77 79
  • Μάριους Τσιουλίν
  • Αντρίς Αουκρόνγκερς
  • Βίλιους Μασιουλάιτις

ΑΕΚ από ατσάλι μέσα στην Πολωνία. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Ανβίλ, είδε τους Πολωνούς να φτάνουν στο +5 σε κρίσιμο σημείο του αγώνα (75-70, 38'), όμως στο τέλος, η άμυνα και η κλάση των προσωπικοτήτων της ομάδας έπαιξαν τον ρόλο τους.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ, αν και τον «διάβασε» πολύ καλά η άμυνα των Πολωνών, κατάφερε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και με 7 διαδοχικούς πόντους να κρατήσει την ομάδα του όρθια. Και στο τέλος ο Γιόνας Ματσιούλις βγήκε μπροστά και κάρφωσε με δύναμη τη μπάλα στο καλάθι της Ανβίλ, έπειτα από ένα play που σχεδίασε ο Παπαθεοδώρου σε τάιμ άουτ.

Η Ένωση έπαιξε πολύ καλή άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα και πανηγύρισε μια νίκη-χρυσάφι, που την κρατάει στην κορυφή του ομίλου, με ρεκόρ 5-2 και ταυτόχρονα της δίνει σημαντικό πλεονέκτημα για τη συνέχεια. Κι όλα αυτά σε μια αναμέτρηση που δέχτηκε πάνω από 75 πόντους, ωστόσο είχε το μέταλλο και την προσωπικότητα να φτάσει στη μεγάλη νίκη.

• 33

Ο Ιγκόρ Μίλισιτς προσπάθησε να πάει το παιχνίδι σε υψηλό τέμπο. Οι Πολωνοί όμως δεν είχαν απαντήσεις στα ξεσπάσματα της ΑΕΚ, ενώ στα τελευταία λεπτά πέταξαν στα σκουπίδια το προβάδισμα των 5 πόντων, χάνοντας εν τέλει και το παιχνίδι.

• 14

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου προσπάθησε να πάρει πράγματα από πολλούς παίκτες. Έδωσε θέση στην αρχική πεντάδα στον Τσάλμερς, με τον Αμερικανό να βοηθάει. Την ίδια στιγμή όμως βρήκε λύσεις από Ματσιούλις και Γιαννόπουλο, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα σχεδίασε ένα εξαιρετικό play που κατέληξε σε κάρφωμα του Ματσιούλις.

39'

Ο Παπαθεοδώρου σχεδίασε ένα εξαιρετικό Play στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Γιόνας Ματσιούλις τελικό αποδέκτη της πάσας. Ο Λιθουανός κάρφωσε τη μπάλα και οδήγησε στη νίκη την ΑΕΚ μέσα στην Πολωνία.

