• 70' Ντε Μποκ
  • 90+1' Βρακάς

Ημίχρονο αλληλοεξουδετέρωσης

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο, με τις επιθετικές αρετές των δύο ομάδων να είναι... ανύπαρκτες, υποχρεώνοντας σε ένα παιχνίδι κέντρου με αρκετές μονομαχίες και ελάχιστες φάσεις.

Χαρακτηριστικό είναι το στατιστικό πως στα πρώτα 45 λεπτά δεν σημειώθηκε ούτε ένα σουτ εντός στόχου, με τον Πανσερραϊκό, που είχε κατά διαστήματα την πρωτοβουλία των κινήσεων, να φτάνει να απειλεί σε δύο περιπτώσεις, όμως τα σουτ των Ουάρντα και Χατζηστραβού δεν έγιναν με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις και δεν ανησύχησαν τον Τσιντώτα.

Από την άλλη, η δυσκολία του Ατρόμητου να κυκλοφορήσει την μπάλα υποχρέωσε τον Χόβαν να παρακολουθήσει ως θεατής το -αργό σε τέμπο- πρώτο ημίχρονο, καθώς ήταν εμφανής η αδυναμία των Περιστεριωτών να πλησιάσουν την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία. Απόρροια των παραπάνω, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το 0-0 να αντιπροσωπεύει με τον καλύτερο τρόπο την εικόνα του παιχνιδιού ως εκείνο το χρονικό σημείο.

Συνέχισαν από εκεί που το άφησαν

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ανέβηκε... μέχρι να ξαναπέσει. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν με περισσότερη ορμή και δημιούργησαν δύο ευκαιρίες στο 51'. Σε πρώτο χρόνο, ο Τόμας δοκίμασε μία σέντρα-σουτ με κατεύθυνση προς την εστία, με τον Τσιντώτα να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Στάικος βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος πραγματοποίησε την πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα, όπου μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Κούεν σούταρε με δύναμη και ο Χόβαν απέκρουσε σε κόρνερ.

Σε εκείνο το σημείο του ματς, οι δύο προπονητές αποφάσισαν να κάνουν τις πρώτες επεμβατικές τους κινήσεις, ωστόσο ούτε αυτές αποδείχθηκαν ικανές να τονώσουν το θέαμα και τον ρυθμό.

Αφύπνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο για τον Πανσερραϊκό

Mπαίνοντας στην τελική ευθεία του παιχνιδιού, ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που έψαξε περισσότερο το γκολ. Mπορεί οι φιλοξενούμενοι να είχαν την προσπάθεια του Έντερ στο 79', η οποία κατέληξε χωρίς δυσκολία στην αγκαλιά του Χόβαν, όμως οι Σερραίοι αφυπνίστηκαν και χάρη στην ώθηση της... λαβωμένης κερκίδας ανέβασαν μέτρα και έκλεισαν τον Ατρόμητο στην περιοχή του.

Αρχικά, «απάντησαν» άμεσα με τον Χατζηστραβό, ο οποίος βρήκε αρκετό χώρο και δοκίμασε να σουτάρει, με τον Τζαβέλλα να του βάζει την κόντρα, ενώ στη συνέχεια ο Τσιντώτας μπλόκαρε με άνεση μια αδύναμη κεφαλιά του Άλεξιτς. Στο 86ο λεπτό, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ανέβασε περισσότερο ρυθμούς, με τον Γούλερι να προλαβαίνει τον Τσιντώτα, όμως το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικότερο, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέλος, δευτερόλεπτα μετά την συμπλήρωση των 90', ο Ουάρντα εκτέλεσε ένα φάουλ σε καλή θέση και βρήκε τον Άλεξιτς, με την κεφαλιά του τελευταίου να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Όσο και αν προσπάθησε στα εναπομείναντα λεπτά, ο Πανσερραϊκός δεν κατάφερε να βρει το γκολ και σε συνδυασμό με την παθητική προσέγγιση που υιοθέτησε ο Ατρόμητος, το σκορ παρέμεινε στο απόλυτο μηδέν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Έτσι, οι δύο ομάδες συνεχίζουν ισόβαθμες στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χοβάν, Πεταυράκης, Μπέργκστρομ, Θυμιάνης, Ντανκερφλούι, Στάικος (85’ Μορέιρα), Ουεντραόγκο, Χατζηστραβός (85’ Σοφιανός), Τόμας (64’ Γούλερι), Ουάρντα, Άλεξιτς.

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Φριτζόνσον (60’ Έντερ), Κούντε, Κούεν (73’ Βρακάς), Ρομπάιγ (60’ Βαλένσια), Αντζιέλσκι (73’ Βέργος).

Πανσερραϊκός - Aτρόμητoς 0-0