Βήμα πρόκρισης στα τελικά του Euro 2024 έκανε η Κροατία, επικρατώντας της Λετονίας με σκορ 2-0. Έτσι, η παρέα του Λούκα Μόντριτς με αυτό το τρίποντο πέρασε την Ουαλία, που έκανε μία μεγάλη γκέλα κόντρα στην Αρμενία και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, πίσω από την Τουρκία.

Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς μπήκε δυνατά στο ματς, σκόραρε δύο φορές και «κλείδωσε» θεωρητικά από νωρίς τη νίκη, καθώς δεν απειλήθηκε καθόλου, με τη Λετονία να μην έχει σουτ στο στόχο σε όλο το ματς. Ο Λόβρο Μάγιερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό και λίγα λεπτά αργότερα (16΄) από σκόρερ έγινε δημιουργός, έδωσε την ασίστ στον Αντρέι Κράμαριτς και αυτός σκόραρε για το τελικό 2-0.

Την ίδια ώρα, αδιάφορη βαθμολογικά Λευκορωσία επικράτησε της επίσης αδιάφορης Ανδόρρα με σκορ 1-0 χάρη σε τέρμα του Λάπτεφ στο 83ο λεπτό.

Λετονία - Κροατία 0-2