Barcelona
BARCELONA
79 78

Τι κι αν έχουμε μόλις 13 Οκτωβρίου; Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακός χάρισαν, ίσως, το καλύτερο παιχνίδι της φετινής Euroleague, θυμίζοντας... καθ υπερβολήν αγώνα πλέι οφ! Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, πως τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση και το τελευταίο σουτ, καθώς το αμφίρροπο ντέρμπι του «Παλαού Μπλαουγκράνα» χρειάστηκε να κριθεί μετά από 45 λεπτά σκληρού «μπρα ντε φερ». Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, δύο βολές από τον Οριόλα και ένα άστοχο σουτ του Σλούκα έγειραν στις λεπτομέρειες την πλάστιγγα σε βάρος του Ολυμπιακού (79-78) που πάντως επιβεβαίωσε πως φέτος δικαιολογημένα στοχεύει... ψηλά.

Μοναδικό «μελανό» σημείο για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα το τρίτο δεκάλεπτο (28-15) το οποίο τους στέρησε ένα σημαντικό πλεονέκτημα που είχαν αποκομίσει από το πρώτο ημίχρονο. Και πάλι, βέβαια, η άμυνα των Πειραιωτών ήταν σημείο αναφοράς, καθώς υποχρεώσαν την Μπαρτσελόνα σε ενεργητικό 79 πόντων, μετά από 45 λεπτά αγώνα.

Με την νίκη αυτή η Μπαρτσελόνα παραμένει αήττητη (3-0) και συνεχίζει στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους «μπλαουγκράνα» ο Νίκολα Μίροτιτςμε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, στα όρια του triple double ο Νικ Καλάθης με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Για τον Ολυμπιακό (2-1) που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ξεχώρισαν οι Σλούκας (14π., 1ας με άστοχο buzzer beater νίκης), Βεζένκοφ (12π.), Ντόρσεϊ (12π.), Φαλ (11π., 8ριμπ.) και ΜακΚίσικ (10π.).

Στην συνέχεια της «διαβολοβδομάδας» ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην βάση του για το εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Ζαλγκίρις Κάουνας (15/10, 21:00), την ώρα που η Μπαρτσελόνα ταξιδεύει στο Μιλάνο για το δύσκολο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Αρμάνι (15/10, 20:00).

Με την νίκη αυτή η Μπαρτσελόνα παραμένει αήττητη (3-0) και συνεχίζει στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους «μπλαουγκράνα» ο Νίκολα Μίροτιτςμε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, στα όρια του triple double ο Νικ Καλάθης με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Για τον Ολυμπιακό που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ξεχώρισαν οι Σλούκας (14π., 1ας με άστοχο buzzer beater νίκης), Βεζένκοφ (12π.), Ντόρσεϊ (12π.), Φαλ (11π., 8ριμπ.) και ΜακΚίσικ (10π.).

Άμυνα από γρανίτη και... πόντος ανά λεπτό για τον Ολυμπιακό!
Τα τέσσερα γρήγορα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ ήταν ο μοναδικός «πονοκέφαλος» για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης του «Παλαού Μπλαουγκράνα». Οι άμυνες, ειδικά εκείνη του Ολυμπιακού, είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Μουσταφά Φαλ να σκοράρει 4 πόντους για το 4-6 στο 5'. Με τρίποντο και φάουλ από τον Ντόρσεϊ και περιφερειακό σουτ του Σλούκα βρέθηκε στο +7 (6-13 το 7'), προτού ο εξαγριωμένος Γιασικεβίτσιους καλέσει τάιμ άουτ. Η εικόνα, πάντως, δεν άλλαξε στο ελάχιστο, παρά η εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων περιόρισε τους «μπλουγκράνα» σε ενερητικό 10 πόντων στα πρώτα 10 λεπτά (10-17 με 0/7 3π.)!

Τρίποντα... τούβλα από την Μπαρτσελόνα, δεν... ξέσφιγγε ο «ερυθρόλευκος» κλοιός
Χάρη σε μία ακόμα άψογα εκτελεσμένη επίθεση, με τρομερή κυκλοφορία μπάλας και απίστευτη ομαδικότητα ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +8 (12-20 στπ 12') με μπάσιμο του ΜακΚίσικ, κρατώντας πάντα ως όπλο την εξαιρετική του άμυνα (6/14 2π., 0/8 3π.). Τα πρώτα δύο καλάθια του Ντέιβις (2/7 2π. για το 16-20 στο 15') δεν αποσυντόνισαν τους «ερυθρόλευκους» που με τον Ζαν Σαρλ σε πρώτο πλάνο διατηρούσαν ένα μικρό «μαξιλαράκι» ασφαλείας (19-25 στο 17'). Θα μπορούσαν, μάλιστα, να την αυξήσουν ακόμη περισσότερο στο φινάλε του ημιχρόνου αλλά ο ΜακΚίσικ δεν βρήκε στόχο από την περιφέρεια (27-32 στο 20'). Τι μένει από το α' μέρος; Η τρομερή αστοχία της Μπαρτσελόνα (10/20 2π., 0/12 3π.) ελέω της εξαιρετικής άμυνας του Ολυμπιακού που είχε μεν αρκετά λάθη (8) αλλά μοιράζοντας το σκοράρισμα είχε δικαίως το μικρό αυτό προβάδισμα.

