Για ακόμη ένα ματς η Γαλατάσαραϊ δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της γερμανική ομάδα. Η Μπάγερν Μονάχου, εάν και δεν έπαιξε καλύτερα από την τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με σκορ 3-1, κάνοντας το 3x3 στον όμιλο. Τη νίκη για τους Βαυαρούς υπέγραψαν εντός έξι λεπτών οι Κέιν (73') και Μουσιάλα (76'). Το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Κομάν, με τον Ικάρντι να ισοφαρίζει από το σημείο του πέναλτι.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Τούρκους να πιέζουν την Μπάγερν Μονάχου και με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Ακτούρκογλου έχασαν την ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Κόντρα στην ροή του αγώνα, οι Βαυαροί πραγματοποίησαν εξαιρετική αντεπίθεση, με τον Κομάν να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μουσλέρα για το 1-0 στο 8ο λεπτό.

Το γεγονός αυτό δεν... έριξε τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι πίεσαν για να βρουν την ισοφάριση. Ξανά ο Ακτούρκογλου δημιούργησε για την Γαλατάσαραϊ, όμως βρήκε απέναντι του έναν πολύ καλό Ουλράιχ ο οποίος απομάκρυνε κάθε σουτ του. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από τα έντεκα βήματα με τον Ικάρντι, σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος μετά από μαρκάρισμα του Κίμιχ. Το ισόπαλο 1-1 ήταν το σκορ της ανάπαυλας.

Η επανάληψη στο "Ali Sami Yen" βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν ξανά τον πρώτο λόγο στο ματς, χωρίς να μπουρούν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας της Μπάγερν. Με το ματς να έχει μπει στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τους χώρους και κατάφεραν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Χάρι Κέιν να ευστοχεί από κοντά για το 2-1.

Έξι λεπτά αργότερα, ήρθε και η... σφραγίδα του «διπλού» για την ομάδα του Τόμας Τούχελ με τον Μουσιάλα να ευστοχεί από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 3-1, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Ενδεκάδες:

Γαλατάσαραϊ: Μουσλέρα, Μπόι, Σάντσεζ, Αμπντουλκερίμ, Καζιμτσάν, Κάαν, Τορέιρα, Τετέ, Ακτούρκογλου, Ζαχά, Ικάρντι

Μπάγερν Μονάχου: Ουλράιχ, Ντέιβις, Ντε Λιχτ, Κιμ, Μαζράουι, Κίμιχ, Λάιμερ, Μουσιάλα, Σανέ, Κομάν, Κέιν.

Γαλατάσαραϊ - Μπάγερν Μονάχου 1-3 (vids)