Τελικοί Stoximan.gr Basket League - Game 2 - Novasports 2HD
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
84 80

Το όνομα του Βασίλη Σπανούλη παρέμεινε σημειωμένο δίπλα σε εκείνο του Ματ Λοτζέσκι στο... ερυθρόλευκο απουσιολόγιο, αλλά οι Πειραιώτες πούλησαν ακριβά το... τομάρι τους. Ο Νίκος Παππάς, όμως, παίρνοντας την σκυτάλη από τον Γιάννη Μπουρούση οδήγησε τον Παναθηναϊκό Superfoods στη νίκη και στο 1-1 στην σειρά των τελικών της Stoiximan.gr Basket League και οι... αιώνιοι την Κυριακή (4/6, 21:00) θα ανταμώσουν στο ΣΕΦ με φόντο είτε το 2-1, είτε το 1-2.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου επέβαλλαν εν μέρει τον ρυθμό τους, καθώς πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και βρίσκοντας λύσεις πίσω από την γραμμή του τριπόντου με τους Φελντέιν και Μιλουτίνοφ προηγήθηκαν με 11-7 στο 4'. Η συνέχεια της περιόδου, όμως, ήταν διαφορετική, καθώς οι Πειραιώτες... διάβασαν την άμυνα των αντιπάλων τους. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πληγώθηκαν πολύ από τα 5 επιθετικά ριμπάουντ των «πρασίνων» και στο 9' με τους Γκριν και Μιλουτίνοφ προηγήθηκαν με 15-18, ενώ οι οι Καλάθης και Παπανικολάου έγραψαν το 17-20 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παπανικολάου οδήγησε στο 12' οδήγησε την ομάδα του στο 23-27, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει. Ο Γκάμπριελ με τρίποντο και ο Γκιστ με κάρφωμα έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Τζέιμς έγραψαν το 28-27 (13') αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Αγραβάνης πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων επανέφερε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (28-30), αλλά ο Παναθηναϊκός με τους Τζέιμς (6π.) και Ρίβερς (2π.) έτρεξε σερί 7-0 για το 35-30 στο 17', με τους «ερυθρόλευκους» σ΄ αυτό το διάστημα να παρουσιάζονται... στατικοί στην επίθεση έχοντας τον Ουότερς στην πεντάδα τους. Ο Παπαπέτρου... ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (35-33) και οι Γιανγκ και Πρίντεζης έκαναν το 39-39. Ο Παναθηναϊκός, όμως, ήταν εκείνος που είπε την τελευταία λέξη του α' ημιχρόνου, καθώς ο Καλάθης... νίκησε τον Μάντζαρη και το χρονόμετρο γράφοντας στου δρόμου τα μισά το 41-39 (20').

Το... θρίλερ συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (48-48, 25'). Ο Μπουρούσης, όμως, φώναξε «παρών» και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 55-50 (26:30). Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο μισό της περιόδου, με τους «πράσινους», να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα και την συμπλήρωση των 30' να τους βρίσκει στο +6 (59-53).

Ο Παππάς στις αρχές της τέταρτης περιόδου έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +7 (62-55), με τους Πρίντεζη και Γκριν, όμως, να κρατούν την ομάδα τους στο παιχνίδι μειώνοντας σε 64-63 (33'). Οι Παππάς και Γκάμπριελ, όμως, έδωσαν νέα... ανάσα στους γηπεδούχους γράφοντας το 68-63 (34΄). Ο Ολυμπιακός με τους με τους Μπιρτς και Παπανικολάου πλησίασε μείωσε σε 68-66, ενώ οι Γκάμπριελ και Γκριν με τρίποντες... βόμβες έκαναν το 71-69 (36'). Οι Παππάς και Μπουρούσης έκαναν το 75-69 (37') και 2:45 πριν από το τέλος ο Μάντζαρης είχε 2/2 βολές (75-71). Ο Παππάς με έμμεσο τρίποντ ανέβασε την διαφορά στους 7 πόντους (78-71), ο Μάντζαρης μείωσε σε 78-73 και η μπάλα στη συνέχεια έμεινε στα χέρια των πρασίνων (38:30). Οι Γκριν και Μάντζαρης αστόχησαν σε τρίποντο, αλλά η κατοχή της μπάλας παρέμεινε στους Πειραιώτες και ο Πρίντεζης στο 39:05 έκανε το 78-76 εκμεταλλευόμενος την λάθος βοήθεια που έδωσε ο Γκάμπριελ. O Τζέιμς 35,7'' έδωσε νέα ανάσα στην ομάδα του γράφοντας το 80-76. Ο Πρίντεζης αστόχησε, το... πέναλτι του Μπιρτς (φόλοου) δνε βρήκε στόχο και ο Καλάθης με 2/2 βολές έκανε το 82-76 (39:41). Ο Μάντζαρης μείωσε γρήγορα (82-78) και 11,7' πριν από το τέλος ο Παππάς με 2/2 βολέ έγραψε το 84-78. Ο Γκιστ στο 39:55 έκανε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων του Γκριν, ο οποίος ευστόχησε στις δύο πρώτες βολές και αστόχησε στην τρίτη (84-80). Ο Καλάθης 3,8'' είχε 0/2 βολές, αλλά τα πάντα είχαν κριθεί και ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 84-80.

