Σταθερότητα και Γιουνάιτεντ, καμία σχέση. Οι Κόκκινοι Διάβολοι δεν μπορούν με τίποτα να χτίσουν ένα σερί με καλά αποτελέσματα και παρότι βρέθηκαν κάποιες στιγμές κοντά στην ανατροπή, ηττήθηκαν στην έδρα τους από την Φούλαμ με 1-2 και πλέον βρίσκονται στο -8 από την 4η θέση και την Άστον Βίλα με ίδιο αριθμό αγώνων (26).

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα έδειξε από την αρχή ότι δεν θα είναι εύκολο θύμα και είχε ευκαιρίες με τους Περέιρα (3’) και Ιγουόμπι (13’, 17’). Από την άλλη, εκείνη του Έρικ Τεν Χαγκ φάνηκε επιθετικά μόνο στο 30’ όταν η προσπάθεια του Ντιόγκο Νταλότ σταμάτησε στο δοκάρι για να φύγει το πρώτο μέρος με 0-0 και τους φιλοξενούμενους να ζητούν απευθείας κόκκινη στον Μαγκουάιρ στο 35’.

Όλα τα λεφτά ήταν η επανάληψη. Στο 65’ μετά το κόρνερ του Περέιρα ο Μπάσεϊ πήγε στην μπάλα πιο γρήγορα απ’ όλους και εκτέλεσε τον Ονάνα για το 0-1, κάτι που έφερε την αντίδραση των γηπεδούχων που μετέφεραν το ματς στο αντίπαλο μισό και στην περιοχή στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 89’ ο Μαγκουάιρ καλυπτόταν και έκανε από κοντά το 1-1, όμως παρότι όλοι πίστεψαν στην ανατροπή, στο 97’ ο Αντάμα Τραορέ έφυγε… τρένο στην κόντρα, έδωσε στον Ιγουόμπι και εκείνος με σούπερ επαφή και τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα συνέχισε την εκπληκτική πορεία που κάνει φέτος προς την κατάκτηση της 4ης θέσης. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι πήρε δύο γκολ από τον Ντάγκλας Λουίζ και ένα από τους Γουότκινς και Μπέιλι, επιβλήθηκε της Νότιγχαμ (4-2), που δεν μπορεί να φύγει μακριά από τον υποβιβασμό. Νιακατέ και Γκιμπς-Γουάιτ τα γκολ της Φόρεστ.

Και αυτό ήταν καλό νέο για την Έβερτον, η οποία αν και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 95’ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη σε βάρος της Μπράιτον, που αν και έπαιζε με δέκα από το 81’ γλύτωσε σε εκείνο το σημείο με γκολ του Ντανκ (1-1). Διέλυσε με 3-0 την Μπέρνλι η Κρίσταλ Πάλας.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ 1-2