2’ 2 - 5
4’ 4 - 7
6’ 10 - 10
8’ 15 - 13
10’ 22 - 18
1η Περίοδος
Η ΑΕΚ κατάφερε να βρει ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, με Λάνγκφορντ και Τσάλμερς (4-7, 4'). Η Ανβίλ ανέβασε την πίεση στην άμυνα και με τους Ρότεν και Λίντο να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, το προβάδισμα άλλαξε χέρια (15-13, 7'). Ο Ματσιούλις ισοφάρισε για την Ένωση, όμως οι Πολωνοί με επί μέρους 7-0 πήραν και πάλι τον έλεγχο (22-15, 9'). Την τελευταία λέξη στην πρώτη περίοδο την είπε ο Χάουαρντ Σαντ Ρος, ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 22-18.
12’ 23 - 18
14’ 26 - 18
16’ 32 - 22
18’ 35 - 30
20’ 39 - 36
2η Περίοδος
Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ προσπάθησε να «κλείσει» διαδρόμους μέσα από την άμυνά της. Επιθετικά, όμως, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου είχαν μπλοκάρει και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Πολωνοί, που χάρη σε Ντόου και Φρεϊμάνις έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-18, 14'). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τον Γιάνκοβιτς (32-25, 15'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύση από τον Σοκολόφσκι, ανεβάζοντας τη διαφορά (35-25, 16'). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση. Η άμυνα ήταν και πάλι το σημείο αναφοράς, με τον Γιαννόπουλο να εκμεταλλεύεται τις πάσες του Τσάλμερς και να μειώνει (37-36, 19'). Ο Ρότεν με λέι απ έγραψε το φινάλε του πρώτου μέρους για το 39-36.
22’ 39 - 42
24’ 42 - 46
26’ 48 - 52
28’ 52 - 53
30’ 56 - 58
3η Περίοδος
Με πολύ καλό ρυθμό μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος. Ο Χάρης Γιαννόπουλος συνέχισε να εκτελεί από την περιφέρεια και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» να προσπεράσουν στο σκορ (39-42, 22'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Λίντο, αλλά η Ένωση κράτησε τον έλεγχο, με Ματσιούλις και Λάνγκφορντ (45-50, 25'). Τα τρίποντα από Φρεϊμάνις και Λίντο έφεραν την Ανβίλ σε απόσταση... βολής (51-52, 27'). Η Ανβίλ ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και με τον Φρεϊμάνις προσπέρασε μεν, αλλά απάντησε ο Ματσιούλις (56-58, 29'). Η Ένωση έπαιξε καλή άμυνα στην τελευταία φάση, ο ΦρεΪμάνις αστόχησε και έτσι η Ένωση έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα (56-58).
32’ 61 - 64
34’ 64 - 68
36’ 72 - 70
38’ 77 - 76
40’ 77 - 79
4η Περίοδος
Ο Κέντρικ Ρέι μπήκε στο.... κλίμα του ματς και βοήθησε την ΑΕΚ να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα (58-62, 31'). Ο Σέστζικ, όμως, φώναξε παρών και ισοφάρισε (64-64, 33'). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Πολωνούς να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια χάρη στον Λίντο (70-70, 35'). Η Ανβίλ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προσπέρασε με τον Ρότεν (72-70, 36'). Ένα μεγάλο σουτ του Λίντο έφερε την Ανβίλ στο +5 σε κρίσιμο σημείο (75-70, 37'). Ο Κιθ Λάνγκφορντ βγήκε μπροστά και η ΑΕΚ μείωσε σε απόσταση βολής (77-76, 38'). Με 1/2 βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσια (77-77, 1'26'' για το τέλος). Το θρίλερ στην Πολωνία συνεχίστηκε, Ο Γιόνας Ματσιούλις πήρε την πάσα του Σλότερ και με κάρφωμα έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (77-79, 14'' για το τέλος). Στην τελευταία επίθεση ο Λίντο έκανε ένα... τρελό σουτ από το κέντρο του γηπέδου, το οποίο δεν βρήκε στόχο, στα 2'' για το τέλος. Ο Ματσιούλις αστόχησε σε δύο βολές, όμως η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 79-77 μέσα στην Πολωνία.

Κατάμεστη η Hala Mistrzów του Βλότσλαβεκ, για ακόμα ένα παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό πως σε κάθε παιχνίδι των Πολωνών το γήπεδο είναι γεμάτο. Και απέναντι στην Ένωση οι φίλαθλοι της Ανβίλ δημιούργησαν ένα εντυπωσιακό κορεο.

31
Χάρης Γιαννόπουλος
Ο Έλληνας φόργουορντ έδωσε πολλές λύσεις και αποτέλεσε τον... game changer της ΑΕΚ στην Πολωνία. Τα δικά του σουτ αρχικά έδωσαν το δικαίωμα στην ΑΕΚ να πλησιάσει και στη συνέχεια να προσπεράσει στο σκορ, βάζοντας βάσεις νίκης.

5
Τόνι Ρότεν
Είναι μακράν ο πιο ποιοτικός παίκτης της Ανβίλ, όμως τα έκανε... θάλασσα. Ειδικά στο τέλος προσπάθησε να εκμαιεύσει το φάουλ και έκανε ένα σουτ της απελπισίας, το οποίο έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες της ομάδας του για νίκη.

8
Γιόνας Ματσιούλις
Ο Λιθουανός σιγά σιγά ανεβαίνει όλο και περισσότερο. Στο παιχνίδι της Πολωνίας ήταν καθοριστικός, γιατί έγινε αποδέκτης της πάσας του Σαντ Ρος, που κατέληξε σε κάρφωμα νίκης για την ομάδα του.

Παρ' ότι η αναμέτρηση είχε αρκετή ένταση οι διαιτητές είχαν τον έλεγχο των φάσεων και στάθηκαν στο ύψος τους, καθώς δε έκριναν την έκβαση του αγώνα.

Η... αποθέωση η ανταπόδοση της ΑΕΚ στην Ανβίλ (pic)