Η Νιγηρία δεν πτοήθηκε από την... ασυνήθιστη ισοφάριση στο 90' και ήταν αυτήν όπου επικράτησε στις λεπτομέρειες και με σκορ 4-2 στην διαδικασία των πέναλτι κατέκτησε το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό!

Και λέμε ασυνήθιστη, διότι μπορεί στο 85' οι «σούπερ αετοί» να διεύρυναν το προβάδισμα τους σε 2-0 χάρη στο γκολ του Όσιμεν και όλοι να πίστεψαν πως είχαν «σφραγίσει» την πρόκριση, όμως το VAR έφερε τα πάνω κάτω!

Μετά από ενδελεχή έλεγχο, ο διαιτητής κλήθηκε να ξαναδεί και να εξετάσει την φάση, με αποτέλεσμα εκείνος όχι μόνο να ακυρώσει το γκολ για φάουλ στην αρχή της φάσης, αλλά να υποδείξει και πέναλτι για την Νότια Αφρική, καθώς θεώρησε πως η παράβαση έγινε εντός της περιοχής.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με τον Μοκοένα διαμόρφωσαν το 1-1 στις καθυστερήσεις, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Βέβαια, για να φτάσουμε εκεί, ο Εκόνγκ χρειάστηκε να «μιλήσει» για δεύτερη φορά κατά την διάρκεια του τουρνουά από τα έντεκα μέτρα, με τον κεντρικό αμυντικό του ΠΑΟΚ να ευστοχεί σε πέναλτι στο 63' και να βάζει προσωρινά την εθνική του ομάδα μπροστά στο σκορ.

Στην παράταση το σκορ παρέμεινε ως έχει και οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην διαδικασία των πέναλτι, με τον αρχηγό της Νιγηρίας να επιβεβαιώνει ξανά την ικανότητα του από την άσπρη βούλα.

Η Νότια Αφρική αστόχησε σε δύο περιπτώσεις και με σκορ 4-2 η Νιγηρία πανηγύρισε την πρόκριση της στον τελικό του τουρνουά, εκεί όπου περιμένει να διαπιστώσει ποιος εκ των Ακτή Ελεφαντοστού και Κονγκό θα αποτελέσει τον τελευταίο της αντίπαλο για την κατάκτηση του τροπαίου!

Aπό τα πόδια τoυ Eκόνγκ στoν τελικό τoυ Cοpa Africa η Nιγηρία! (vids)