FENERBAHCE SK
43 68
Emporio Armani Milan
EMPORIO ARMANI MILAN

Απίστευτα κακή εμφάνιση για μία ομάδα με την ποιότητα και το μπάτζετ της Φενέρμπαχτσε, που αν και προερχόταν από ένα τεράστιο διπλό επί της ΤΣΣΚΑ, πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της ευρωπαϊκής της ιστορίας και είδε το φετινό ρεκόρ της να πέφτει στο 3-6. Οι μόνοι που κατάφεραν να ξεχωρίσουν από το σύνολο του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν οι Γιαν Βέσελι (9π, 6ρ), Πιέρια Χένρι (12π) και Σεμούς Χαζέρ (9π).

Στον αντίποδα, η Αρμάνι μπορεί να βρήκε τους αντιπάλους τους σε κάκιστο βράδυ, ωστόσο απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι είναι μέχρι στιγμής η πιο σταθερή ομάδα της διοργάνωσης και δικαίως βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας πλέον απολογισμό 8-1. Για το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα κορυφαίοι ήταν οι Σέιβον Σιλντς (13π, 4ρ, 4ασ), Λουίτζι Ντατόμε (11π) και ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος πρόσθεσε στο ενεργητικό του ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 17:39.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, όπως λέει ο λαός και είναι βέβαιο πως η πρώτη περίοδος έκρινε σε πολύ μεγάλο βαθμό την έκβαση της αναμέτρησης. Στο 3-22 οι δύο ομάδες μετά τα πρώτα δέκα λεπτά και οι γηπεδούχοι με 1/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 1/4 βολές στο πρώτο κομμάτι του αγώνα έβαλαν... ταφόπλακα στα όνειρά τους και παράλληλα έκαναν τη χειρότερη περίοδος της ιστορίας τους στην Euroleague.

Στη δεύτερη περίοδο έδειξαν μία βελτίωση, ειδικά από το 13ο λεπτό και έπειτα. Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν να προηγηθούν με 5-32, όμως ένα επιμέρους 15-3 της Φενέρ έδωσε ένα ενδιαφέρον στο παιχνίδι, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 20-37. Οι Τούρκοι κέρδισαν με 17-15 το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά τελικά ήταν απλώς ένα «πυροτέχνημα».

Όμως η εκκίνηση του δευτέρου μέρους θύμιζε αρκετά αυτή του πρώτο κι έτσι το ματς κρίθηκε οριστικά από νωρίς. Το επιμέρους 9-25 της τρίτης περιόδου «κλείδωσε» μία σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Αρμάνι, που ήρθε με αρκετά εύκολο τρόπο, με το μόνο που να ξεχωρίζει στο τέταρτο δεκάλεπτο να είναι αποδοκιμασίες των φιλάθλων.

Τα δεκάλεπτα: 3-22, 20-37, 29-62, 43-68