Το όνομα του Ντεσπόντοφ απασχόλησε έντονα την φετινή μεταγραφική περίοδο αφού για την περίπτωσή του ενδιαφέρθηκε έντονα και ο Ολυμπιακός, όμως οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ με την καθοριστική συμβολή του Ιβάν Σαββίδη, έφεραν την μεταγραφή στα μέτρα τους και έκλεισαν το μεγάλο deal.

Ο Βούλγαρος μεσοεπιθετικός, έχει γνώση από το ελληνικό πρωτάθλημα αφού το 2021 είχε τεθεί αντιμέτωπος με τον Ολυμπιακό στα προκριματικά του Champions League εκείνης της σεζόν, με τον Ντεσπόντοφ να βάζει τις βάσεις για την πρόκριση της Λουντογκόρετς στα play off των προκριματικών της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ήταν 3 Αυγούστου του 2021 όταν οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχθηκαν τους Βούλγαρους στο Γ. Καραϊσκάκης στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, με τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ να ανοίγει το σκορ στο 50ο λεπτό με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Δείτε το γκολ στο 03:00 του παρακάτω video:

Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το ματς είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Αγκιμπού Καμαρά στο 87ο λεπτό, όμως στη ρεβάνς η κανονική διάρκεια έληξε 2-2 και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου οι παίκτες της Λουντογκόρετς αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και με το 4-1 στην ψυχοφθόρο διαδικασία, πήραν την πρόκριση για τα play off των προκριματικών του Champions League.

Όταν ο Ντεσπόντοφ σκόραρε με φαουλάρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» (vid)