήκαν δυνατά και δεν χρειάστηκε να περιμένουν πολύ για να ανοίξουν στο σκορ. Στο 26’ έπειτα από βαθιά μπαλιά η άμυνα των φιλοξενούμενων κόλλησε και ο Νταρμιάν που είχε βγει από πίσω πλάσαρε στην κενή εστία. Το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τις καθυστερήσεις του  πρώτου μέρους, όταν ο Λαουτάρο Μαρτίνες πήρε την πάσα από τον Παβάρ και με τρομερό αριστερό δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Καρνεζέκι (2-0).

Στην επανάληψη, η Ίντερ πέτυχε ακόμα δύο γκολ και μετέτρεψε σε party ακόμα ένα φετινό ματς της. Στο 55’ κέρδισε πέναλτι για χέρι και παρότι ο keeper της Αταλάντα απέκρουσε την εκτέλεση του Λαουτάρο, ο Ντιμάρκο πλάσαρε από κοντά ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 71’ ο Φρατέζι με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Αλέξις Σάντσες για το τελικό 4-0.

Ίντερ - Αταλάντα 4-0