Όσο κι αν δεν θέλει να το παραδεχθεί ο Πεπ Γκουαρντιόλα και οι παίκτες του, όταν έπεται ντέρμπι του Μάντσεστερ την Κυριακή είναι αδύνατον να συγκεντρωθείς σε εκτός έδρας παιχνίδι με την Γιουνγκ Μπόις.

Ειδικά, αν έχεις κάνει ήδη δύο νίκες και έχεις σχεδόν καπαρωμένη την πρώτη θέση του ομίλου. Οι «πολίτες» δεν είδαν το ματς ως αγγαρεία όμως έπεσαν πάνω σε έναν εκπληκτικό τερματοφύλακα (Ρατσιόπι), ο οποίος κράτησε τους Ελβετούς στο παιχνίδι ως τα μέσα της επανάληψης. Το 1-3 διατήρησε τους πρωταθλητές Ευρώπης στην κορυφή με το απόλυτο νικών σε ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι.

Το πρώτο μέρος ήταν μία μάχη των πολιτών απέναντι στον Ρατσιόπι, ο οποίος σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις είπε όχι σε Ματέους Νούνιες (6’), Ντόκου (24’, 43’), Γκρίλις (33’) ακι Ρόδρι (45’).

Για να έρθει το πολυπόθητο γκολ έπρεπε να φτάσουμε στο 48ο λεπτό, όταν ο Ρατσιόπι πάλι απέκρουσε με εκπληκτικό τρόπο κεφαλιά του Ρουμπέν Ντίας, όμως ο Ακάνζι πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στην αδειανή εστία (48’, 0-1).

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, αφού ο Ελια με φοβερό πλασέ «κρέμασε» τον Έντερσον για το 1-1 (52’), με ένα τελείωμα παγκόσμιας κλάσης.

Αυτό το γκολ θύμωσε την Μάντσεστερ Σίτι, που έσφιξε τα λουριά και προκάλεσε ασφυξία στους Ελβετούς. Με την μπάλα συνεχώς στην περιοχή, ο Καμαρά δεν απέφυγε το λάθος και από το πέναλτι που έκανε, ο Χάαλαντ σκόραρε για πρώτη φορά στην φετινή διοργάνωση για το 1-2 (67’).

Το VAR αρνήθηκε το τρίτο γκολ στον Χουλιάν Άλβαρες (76’), όμως ακόμα κι έτσι η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε αυτό που ήθελε και έκανε την δουλειά της, με τον Χάαλαντ να δίνει το τελειωτικό χτύπημα (86’, 1-3) με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην βραδιά.

Επίδειξη δύναμης από Λειψία

Την ίδια ώρα στην Γερμανία, η Λειψία έγινε το απόλυτο φαβορί για την δεύτερη θέση του ομίλου. Ο Ερυθρός Αστέρας στάθηκε πολύ αξιοπρεπώς, όμως η διαφορά ποιότητας έφερε το 3-1 που φέρνει την ομάδα του Μάρκο Ρόζε ήδη στο +4 από την τρίτη θέση.

Από ένα κλέψιμο ψηλά και μαεστρική εναλλαγή μπάλας, ο Ράουμ βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και δεν συγχώρεσε (12’) για το πολύ γρήγορο 1-0.

Ο Γκλέιζερ κράτησε με δύο επεμβάσεις τους Σέρβους στο παιχνίδι, που είδαν το   VAR να αλλάζει την αρχική υπόδειξη του διαιτητή για πέναλτι και να τους αφήνει με τα χέρια αδειανά (30’).

Στην επανάληψη, η Λειψία πάτησε ακόμα περισσότερο το πόδι στο γκάζι και καθάρισε το ματς. Ο Σίμονς με φανταστικό σουτ από τα 30 μέτρα έκανε το 2-0 (59’) κι από εκεί και μετά το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει κι άλλο.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο Καμπλ, Οπεντά και Σίμονς έχασαν ευκαιρίες για τρίτο γκολ, όμως κόντρα στην ροή του ματς, ο Στάμενιτς μείωσε σε 2-1 (70’).

Οι Γερμανοί δεν πανικοβλήθηκαν, βρήκαν τρίτο γκολ με τον Ντάνι Όλμο (84’) και με πολύ πειστικό τρόπο έδειξαν ότι αποτελούν την δεύτερη καλύτερη ομάδα του ομίλου, μετά την Μάντσεστερ Σίτι.

Γιουνγκ Μπόις - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (vids)