Το τέρμα του Λιβάι Γκαρσία διεύρυνε το αήττητο της ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο παλιό ή το νέο γήπεδο. Η τελευταία φορά που οι «πράσινοι» απέδρασαν με το «διπλό» από την παραδοσιακή έδρα της Ένωσης ήταν στις 7 Νοεμβρίου 1994, όταν είχαν επικρατήσει 1-0 με γκολ του Γιάννη Καλιτζάκη.

Έκτοτε, η ΑΕΚ έχει δώσει δέκα αθηναϊκά ντέρμπι στο γήπεδό της, μετρώντας επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες. Μάλιστα, αυτή είναι η δεύτερη φορά που οι «κιτρινόμαυροι» γλιτώνουν την ήττα με γκολ στις καθυστερήσεις, καθώς κάτι ανάλογο είχε γίνει στις 7 Ιανουαρίου 2001, όταν ο Βασίλης Τσιάρτας είχε ευστοχήσει σε πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός έχει μια νίκη επί της ΑΕΚ στο διάστημα από το 1994 έως την κατεδάφιση του «Νίκος Γκούμας» το 2003, στις 16/9/1999, όταν είχε επικρατήσει 2-1, με το παιχνίδι τότε να διεξάγεται στο «Γ. Καραϊσκάκης», επειδή το γήπεδο της Ένωσης είχε κριθεί προσωρινά ακατάλληλο, λόγω του σεισμού της 7ης Σεπτεμβρίου 1999.

ΑΕΚ: Αήττητη από το 1994 στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Παναθηναϊκό