Ο MVP: Ο Νίκος Παππάς έβαλε την υπογραφή του στη νίκη του Παναθηναϊκού, καθώς στην τέταρτη περίοδο του αγώνα ανέβασε... στροφές. Ο 27χρονος σημείωσε τους 12 από τους 16 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη.

Οι Σκληροί: Ο Γιάννης Μπουρούσης κέρδισε τις περισσότερες από τις μάχες που έδωσε στις ρακέτες, ενώ οι Ερικ Γκριν και Γιώργος Πρίντεζης επιχείρησαν να οδηγήσουν τον Ολυμπιακό στη νίκη, αλλά η εμφάνισή τους δεν ήταν αρκετή.

Ο Αόρατος: Ο Ντόμινικ Ουότερς πάτησε παρκέ για 13:26, αλλά ήταν αρνητικός για την ομάδα του, καθώς σε αυτό το διάστημα κατάφερε να την βραχυκυκλώσει.

Ο Πεσμένος: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου δεν κατάφερε να μετουσιώσει την θέλησή να βοηθήσει τον Ολυμπιακό σε μία καλή εμφάνιση, ενώ στα ρηχά από την πλευρά του Παναθηναϊκού έμεινε ο Τζέιμς Γκιστ.

Η Γκέλα: Ο Μπιρτς με το σκορ να είναι στο 80-76 έχασε ένα... άχαστο φόλοου, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να μειωθούν δραματικά οι ελπίδες της ομάδας του για να φύγει νικήτρια από το ΟΑΚΑ.

Η στιγμή: Ο Πρίντεζης στο 39:05 έκανε το 78-76, με τους «πράσινους», όμως, να βρίσκουν τις λύσεις από τους Τζέιμς, Καλάθη και Παππά και να παίρνουν τη νίκη.

Η διαιτησία: Η διαιτητική τριάδα κάθε άλλο παρά στο ύψος των περιστάσεων του αγώνα στάθηκε. Συνολικά έκαναν σχεδόν... αμέτρητα λάθη κι εκνεύρισαν τους παίκτες. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ο Μάνος εξετέθη με τα σφυρίγματά του. Οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο δεκάλεπτο χρεώθηκαν με πολλά αυστηρά φάουλ κι εκεί δημιουργήθηκε η μεγάλη διαφορά στις βολές (13-3 στο α΄ ημίχρονο). Στη συνέχεια οι Πηλοΐδης και Παναγιώτου φρόντισαν να ισορροπήσουν την κατάσταση με ανάποδα σφυρίγματα εις βάρος του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο μέρος δεν έγινε το μεγάλο λάθος και το σημαντικότερο οι διαιτητές δεν έχασαν τον έλεγχο. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός πήγε στο μπόνους των βολών από το 33' (5 vs 1 φάουλ). Συνολικά ο βαθμός των διαιτητών ήταν κάτω από την βάση και το γεγονός αυτό ανέδειξε το σοβαρό πρόβλημα της έλλειψης διεθνών διαιτητών που επειδή σφυρίζουν στην Ευρωλίγκα έχουν αποκλειστεί από την Α1. Ας ελπίσουμε η κατάσταση να βελτιωθεί στη συνέχεια της σειράς...

Η εξέδρα: Το ΟΑΚΑ δεν γέμισε στον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών της Stoiximan.gr Basket League, καθώς το «παρών» σε αυτό έδωσαν 10.000 με 11.000 φίλαθλοι. Το πέταλο των οργανωμένων οπαδών του Παναθηναϊκού έδωσε παλμό στο γήπεδο, ενώ γαι τα δεδομένα ενός ελληνικού ντέρμπι η ατμόσφαιρα που επικρατούσε στο γήπεδο ήταν πολύ καλή.

Δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΥΜΠ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. AΣ. ΤΑΠΕΣ ΚΛ. ΛΘ.
Σίνγκλετον 00:21:11 9 0 - 2 2 - 3 3 - 4 2 0 1 0 2
Ρίβερς 00:29:14 9 3 - 5 1 - 3 0 - 2 1 2 0 4 1
Τζέιμς 00:22:47 14 4 - 7 0 - 0 6 - 8 2 2 0 0 1
Φώτσης 00:00:09 0 0 - 0 0 - 0 0 - 0 0 0 0 0 0
Παππάς 00:15:40 16 2 - 2 1 - 2 9 - 9 0 1 0 0 0
Φελντέιν 00:17:13 6 0 - 0 2 - 3 0 - 0 1 1 0 1 0
Γκιστ 00:17:07 2 1 - 5 0 - 0 0 - 0 5 1 0 0 1