Play offs / Πρώτος αγώνας 1-0 ο Ολυμπιακός
Ferencvaros
FERENCVAROS
0 1
  • 45' πεν. Αγιούμπ Ελ Κααμπί

Ούτε που την είδε! Οι Ούγγροι όλη την εβδομάδα προανήγγειλαν μια ρεβάνς-κόλαση, όμως ο μεστός, σοβαρός και αποτελεσματικός Ολυμπιακός του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ σίγησε τα... τύμπανα του πολέμου με την εξαιρετική του εμφάνιση και πέρασε... ατσαλάκωτος και από τη Βουδαπέστη! Νίκησε εύκολα και εκεί τη Φερεντσβάρος (0-1) χάρη σε ένα ακόμη γκολ-πέναλτι του Ελ Κααμπί και με συνολικό σκορ 2-0 προκρίθηκε στους «16» του Europa Conference League, δείχνοντας ότι έχει γυρίσει για τα καλά σελίδα σε αγωνιστικό επίπεδο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το ματς, έπαιξαν και πάλι καλό, στρωτό ποδόσφαιρο, έχασαν ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ, ουδέποτε απειλήθηκαν ουσιαστικά από την ομάδα του Στάνκοβιτς και πλέον περιμένουν τον αντίπαλό τους στην κλήρωση της Παρασκευής.

Νωθρό ξεκίνημα που δεν στοίχισε

Ως προς την εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα, με τη Φερεντσβάρος, όπως αναμενόταν, να προσπαθεί να τον αιφνιδιάσει. Η πίεση των «ερυθρόλευκων» στο διάστημα αυτό δεν ήταν καλή με συνέπεια οι Ούγγροι να έχουν τη μπάλα στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να βρίσκουν φάσεις. Γενικότερα οι Πειραιώτες δεν είχαν ούτε ρυθμό ούτε ένταση στο ξεκίνημα, με τη μεσαία γραμμή να είναι αρκετά αποκομμένη από την επίθεση. Όλα αυτά βεβαίως δεν άργησαν να βελτιωθούν.

Μετά το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβηκε και βρήκε τις δύο πρώτες του τελικές με Όρτα και Χέσε, τα σουτ των οποίων όμως κόντραραν, ενώ κέρδισε και 3 μαζεμένα κόρνερ. Σταδιακά κέρδιζε όλο και περισσότερα μέτρα, βελτίωνε την κυκλοφορία του και πλέον από το 20λεπτο και μετά ήταν η ομάδα που είχε τον απόλυτο έλεγχο και τη μπάλα στα πόδια, ψάχνοντας με υπομονή κάτι καλό στην επίθεση. Όταν πια η τριάδα των χαφ πλησίασε την αμέσως μπροστά της, όλα έγιναν πολύ απλά για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ. Ο ρυθμός ανέβηκε, το πρέσινγκ βελτιώθηκε, οι πάσες ήταν και πάλι ακριβείας από την τριάδα Όρτα-Τσικίνιο-Χέσε, ενώ συνολικά άπαντες ήταν προσηλωμένοι και στο τακτικό κομμάτι, με άριστες αλληλοκαλύψεις και κίνηση στον χώρο.

Οι πρώτες «ερυθρόλευκες» τελικές

Η πρώτη... επίσημη τελική του Ολυμπιακού καταγράφηκε στο 20' με ένα σουτ του Όρτα εκτός περιοχής, ψηλά άουτ, μετά από λάθος πάσα της άμυνας. Στο 25' ο Ελ Κααμπί είχε τη δική του πρώτη στιγμή, όμως η κεφαλιά του μετά από ωραία σέντρα του Ποντένσε κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Αδύναμη ήταν αυτή του Ρ¨ετσου στο επόμενο λεπτό, χωρίς να απειλήσει, ενώ ο Μαροκινό και πάλι είχε μια κεφαλιά άουτ στο 30', έπειτα από ωραία επίθεση και σέντρα του Φορτούν από δεξιά. Πλέον ήταν εμφανές ότι ο Ολυμπιακός είχε «διαγράψει» το μέτριο μπάσιμο στο 90λεπτο και είχε αρχίσει να βγάζει στο χορτάρι το αγωνιστικό πλάνο του.

Έχασε δύο «άχαστα» και... 0-1

Η Φερεντσβάρος είχε την πρώτη της τελική στο 34' με ένα κακό σουτ του Ζακάριασεν και... τέλος. Αυτό ήταν ότι είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, αφού και το υπόλοιπο άνηκε πλήρως στον Ολυμπιακό. Στο δίλεπτο 38'-39' μάλιστα, έχασε τις πρώτες του δύο -απίθανες- μεγάλες ευκαιρίες στο ματς! Η πρώτη όταν μετά από πίεση και κλέψιμο στα χαφ, ο Όρτα με υπέροχη διαγώνια μπαλιά έβγαλε τετ-α-τετ τον Φορτούνη, όμως αυτός αστόχησε από κοντά. Η δεύτερη, όταν ο Ποντένσε έκλεψε τη μπάλα από λάθος γύρισμα του Αμπού Φανί στην περιοχή, αλλά από τα 4 μέτρα σούταρε ψηλά άουτ!

Η επόμενη πλέον ευκαιρία, ήταν η τρίτη και η φαρμακερή για τον Ολυμπιακό και η οποία έβαλε το νερό στο αυλάκι. Στο 43' ο Ποντένσε γέμισε από αριστερά στην περιοχή, ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μαέ. Μετά την επισήμανση του VAR και τον δικό του έλεγχο, ο Τουρπέν καταλόγισε ένα προφανές πέναλτι και στο 45' πια, ο Ελ Κααμπί με εκτέλεση στη γωνία, έγραψε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Είχε τον έλεγχο, δεν ρίσκαρε, πέρασε...