Ξέσπασε η Μπαρτσελόνα, «πλήρωσε» τα λάθη του ο Ολυμπιακός
Ό,τι δεν πέτυχε σε 20 λεπτά, το έκανε μαζεμένα σε λίγα μόλις λεπτά η Μπαρτσελόνα. Τα δύο πρώτα τρίποντα από Κούριτς και Μίροτιτς έδωσαν «φτερά» στους γηπεδούχους, που «έτρεξαν» ένα επιμέρους 14-2 για το 41-34 στο 24'. Ο μαέστερος Νικ Καλάθης ήταν πρωταγωνιστής για την Μπαρτσελόνα (4π., 8ριμπ., 5ας, 3κλ.) στο σημείο αυτό, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί (καθυστερημένα) τάιμ άουτ για να «κόψει» τον ρυθμό. Όι «μπλαουγκράνα» είχαν βρει ρυθμό (49-41 στο 28'), ο Φαλ έδωσε κάποιες λύσεις (11π. με 6 επιθετικά ριμπάουντ) όμως δύο τρίποντα-μαχαιριές ενώ υπήρχαν φάουλ να γίνουν διαμόρφωσαν το 55-47 στο 30'.

Ματσάρα στην Βαρκελώνη, παράταση με χιτσκοκικό φινάλε
Ήταν τέτοια η αλλαγή στην εικόνα του ματς που μέχρι και ο Πιέρ Οριόλα βρήκε στόχο πίσω από τα 6,75μ. (58-49 στο 33'). Κι όμως, ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.Λαρεντζάκης και Βεζένκοφ, αρχικά, κράτησαν τον Ολυμπιακό στο ματς, με τον Χασάν Μάρτιν (58-56 στο 35') και τον Κώστα Σλούκα, αμφότεροι από την γραμμή, να μειώνουν ακόμη περισσότερο (59-58 στο 37'). Μάλιστα, με τρίποντο του Λαρεντζάκη έβαλε ακόμη περισσότερη πίεση, ισοφαρίζοντας στα 2:20' για το τέλος (61-61), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το τελευταίο λεπτό (65-65). Στα τελευταία δευτερόλεπτα «έσπασαν» καρδιές. Ο Λαρεντζάκης, αρχικά, δεν έστειλε το ματς στο +5, ο Κούριτς ισοφάρισε με 2/2 βολές, Σλούκας και Χίγκινς αστόχησαν σε σουτ νίκης με το ματς να οδηγείται μοιραία στο έξτρα πεντάλεπτο (67-67 στο 40').

Κρίμα για ένα ριμπάουντ...
Μία άστοχη βολή του Βεζένκοφ και ορισμένες λανθασμένες επιλογές του Σλούκα έφεραν ένα χάντικαπ 5 πόντων με 2:12' να απομένουν στον χρονόμετρο (75-70). Ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πάλι. Το «κρύο αίμα» του Τάιλερ Ντόρσεϊ από την γραμμή της φιλανθρωπίας (4/4 βολές) έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (77-78 στα 23") με την Μπαρτσελόνα να απαντά με το ίδιο νόμισμα και τον Οριόλα (79-78 στα 7,6") που κέρδισε τελευταίο καθοριστικό ριμπάουντ. Η τελευταία επίθεση «έπεσε» στα χέρια του Κώστα Σλούκα, ο διεθνής γκαρντ δεν βρήκε στόχο, με τον Ολυμπιακό να υφίσταται την πρώτη ήττα για φέτος σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ο λογαριασμός του έχει... πολλά μηδενικά για αυτό τον λόγο. Ο Νίκολα Μίροτιτς είναι ένας από τους κορυφαίους παίκτες στο ευρωπαϊκό παρκέ και το επιβεβαίωσε με κρίσιμους πόντους στο τέλος, ολοκληρώνοντας το ματς στους 22 και τις 24 μονάδες αξιολόγησης.

Γίνε Πρόεδρος: Ο Νικ Καλάθης ήταν ο καλύτερος παρτενέρ του Μίροτιτς. Αν και αγωνίστηκε σχεδόν 31 λεπτά έχοντας την μπάλα πολλή ώρα στα χέρια του εντέλει υπέπεσε μόνο σε ένα λάθος αλλά αντιθέτως είχε υπερ-γεμάτη στατιστική με 9 πόντους (3/7 2π., 0/3 3π., 3/4βολ.), 13 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας), 7 ασίστ και 3 κλεψίματα).

Lockdown: Δεν έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις ο Κώστας Παπανικολάου. Δεν είναι τυχαίο πως η αναφορά του στο φύλλο αγώνα πολλούς μπορεί να τους παραξενεύει καθώς δεν φάνηκε καθόλου (0π., 4ριμπ.).

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Χωρίς τα μεγάλα λάθη η διαιτησία από τους Ντιφαλά, Πατέρνικο και Βίλιους, φωνάζει ο Ολυμπιακός για το τουλάχιστον αυστηρό φάουλ πάνω στον Μίροτιτς 1:47 το οποίο και σφύριξε ο Ντιφαλά.