ANADOLU EFES S.K.
  • Μπόρις Ρίζικ
  • Τζόσεφ Μπισάνγκ
  • Αμίτ Μπαλάκ

Ήταν ένα παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Regular Season, όμως είχε μεγάλη σημασία και για τις δύο ομάδες, που ήθελαν να αντιδράσουν μετά τις ήττες της προηγούμενης «στροφής». Στην εξίσωση μπήκε και η ποιότητα του Ολυμπιακού και της Εφές, με το αποτέλεσμα να φέρνει τελικά σε θέση νικητή τους Τούρκους (84-79).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και ήταν ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά, όταν ο Ολυμπιακός πάλεψε για την ανατροπή, δημιουργώντας συνθήκες... θρίλερ. Ο Σέιν Λάρκιν ήταν καθοριστικός σε αυτό το διάστημα, παρά την... αρχική σκουριά στην επανεμφάνισή του (1/9 σουτ μέχρι το 30'), όμως πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Βάσα Μίσιτς, που μέτρησε 20 πόντους και 7 ασίστ, έχοντας όλο το βάρος της επίθεσης στις πλάτες του. Καλός και ο Ροντρίγκ Μπομπουά, με 15 πόντους.

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός βασίστηκε στην... πολυφωνία και δεν είχε κάποιο «κεντρικό» σκόρερ, με τον Χασάν Μάρτιν (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και τον Κώστα Σλούκα (10 πόντοι, 6 ασίστ) να φτάνουν σε διψήφιο επίπεδο. Κανένας από τους δύο δεν μπορούσε να αποτρέψει πάντως το τελικό αποτέλεσμα, που έριξε τους Πειραιώτες στο 3-3 και ανέβασε την Εφές στο 2-3.

• 32

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε πίσω του το πλάνο με... σταθερές πεντάδες σε συγκεκριμένα κομμάτια του παιχνιδιού και προσπάθησε να αλλάξει πρόσωπα και καταστάσεις, όμως άργησε να δράσει στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος αμυντικά. Ίσως θα μπορούσε να δώσει περισσότερο χρόνο στον Σάσα Βεζένκοφ, που ήταν εξαιρετικός στο διάστημα που αγωνίστηκε, ενώ ερωτηματικό υπάρχει και στο τέλος, αφού το σχήμα με Τζένκινς και ΜακΚίσικ στην περιφέρεια δεν ήταν ικανό να πάρει σωστές και κρίσιμες αποφάσεις.

• 42

Δεν είχε πολλά να κάνει ο Αταμάν, αφού το rotation ήταν αρκετά κλειστό και... βασίστηκε εξ΄ολοκλήρου στον Βάσα Μίσιτς, που πήρε πάνω του το παιχνίδι της Εφές. Ο Τούρκος τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Λάρκιν και δικαιώθηκε, αφού ο εκρηκτικός γκαρντ ήταν καθοριστικός όταν έπρεπε (παρά το αρχικό ξεκίνημα στην αρχή), ενώ θετική ήταν η εικόνα στην επίθεση, αφού η μπάλα κυκλοφόρησε σωστά στα περισσότερα plays.

23'

Τρομερή φάση στο ΣΕΦ, με πρωταγωνιστή τον... ιπτάμενο ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός έτρεξε στον αιφνιδιασμό και «πέταξε» για ένα φανταστικό κάρφωμα, που είναι ικανό να φέρει πρωτιά στο Top της αγωνιστικής.