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε ακριβώς από εκεί που σταμάτησε, με σχετικά εύκολη κατοχή λόγω της έξοχης κυκλοφορίας του, κάτι που αντίστοιχα κρατούσε και μακριά από τα καρέ του τους Ούγγρους. Είχε τον απόλυτο έλεγχο και όλα έδειχναν ότι μόνο με δική του «αυτοκτονία» θα έχανε αυτή την πρόκριση. Δύο τελικές από Ελ Κααμπί και Φορτούνη δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με τον Ολυμπιακό να μένει σταθερά πάντως σε θέση επίθεσης «τρώγοντας» και τον χρόνο, δίνοντας προτεραιότητα πια και στην αποφυγή λαθών.

Στο 63' από μια στημένη μπάλα οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή, με τον Σισέ να στέλνει τη μπάλα άουτ μετά το κόρνερ του Αμπού Φανί. Για λίγα λεπτά η Φερεντσβάρος είχε κρατήσει τη μπάλα στα πόδια, κερδίζοντας και 2-3 κόρνερ, όμως μέχρι εκεί. Ούτε το μακρινό σουτ του Μακρέτσκις απείλησε τον Πασχαλάκη στο 70', ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Ντιμπούς είχε διώξει σε κόρνερ μια απίθανη ραμπόνα του Ποντένσε που -στη θεωρία- ήταν σέντρα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Όρτα αστόχησε από τα αριστερά μετά από μπαλιά του Ροντινέι και κάπου εκεί πλέον οι ρυθμοί άρχιζαν να πέφτουν. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο, ενώ η Φερεντσβάρος προσπαθούσε ανεπιτυχώς να απειλήσει, με ανορθόδοξους τρόπους. Αυτός που απείλησε με το δεύτερο γκολ ήταν κα πάλι ο Ολυμπιακός όμως, με τον Ντιμπούς να αποκρούει πολύ δύσκολα το συρτό σουτ του Γιόβετιτς στο 83'. Ο Μεντιλίμπαρ είχε κάνει και πάλι τις σωστές αλλαγές του -Ιμπόρα, Μασούρας, Γιόβετιτς- και κάπως έτσι, το ματς «έσβησε», με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν πανάξια μια πρόκριση που τους στέλνει στους «16» ευρωπαϊκής διοργάνωσης για τρίτη φορά την τελευταία πενταετία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Φερεντσβάρος (Ντέγιαν Στάνκοβιτς / 4-4-2)
: Ντιμπούς, Τσίβιτς (67' Ραμίρες), Μαέ, Σισέ, Γουινγκό (46' Μακρέτσκις), Μαρκίνιος (86' Κατόνα), Μαϊγκά, Αμπού Φανί, Ζακάριασεν (67' Μοχάμεντ), Κόντρο (46' Πέσιτς), Βάργκα.
Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-3-3): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος Ροντινέι, Χέσε, Όρτα (74' Μασούρας), Τσικίνιο (90' Καρβάλιο), Φορτούνης (74' Ιμπόρα), Ποντένσε, Ελ Κααμπί (79' Γιόβετιτς).
Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπέν (Γαλλία)
Βοηθοί: Νικολά Ντανός (Γαλλία), Εργουάν Φινζάν (Γαλλία)
Τέταρτος: Ρούντι Μπουκέ (Γαλλία)
VAR: Ζερόμ Μπρισάρ (Γαλλία)
AVAR: Βίλι Ντελαζό (Γαλλία)

Λεφτά στην Τράπεζα: Τσικίνιο-Όρτα

Άργησε, αλλά τα... κατάφερε. Ο Ολυμπιακός βρήκε επιτέλους χαφ και όλα δείχνουν να παίρνουν τον δρόμο τους! Οι δύο Πορτογάλοι είναι... χαφάρες και το απέδειξαν και σε αυτό το ματς, όταν «κατάπιαν» τη μεσαία γραμμή της Φερεντσβάρος. Αμφότεροι τελείωσαν το παιχνίδι με ποσοστό πασών άνω του 90% (91% με 42/46 και για τους δύο), ενώ παράλληλα κατέγραψαν αθροιστικά και 10/13 επιτυχημένες ανακτήσεις μπάλας.

Γίνε Πρόεδρος: Παναγιώτης Ρέτσος

Φέτος έχει ακούσει τα... πάντα και απολύτως δικαιολογημένα. Ωστόσο, με τον Κάρμο δίπλα του και αυτός έδειξε ανεβασμένος, κάνοντας ένα πολύ καλό ματς, καθαρίζοντας με ψυχραιμία και συνέπεια όλες τις φάσεις που του αναλογούσαν.

Lockdown: Η μεσαία γραμμή της Φερεντσβάρος

Σε κανένα σημείο του αγώνα, το κέντρο της Φερεντσβάρος δεν στάθηκε αντάξιο της περίστασης, χάνοντας κατά κράτος από τους «ερυθρόλευκους» τόσο σε συνολικά τακτικό, όσο και σε ατομικό επίπεδο.

Τελετές «Το Κοράκι»

Κανένα πρόβλημα για τον ελίτ Γάλλο διαιτητή κατά τη διάρκεια του 90λεπτου, ο οποίος πάντως είχε τη βοήθεια και του VAR στη μοναδική κρίσιμη φάση, στο καθαρό πέναλτι που κέρδισε ο Ελ Κααμπί.