ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
  • Αναστόπουλος
  • Ψαριανός
  • Πουρσανίδης

Για 17η συνεχόμενη φορά ο Παναθηναϊκός δίνει το παρών στους τελικούς της Βasket League. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος «σκούπισαν» δύσκολα την ημιτελική σειρά με αντίπαλο το Περιστέρι και θα διεκδικήσουν το 38ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, περιμένοντας να διαπιστώσει αν θα το πράξουν με μειονέκτημα ή πλεονέκτημα έδρας. Στον αντίποδα, το Περιστέρι στρέφει το ενδιαφέρον του στην μάχη της τρίτης θέσης, σε μία ανεξαρτήτως αποτελέσματος πετυχημένη σεζόν για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Οι γηπεδούχοι είχαν δυναμικό ξεκίνημα στον αγώνα, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πήρε τον ρυθμό του μετά το πρώτο νωθρό τετράλεπτο στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Το Περιστέρι πάλεψε να μείνει κοντά στο σκορ, τα κατάφερε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα στο τέλος (67-63) αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πήρε την νίκη, έκανε το 0-3 στην σειρά και κράτησε την πρόκριση στα χέρια του. Σπουδαία παρουσία από Καλάθη (11π., 10ας) και Λοτζέσκι (22π.), κορυφαίος για το Περιστέρι ο Μπέντιλ με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πλέον, για τους δύο αντιπάλους εκκρεμεί ο αντίπαλος σε μεγάλο και μικρό τελικό, με την σειρά των ΑΕΚ και Προμηθέα να είναι σε πλήρη εξέλιξη και την Ένωση να έχει προβάδισμα (2-1).

• 4

Για πρώτη φορά στην σειρά η ομάδα του Περιστερίου παρατάχθηκε πλήρης με τον Αργύρη Πεδουλάκη να έχει στην διάθεσή του και τον Γιάννη Αγραβάνη. Η στόχευση της ομάδας των δυτικών προαστίων σε κάθε μις-ματς με τους δύο ψηλούς αλλά και το πιν-εν-ρολ αποτελεί ξεκάθαρο στοιχείο στο παιχνίδι της και την κράτησε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος. Τα τρίποντα στο φινάλε όμως «πλήγωσαν» οδηγώντας στην ήητα.

• 6

Ο Ρικ Πιτίνο είχε στην διάθεσή του σύνθεση ανάγκης χωρίς του Λεκαβίτσιους, Καλαϊτζάκη και τον άρρωστο (ιογενή γαστρεντερίτιδα) Βουγιούκα. Με όπλο το transition ανέτρεψε το αρχικό αρνητικό πρόσωπο, αλλά το μαχητικό Περιστέρι έμενε κοντά στο σκορ. Η λειψανδρία στους ψηλούς έφερε απώλεια ριμπάουντ, με τον έμπειρο κόουτς να κλείνει το rotation στο τέλος, να στηρίζεται στην ποιότητα Καλάθη-Λοτζέσκι και να δικαιώνεται.

9'

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε μαχητικά το αμυντικό ριμπάουντ, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και πέτυχε ένα εντυπωσιακό buzzer beater κάρφωμα στο τέλος της πρώτης περιόδου.

