Από το κακό στο χειρότερο πάει η Βιγιαρεάλ, με τη Λας Πάλμας να επικρατεί στο μεταξύ τους ματς, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της La Liga με σκορ 3-0. Έτσι, το «κίτρινο υποβρύχιο» βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογίας και μόλις στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Από την άλλη πλευρά, η Λας Πάλμας συνεχίζει την πολύ καλή σεζόν που πραγματοποιεί και με αυτό το «τρίποντο» πλέον βρίσκεται στην 7η θέση του πρωταθλήματος με 28 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Ροντρίγκες να βρίσκει δίχτυα, έπειτα από ασίστ του Μολέιρο. Το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου, με τον Χερζόγκ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 51'. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ροντρίγκες, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Λας Πάλμας - Βιγιαρεάλ΄3-0