Ο Ολυμπιακός Β ήταν ο νικητής στο ντέρμπι των «αιωνίων» Β για την 15η αγωνιστική του β’ ομίλου της Super League 2.

Στο γήπεδο της Καλλιθέας, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον τυπικά γηπεδούχο Παναθηναϊκό με 3-1 και επέστρεψαν στις επιτυχίες έπειτα από δύο σερί ήττες από Καλλιθέα και Ιωνικό ενώ με το ίδιο σκορ είχαν νικήσει και στο παιχνίδι του α\ γύρου. Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα μάλιστα, έφτασε τους 14 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τον Παναθηναϊκό αν και είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -10!

Οι «πράσινοι» παρέμειναν για πέμπτο παιχνίδι χωρίς νίκη με απολογισμό τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες.

Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στο πρώτο λεπτό με κεφαλιά του Κωστούλα. Στο 17’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με διαγώνιο σουτ του Σγουρού εκτός περιοχής. Στο 79’ ο Αθανασακόπουλος λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1. Στο 83’ ο Αλγκασίν Μπα κέρδισε πέναλτι από τον Βουτσά και δεν αστόχησε σημειώνοντας το 2-1 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαπουντζής στην εκπνοή του αγώνα με σουτ στην κίνηση στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Ο σκόρερ είχε περάσει αλλαγή στον αγώνα τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Διαιτητής: Κουκουράκης (Χανίων), Βοηθοί: Βλαχάκης, Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου), 4ος: Ξηρογιάννης (Βοιωτίας)

Κίτρινες: Φικάι, Κρυπαράκος, Φουρτάδο, Σαρδέλης, Βουτσάς - Μουζακίτης

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος (75’ Β. Μαντσίνι), Σαρδέλης, Λάμψιας (75’ Βουτσάς), Καραμπάς (68′ Αθανασακόπουλος), Λιούμης (56′ λ. τρ. Μπιλάλ).

Ολυμπιακός Β (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Κουτσίδης, Κεραμίδας (68′ Αποστολόπουλος), Μαρίνος (86’ Κατσουλίδης), Κωστούλας (75’ Κωστή), Κεϊτά (86’ Σαπουντζής), Μουζακίτης, Αργυρίου.