ΗΡΑΚΛΗΣ
  • Φούφης
  • Τζιοπάνος
  • Κατραχούρας

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους γηπεδούχους να βάζουν τις τελευταίες κρίσιμες βολές και να κερδίζουν τον Ηρακλή, ο οποίος είχε στη σύνθεσή του μόλις εννέα παίκτες με τον Τόνι Ρότεν να τίθεται εκτός μάχης λόγω ανετοιμότητας. Μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ υπέρ του Ηρακλή (31-48), με το Περιστέρι να εκτελεί σχεδόν διπλάσια τρίποντα (12/39) από δίποντα (10/19). Ο Γκιέλο έβαλε 19 πόντους με 5/10 τρίποντα, ενώ για τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Χένρι στο ντεμπούτο του με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σταμάτης με 19 πόντους.

Με αυτή τη νίκη το Περιστέρι πήγε το ρεκόρ του στο 7-7 παραμένοντας σταθερά εντός εξάδας, ενώ ο Ηρακλής έπεσε 3-9 και επίσης σταθερά στην τελευταία θέση, έχοντας και την αφαίρεση των τριών βαθμών. Στην επόμενη αγωνιστική (16η - 5/3), το Περιστέρι έχει ρεπό και ο Ηρακλής παίζει με τον ΠΑΟΚ, όμως οι κυανόλευκοι παίζουν και τη Δευτέρα (14/2) κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ σε εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής.

ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ, ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ

Το Περιστέρι ξεκίνησε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και... πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα του Ηρακλή προηγήθηκε 7-0 με πέντε πόντους του Πέτεγουεϊ. Μετά τα πρώτα μουδιασμένα λεπτά του, ο νεοφερμένος Χένρι πήρε μπρος και πετυχαίνοντας οκτώ σερί πόντους μείωσε σε 13-12, αλλά τα λάθη του Ηρακλή και τα τρίποντα των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 23-14, με τον Σταμάτη όμως να μειώνει με δύο κολλητά τρίποντα στο 25-20 της πρώτης περιόδου.

Παίρνοντας πόντους από τους ψηλούς του (Γκάρετ, Σκορδίλης) ο Ηρακλής ισορρόπησε το ματς (29-29), το Περιστέρι επέμενε πολύ από τα 6,75μ. (5/19 τρίποντα στο ημίχρονο), ενώ το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 5/12 βολές, το πρώτο 20λεπτο έκλεισε στο 39-37.

ΣΟΟΥ ΓΚΙΕΛΟ ΚΑΙ... ΝΤΕΡΜΠΙ

Με δύο γρήγορα τρίποντα του Γκίελο έγινε το 45-39, όμως στα επόμενα 5,5' οι δύο ομάδες δεν εκτελούσαν σωστά στο επιθετικό κομμάτι, με τον Ηρακλή πάντως να μειώνει στο καλάθι και τον Γκίελο να πετυχαίνει ακόμα ένα τρίποντο για το 51-46 (28'). Οι "κυανόλευκοι" δεν έβρισκαν στόχο για 3' και ο Κόζι με τρίποντο έστειλε το Περιστέρι στο +10 για πρώτη φορά (56-46) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, Χένρι και Παπαδάκης οδήγησαν τον Ηρακλή με σερί 0-10 στην ισοφάριση (56-56), με τον Μωραΐτη στη συνέχεια να ξελασπώνει την ομάδα του με τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σπαταλούν ευκαιρίες για το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι μέχρι το σημείο που το πέτυχε ο Γκάρετ για το 60-62 (36'), αλλά και πάλι ο Γκίελο με τρίποντο έδωσε τη λύση για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς (65-64).

Ο Μπράουν έχασε τις βολές του στο 39' (67-66), ο Χένρι έχασε την επίθεση και στη συνέχεια αποβλήθηκε με 5ο φάουλ, στέλνοντας τον Γκρέι στις βολές (69-66) στα 28'' πριν το φινάλε. Ο Γκάρετ μείωσε με λέι απ, ο Πέτεγουεϊ έβαλε και πάλι τις βολές, με τον Παπαδάκη να χάνει στο τέλος το τρίποντο της... ισοφάρισης.

Δεκάλεπτα: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68