2’ 5 - 6
4’ 10 - 14
6’ 16 - 19
8’ 21 - 27
10’ 26 - 29
Έχοντας καλή κυκλοφορία και με μεγαλύτερη... όρεξη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Εφές πήρε τα ηνία του αγώνα και, ταυτόχρονα, το προβάδισμα (14-19, 5'). Παρά τις προσπάθειες των Παπανικολάου και Έλις, η σχεδόν τρομακτική ευστοχία των Τούρκων (8/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα) κράτησε το μομέντουμ προς την μεριά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (26-29). Στα αξιοσημείωτα οι 10/13 βολές για τον Ολυμπιακό, που είχε συνολικά δέκα παραπάνω από την Εφές (1/3).
12’ 26 - 35
14’ 32 - 41
16’ 35 - 41
18’ 35 - 41
20’ 38 - 44
Τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού (5 μέχρι το 12') έφεραν... φωνές από τον Μπαρτζώκα και επέτρεψαν στην Εφές να ανεβάσει την διαφορά στους 9 (26-35, 13') με σερί 6-0. Ο εξαιρετικός Μίσιτς πρωταγωνίστησε για το +13 της ομάδας του (28-41, 14'), όμως ο Ζαν Σαρλ έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα (3 τάπες σε 2 λέπτα) και ένα τρίποντο του Σπανούλη έβαλε ξανά τους Πειραιώτες στο ματς (35-41, 15'). Ο ρυθμός έπεσε, οι δύο ομάδες έχασαν τον δρόμο για το καλάθι (χωρίς σκορ για περίπου 2,5 λεπτά) και τελικά το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Εφές στο +6 (38-44).
22’ 45 - 44
24’ 47 - 47
26’ 50 - 52
28’ 52 - 60
30’ 57 - 63
Ο Ολυμπιακός (με κεντρικό άξονα τον Βεζένκοφ) ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ένα σερί εννιά αναπάντητων πόντων, που προήλθε από κλεψίματα και καλές άμυνες, έφερε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ (47-44, 23'), όμως η απόσυρση του κακού Λάρκιν στον πάγκο έδωσε ηρεμία στην Εφές και οι Τούρκοι ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα (50-58, 28'). Οι φιλοξενούμενοι χαμήλωσαν τον ρυθμό και τελικά έκλεισαν την περίοδο στο +6 (57-63).
32’ 59 - 65
34’ 63 - 73
36’ 65 - 75
38’ 73 - 77
40’ 79 - 84
Οι Πειραιώτες δεν είχαν διάθεση να παρατήσουν το ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο πάλεψαν για την ανατροπή. Κάθε προσπάθειά τους όμως έπεφτε στο... κενό, αφού η ποιότητα των Τούρκων έδινε απαντήσεις. Ο Λάρκιν, που είχε 1/9 μέχρι το 30', «πυροβόλησε» από το τρίποντο (61-70, 34'), όμως τα τελευταία δύο λεπτά έγιναν θρίλερ, μετά από μεγάλο τρίποντο του Σπανούλη (73-77, 38'). Ο Μάρτιν μείωσε στους τρεις (75-78, 39'), ο Λάρκιν απάντησε με μεγάλο καλάθι (75-80) και το ρόλερ - κόστερ συνεχίστηκε με τον Σλούκα (77-80). Στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από τις βολές και τελικά έφτασαν στο σπουδαίο διπλό (79-84).

• 1

Τα τρίποντα της Εφές. Η τουρκική ομάδα έπαιζε με μεγάλη πίεση και 1-3 ρεκόρ, όμως έδειχνε έτοιμη για την πρόκληση στο ΣΕΦ. Έτσι, τελείωσε το ματς με 47,6% έξω από τη γραμμή του τριπόντου (10/21 3π.), βρίσκοντας τους 30 από τους 84 πόντους της πίσω από τα 6,75μ.

• 2

Τα νεκρά διαστήματα του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξανά κάποια κενά διαστήματα και ορισμένα δίλεπτα - τρίλεπτα που στοίχισαν. Σε εκείνο το σημείο φάνηκε πως οι Πειραιώτες χρειάζονταν κάποια αλλαγή από τον πάγκο (σε πρόσωπα ή σχήματα) για να αλλάξουν το μομέντουμ.

• 3

Το δίδυμο Σέιν Λάρκιν - Βασίλιε Μίσιτς. Η επιστροφή του Αμερικανού σούπερ σταρ, που... οργίασε στην 4η περίοδο, έλυσε τα χέρια και του Σέρβου συμπαίκτη του. Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 15π., 3ρ., 1ασ., 1κλ. και ο δεύτερος με 20π., 2ρ., 7ασ. και 1κλ.

Είναι ο Γιάννης και είναι ο back to back MVP στο ΝΒΑ. Όπου πηγαίνει, θα είναι πάντα το... πρώτο θέμα και η παρουσία του Αντετοκούνμπο στο ΣΕΦ τράβηξε όλα τα βλέμματα.

22
Βάσα Μίσιτς
Σπουδαίο ματς από τον Σέρβο, που πήρε στις... πλάτες του όλο το παιχνίδι της Εφές. Είχε πέντε λάθη, αλλά μέτρησε 20 πόντους - 7 ασίστ και ήταν ο καλύτερος παίκτης στο παρκέ, μέχρι να αναλάβει δράση ο Λάρκιν στο τέλος.

2
Άαρον Χάρισον
Ο Χάρισον δεν εμφανίστηκε στο παρκέ του ΣΕΦ. Είχε 2/3 τρίποντα, αλλά δεν πήρε προσπάθειες, δεν πάλεψε για να φανεί στο ματς και αφαίρεσε ένα μεγάλο επιθετικό όπλο από τα χέρια του Μπαρτζώκα.

0
Σέιν Λάρκιν
Μέχρι το 30΄ δεν υπήρχε στο γήπεδο, έχοντας 1/9 σουτ. Στα κρίσιμα όμως, ήταν ο... γνωστός Λάρκιν, «χτύπησε» με μεγάλα σουτ και έδειξε την κλάση του, έστω και αν ήταν «σκουριασμένος».

Είχε κάποια... θεματάκια η διαιτησία των Ρίζικ, Μπισάνγκ και Μπάλακ. Έκαναν λάθη, ακόμα και σε φαινομενικά εύκολες φάσεις, ενώ στο πρώτο μέρος παρατηρήθηκε ανισορροπία στα σφυρίγματα των επαφών. Σε γενικές γραμμές πάντως, δεν υπήρχαν μεγάλα προβλήματα, ενώ σίγουρα δεν επηρέασαν την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Γκριμάου: «Πολύ δύσκολος αντίπαλος ο Ολυμπιακός με εμπειρία και… όπλα»