4' ’ 9 - 2
6' ’ 12 - 9
8' ’ 12 - 14
10' ’ 14 - 21
Δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για το Περιστέρι, το οποίο προηγήθηκε με 7-0 (3') με τέσσερις πόντους του Γάιου Σκορδίλη, παίζοντας ταυτόχρονα αποτελεσματική άμυνα. Το τάιμ άουτ του Πιτίνο αφύπνισε τον Παναθηναϊκό (0/6 σουτ) που βρήκε πόντους στο transition με δημιουργό τον Καλάθη (9-9 στο 5'). Ο Λάνγκφορντ πέτυχε το πρώτο «πράσινο» τρίποντο με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιμέρους 5-12 για το +7 της περιόδου (14-21).
12' ’ 18 - 24
14' ’ 20 - 30
16' ’ 26 - 31
18' ’ 30 - 36
20'’ 36 - 40
Ο «ζεστός» Ματ Λοτζέσκι με πέντε σερί πόντους έστειλε την διαφορά στην μεγαλύτερη ως εκείνη την στιγμή τιμή της (18-26 στο 12'), ενώ ήταν ο ίδιος που με μπάσιμο «έχτισε» για πρώτη φορά διψήφια απόσταση (20-30 στο 13'). Καράμπελας και Γκρέι βρήκαν λύσεις από απόσταση και κράτησαν κοντά στο σκορ το Περιστέρι (26-30) το οποίο είχε βρει ρυθμό. Βασιλόπουλος και Τόμας μπήκαν στην εξίσωση της επίθεσης και έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια στο 36-40 (20').
22'’ 38 - 43
24'’ 44 - 45
26'’ 49 - 49
28'’ 52 - 52
30'’ 56 - 55
Όπως ακριβώς στο ξεκίνημα του ματς, έτσι και στις αρχές της τρίτης περιόδου κυριαρχούσα η αστοχία. Το Περιστέρι πλησίαζε ακόμη περισσότερο και με επιθετικό ριμπάουντ του Σκορδίλη πέρασε μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ (46-45 στο 24'). Ο Μπέντιλ μπήκε στην εξίσωση της επίθεσης και έδωσε λύσεις στην ομάδα του, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια (52-53 στο 28'). Στο φινάλε του δεκαλέπτου, Γκρέι και Τόμας έπαιξαν... πινγκ-πονγκ με τα καλάθια τους και ο πρώτος διαμόρφωσε το 56-55 στο 30'.
32'’ 56 - 57
34'’ 60 - 63
36'’ 67 - 66
38'’ 69 - 76
40'’ 75 - 82
Το τοπίο δεν είχε ξεδιαλύνει όσον αφορά τον τελικό νικητή, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία του ματς ούσες σε απόσταση αναπνοής. Ο Μπέντιλ εξακολουθούσε να είναι κύρια πηγή σκοραρίσματος για το Περιστέρι το οποίο πήρε σημαντική ανάσα και +4 με τρίποντο του Γκρέι (67-63 στο 35'). Ο Παναθηναϊκός με δική του αντεπίθεση και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι (τρία 3π.) ανέτρεψε το παιχνίδι, με το «τριφύλλι» να... καθαρίζει νίκη και πρόκριση (75-82).

• 1

Ο Παναθηναϊκός δεν κινήθηκε στα συνηθισμένα επιθετικά στάνταρ του, έχοντας μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα. Μοναδική αξιόπιστη λύση για τους «πράσινους» το transition και ο αιφνιδιασμός που έδωσαν συνολικά 26 πόντους.

• 2

Τρεις σερί εύστοχες προσπάθειες τριών πόντων από Καλάθη, Λοτζέσκι έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +7 σε κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης και έδωσαν... χαριστική βολή στο Περιστέρι που δεν μπόρεσε να επιστρέψει, με τον Βέλγο «μπόμπερ» να αποδεικνύεται καθοριστικό όταν τον χρειάστηκε το «τριφύλλι».

• 3

Η μαχητικότητα των γηπεδούχων και η απουσία του Βουγιούκα έγειρε την πλάστιγγα των ριμπάουντ προς το Περιστέρι. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη κυριάρχησαν, είχαν τον έλεγχο της εναέριας... κυκλοφορίας και με 43 έναντι 34 ριμπάουντ έμειναν στην διεκδίκηση της νίκης ως το τέλος.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης χαρακτήρισε τον Καλάθη «καλύτερο φίλο του Καράμπελα». Για να ωριμάσει ο νεαρός άσος χρειάζεται... εντάσεις όπως εκείνη με τον «Νικ33», σε μία στιγμή στην οποία ο Έλληνας τεχνικός έλαβε ρόλο «πυροσβέστη».

24
Ματ Λοτζέσκι
Σπουδαίος και... με ζεστό χέρι ο Βέλγος «μπόμπερ» που πέτυχε τέσσερα τρίποντα στο τέλος και με συνολικά 22 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

30
Τζόρνταν Κάλαχαν
Κατώτερος των περιστάσεων ο Αμερικανός γκαρντ έμεινε στο απόλυτο μηδέν (0/4) εντός πεδιάς και δεν μπόρεσε να φανεί αξιόπιστος στα χέρια του προπονητή του.

33
Νικ Καλάθης
Αν και άστοχος, ο Καλάθης δεν έχασε ευκαιρία για ένα ακόμη double double (11π., 10ας) πετυχαίνοντας μεταξύ άλλων και ο ίδιος ένα πολύτιμο τρίποντο στο τέλος.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία από τους Ανδρικόπουλο, Ψαριανό και Πουρσανίδη, παρά τον κλειστό και ανταγωνιστικό χαρακτήρα του παιχνιδιού.