Οι ομάδες στο πρώτο μισό του α' δεκαλέπτου είχαν την διάθεση να βάλουν την μπάλα μέσα στη ρακέτα, καθώς εκδήλωσαν τις περισσότερες επιθέσεις τους μέσα από το «ζωγραφιστό». Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τους Γιάνκοβιτς και Μαυροκεφαλίδη για το 6-2 (3')και το 8-4 (4'), αλλά οι φιλοξενούμενοι έχοντας για... όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ ισοφάρισαν σε 8-8 (6') με τον Χάντερ, ενώ στο 7' ο Αμερικανός σέντερ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του (10-12). Oι «ερυθρόλευκοι», όμως, κάνοντας 0-7 με τους Ντάνστον (4π.) και Σλούκα (3π.) έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 14-21.

Οι Μαυροκεφαλίδης (2π.) και Λοτζέσκι (3π.) έκαναν το 16-24 στο 11', με το «τριφύλλι» στη συνέχεια να ανεβάζει «στροφές». Η επιθετική άμυνα των γηπεδούχων είχε αποτέλεσμα και ο Παναθηναϊκός τρέχοντας σερί 10-0 προηγήθηκε με 26-24 (16') δια χειρός Χαραλαμπόπουλου. Ο Σπανούλης ευστόχησε πίσων από την γραμμή των 6.75 μέτρων για το 26-27 (17') και σημειώνοντας 8 πόντους ως το τέλος της περιόδου την διατήρησε σε θέση οδηγού. Οι Πειραιώτες 1:29 για το τέλος της περιόδου προηγήθηκαν με 28-35, με τους Μαυροκεφαλίδη και Μπλουμς, όμως, να μειώνουν σε 33-35 λίγο πριν από το φινάλε της περιόδου. Ο Σπανούλης, όμως, με τρίποντο σχεδόν σε νεκρό χρόνο έγραψε το 33-38, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. «Αυθεντική Ιταλική Πίτσα -50%»

Ο Πρίντεζης στο 22' ευστόχησε σε τρίποντο για το 33-41, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του. Η άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού «βραχυκύκλωσε» τους φιλοξενούμενους και οι γηπεδούχοι με οδηγό στην επίθεση τον Μαυροκεφαλίδη στο 26' πλησίασαν σε απόσταση «αναπνοής» (45-46). Ο Ντάρντεν, όμως, φώναξε «παρών» για τους Πειραιώτες, οι οποίοι στη συμπλήρωση των 30' ήταν μπροστά με 50-54.

Οι Νέλσον και Σλότερ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ευστόχησαν πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» διάβαζαν σωστά το παιχνίδι και με τρίποντο του Σπανούλη προηγήθηκαν με 56-65 στο 33'. Ο Φώτσης με τρίποντο στα μισά της περιόδου μείωσε σε 61-67, με τον Παναθηναϊκό έχοντας για αιχμή του δόρατός του τον Μαυροκεφαλίδη να πλησιάζει στο 37' στους 4 πόντους (65-69). Ο Διαμαντίδης 1:54 πριν από την λήξη είχε 1/2 βολές (66-69), αλλά ο Σλούκας 18'' αργότερα... ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (66-71) με λέι απ. Ο Μποχωρίδης 1:25 για την λήξη είχε 1/2 βολές (67-71) ύστερα από το 5ο φάουλ του Σπανούλη, ενώ στο 39:02 ο Χάντερ (1/2β.) έκανε το 67-72. O Μαυροκεφαλίδης δεν κατάφερε να μειώσει και ο Σλούκας με 1/2 βολές έκανε το 67-73 στο 39:12. O Διαμαντίδης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Σλότερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι έγραψε το 69-73. Ο Σλούκας ξαναπήγε στη γραμμή των βολών. Ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη, αλλά η μπάλα κατέληξε και πάλι στα χέρια του και έγραψε το 69-76, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Ο MVP: Η άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο, αλλά ο Τρεμέλ Ντάρντεν κράτησε την ομάδα του όρθια, η οποία δεν έχασε σε κανένα σημείο του δεύτερου ημιχρόνο το προβάδισμα. Ο Σκληρός: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης για ακόμη ένα ματς ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, αλλά όπως συνέβη και στο ΣΕΦ δεν ήταν δυνατό να νικήσει μόνος του τον Ολυμπιακό. Ο Αόρατος: Η πτωτική πορεία του Γιάνις Μπλουμς συνεχίστηκε και στον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1, με τον Λετονό γκαρντ να περνάει για ακόμη μία φορά απαρατήρητος. Ο Πεσμένος: Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ξεκίνησε καλά, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του, όσο θα ήθελε, ενώ στο 23' χρεώθηκε με το 4ο προσωπικό του φάουλ.Η Γκέλα: Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύσεις απέναντι στον Μαυροκεφαλίδη και είναι ενδεικτικό ότι ο πάουερ φόργουορντ-σέντερ του Παναθηναϊκού κέρδισε 11 φάουλ. Η... γκέλα της αντιμετώπισής του, όμως, δεν στοίχισε στους Πειραιώτες.

Η στιγμή: Ο Χάντερ παρότι σέντερ λειτούργησε σαν πλέιμεϊκερ και διαβάζοντας σωστά την επίθεση πάσαρε στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος 1.36 για την λήξη με λέι απ έκανε το 66-71 δίνοντας σημαντικό πλεονέκτημα στην ομάδα του. Η διαιτησία: Το παιχνίδι ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση, καθώς οι ρέφερι Αναστόπουλος, Πηλοΐδης και Μητσόπουλος εξέφρασαν με αυτό τον τρόπο την συμπαράστασή τους στον συνάδελφο τους, Παναγιώτου και διαμαρτυρήθηκαν συγχρόνως για την επίθεση που δέχτηκε. Θυμίζουμε πως προ ημερών άγνωστοι είχαν πυρπολήσει το αυτοκίνητό του. Στο καθαρά αγωνιστικό οι ρέφερι υπέπεσαν σε λάθη και στο τέταρτο δεκάλεπτο ιδιαίτερα οι Πηλοΐδης και Μητσόπουλος έπαιξαν έδρα δίνοντας σφυρίγματα στον Παναθηναϊκό. Η εξέδρα: Το ΟΑΚΑ δεν γέμισε, αλλά οι περίπου 14.000 φίλαθλοι που βρέθηκαν σε αυτό δημιούργησαν μία «καυτή» ατμόσφαιρα και το κλίμα στις εξέδρες για τα δεδομένα ενός ντέρμπι, ήταν πάρα πολύ καλό.

Δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 50-54, 69-76