Και όμως το ρεκόρ έσπασε, 22 χρόνια ήταν πάρα πολλά. Με πρωταγωνιστή τον Ντάργουϊν Νούνιεζ η Ουρουγουάη του Μαρσέλο Μπιέλσα πήρε για πρώτη φορά νίκη κόντρα στη Σελεσάο μετά από το 2001!

Το ρεκόρ οκτώ ετών της Βραζιλίας όπου δεν είχε γνωρίσει ήττα σε εκτός έδρας ματς στα προκριματικά του Μουντιάλ (18 σερί παιχνίδια) έλαβε τέλος.

Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα σε ένα Centenario που δεν... έπεφτε καρφίτσα είδε τον επιθετικό της Λίβερπουλ, Ντάργουϊν Νούνιεζ, να της δίνει την πολυπόθητη νίκη. Στο 42ο λεπτό ο 24χρονος σκόραρε έπειτα από γύρισμα του Αραούχο, αν και μέχρι εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη.

Έπειτα από το 1-0, ήρθε άλλο ένα σοκ για την Σελεσάο, αφού ο αρχηγός της Νεϊμάρ τραυματίστηκε σε μαρκάρισμα του Ντε Λα Κρουζ και αποχώρησε με φορείο. Στην επανάληψη το κλασικό λατινοαμερικάνικο ντέρμπι συνεχίστηκε με σκληρό παιχνίδι και ο Νούνιεζ «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του Μπιέλσα.

Συγκεκριμένα ο επιθετικός της Λίβερπουλ κράτησε υπέροχα τη μπάλα ανάμεσα σε δύο άτομα, την γύρισε στο πέναλτι και ο Νίκολας Ντε Λα Κρουζ έγραψε το τελικό 2-0 στο 77' και έβαλε φωτιά στο Centenario.

Ουρουγουάη - Βραζιλία 2-0