Το Καζακστάν υποδέχθηκε την Σλοβενία στην πρώτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024. Τόσο ο Άνταμ Τσέριν όσο και ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς ξεκίνησαν βασικοί, ενώ ο Άντραζ Σπόραρ έμεινε εκτός αποστολής, καθώς δεν ήταν έτοιμος.

Ο πρώτος ήταν πραγματικά εξαιρετικός. Από τα πόδια του περνούσε συνεχώς η μπάλα και βοήθησε αρκετά τους φιλοξενούμενους στο κομμάτι της ανάπτυξης. Απέφυγε τα λάθη και γενικότερα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 24ο λεπτό με τον Σαμοντόροφ, με τους Σλοβένους να ανεβάζουν την πίεσή τους, αλλά να μην μπορούν να φέρουν το ματς στα ίσα στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του β΄ μέρους και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό ο Άνταμ Τσέριν εκτέλεσε πολύ καλά το κόρνερ, με τον Μπρέκαλο να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και να κάνει το 1-1. Στη συνέχεια οι Σλοβένοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με γκολ του Βιπότνικ πήραν τη νίκη, με τον Τσέριν να πιστώνεται την ασίστ στο πρώτο γκολ.

Όσον αφορά τον Βέρμπιτς, ήταν κάπως κινητικός στο πρώτο μέρος, αλλά γενικά η απόδοσή του κινήθηκε σε ρηχά νερά και γι΄ αυτό έγινε αλλαγή στο 70ο λεπτό του δεύτερου κομματιού του αγώνα.

Εξαιρετικός και με ασίστ ο Τσέριν, έγινε αλλαγή ο Βέρμπιτς στη νίκη της Σλοβενίας