Οι Πορτογάλοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι από το ξεκίνημα της αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ με τον Γκονσάο Ινάσιο στο 12ο λεπτό, ενώ ο Γκονσάλο Ράμος στο 18' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η Πορτογαλία δεν έριξε καθόλου ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και στο 34' και πάλι ο Γκονσάλο Ράμος διαμόρφωσε το 3-0, με τον Γκονσάλο Ινάσιο στο 45+4' να «γράφει» το 4-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πορτογάλοι συνέχισαν απτόητοι να «βομβαρδίζουν» τα αντίπαλα δίχτυα, με τον Ντιόγκο Ζότα (57' και 77'), τον Ρικάρντο Όρτα (67'), τον Μπρούνο Φερνάντες (83') και τον Ζοάο Φέλιξ (88'), να διαμορφώνουν το τελικό 9-0!

Ακόμη πιο γρήγορα... καθάρισε η Σλοβακία το ματς με το Λιχτενστάιν, σκοράροντας στο... 9ο δευτερόλεπτο με τον Χάνκο. Στο 3' ο Ντούντα έκανε το 2-0, στο 6' ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και μετά οι Σλοβάκοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Μεγάλο διπλό για την Ουαλία

Στην Λετονία οι Ουαλοί πανηγύρισαν σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 0-2 και διατηρούν ολοζώντανες τις ελπίδες του για ένα εισιτήριο που οδηγεί στην τελική φάση του Euro 2024.

O Άαρον Ράμσεϊ άνοιξε τον δρόμο στο 29ο λεπτό ευστοχώντας από το σημείο του πέναλτι, με τον Mπρουκς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 0-2 υπέρ της Ουαλίας.

Τέλος, η Ισλανδία με το γκολ του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε με 1-0 τη Βοσνία και την έθεσε αντίστοιχα... νοκ-άουτ απ' τη μάχη της πρόκρισης.

Ισοπέδωσε το Λουξεμβούργο με εννιά γκολ η Πορτογαλία - Μεγάλες νίκες για Ουαλία και Ισλανδία