Το προσεχές Σάββατο η Μπάγερ θα… παίξει ίσως τον μισό τίτλο στη Μπούντεσλιγκα καθώς υποδέχεται την Μπάγερν έχοντας προβάδισμα δύο βαθμών στην βαθμολογία και θέλοντας να το διευρύνει στους πέντε κάνοντας επίδειξη δύναμης κόντρα στους Βαυαρούς και δείχνοντας ότι μπορεί να ολοκληρώσει την εντυπωσιακή φετινή πορεία της και να το πάει… μέχρι τέλους.

Το πρωτάθλημα, βέβαια, έχει δρόμο ακόμα, αλλά για τον Ισπανό τεχνικό και τους παίκτες του υπάρχει άλλη μια ευκαιρία για έναν τίτλο τη φετινή περίοδο: κι αυτή είναι μέσω του κυπέλλου.

Η απίθανη 0φετινή Λεβερκούζεν των... θαυμάτων και της αήττητης πορείας σε όλες τις διοργανώσεις, αφήνει το «σημάδι» της και στο κύπελλο, καθώς με... buzzer beater του Ταχ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, πήρε μία μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, επικρατώντας με 3-2 της Στουτγκάρδης στην «Μπάι Αρένα».

Μία μεγάλη νίκη (η 26η σε 30 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις) για την ομάδα του Αλόνσο που ήρθε με ανατροπή και με πολύ μεγάλο πείσμα από τις «ασπιρίνες», απέναντι σε έναν πολύ ανταγωνιστικό αντίπαλο.

Έτσι, για τη Λεβερκούζεν μένουν πια δύο παιχνίδια, ο ημιτελικός και ο τελικός, ώστε να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της από το 1992! Δύο παιχνίδια για να πάψει να είναι η… Neverkusen, η ομάδα των losers, όπως της έχουν «κολλήσει» τη ρετσινιά.

Μια ομάδα με 119 χρόνια ιστορίας, αλλά με μόλις έναν εγχώριο τίτλο, το κύπελλο Γερμανίας το 1993. Πέντε φορές έχει ξαναφτάσει κοντά στην… πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε, όπως συνέβη την περίοδο 2010-11 στο πρωτάθλημα υπό τον Γιουπ Χάινκες.