Οι δύο ομάδες είχαν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς από το πρώτο ματς στην Ολλανδία, μετά το ισόπαλο 1-1, με την Φέγενορντ να σοκάρει τους Ρωμαίους μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Χιμένεζ να βάζει σε θέση οδηγού τους Ολλανδούς.

Η απάντηση της Ρόμα, όμως ήταν άμεση αφού ο Πελεγκρίνι, έφερε την αναμέτρηση στα ίσα στο 15ο λεπτό, με τις δύο ομάδες να χάνουν στη συνέχεια ευκαιρίες για να πάρουν σκορ πρόκρισης.

Παρά τις φάσεις που δημιουργήθηκαν το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι την λήξη της κανονικής διάρκειας, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση, όπου και πάλι δεν άλλαξε κάτι.

Έτσι, η λύση για την πρόκριση δόθηκε μέσω της ψυχοφθόρου διαδικασίας των πέναλτι, όπου οι Ρωμαίοι έδειξαν μεγαλύτερη ευστοχία και με τον Ζαλέφσκι να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση, πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στους «16» του Europa League.