ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Σχινάς
  • Παπαπέτρου
  • Κάρδαρης

Η σκυλομαχία του ΟΑΚΑ βάφτικε... κιτρινόμαυρη! Η ΑΕΚ κατάφερε να επιβιώσει σε ένα τρομερό θρίλερ και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της στη φετινή σεζόν. Η Ένωση κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή της στην άμυνα, η οποία μάσαγε... σίδερα στο δεύτερο ημίχρονο και να συνεχίσει νικηφόρα την πορεία της στο πρωτάθλημα.

Πέραν της πολύ καλής άμυνας απέναντι σε μια άκρως επιθετική ομάδα, η Ένωση βρήκε και μεγάλα σουτ. Αυτά ήρθαν από τα χέρια του Νίκου Γκίκα, ο οποίος «μίλησε» σε πολύ κρίσιμα σημεία της τέταρτης περιόδου και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Ένωση ανέβηκε στο 5-4, χάρη στην τέταρτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα. Την ίδια στιγμή ο Προμηθέας, που ήταν μπροστά στο σκορ ως τα μέσα της τρίτης περιόδου, έχοντας ως δυνατό σημείο του τα επιθετικά ριμπάουντ, υποχώρησε στο 6-3, με το πέρας 9 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα.

• 14

Η ΑΕΚ πληγώθηκε από τα ριμπάουντ του Προμηθέα, αλλά έμεινε σταθερή στο πλάνο της και δικαιώθηκε: Λάνγκφορντ και Σαντ Ρος πήραν δικαιολογημένα τις περισσότερες μπάλες και η σωστή κυλοφορία έβγαλε μεγάλα σουτ στο τέλος (με τον Γκίκα), όμως η άμυνα έφερε τη νίκη.

• 31

Ο Προμηθέας πάλεψε και έχασε το ματς στις λεπτομέρειες. Ο Έλις έκανε σπουδαία δουλειά στη ρακέτα, τα ριμπάουντ πήγαν... εξαιρετικά, αλλά τα λάθη και μερικές στιγμές χωρίς συγκέντρωση στο τέλος κόστισαν στους Πατρινούς.

38'

Τεράστιο τρίποντο από τον Νίκο Γκίκα, που... πλήγωσε την προηγούμενη ομάδα του με ένα σπουδαίο σουτ, που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ και οδήγησε στη μεγάλη νίκη της ΑΕΚ.

2’ 8 - 5
4’ 13 - 7
6’ 15 - 11
8’ 20 - 17
10’ 25 - 22
Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και οι οκτώ πόντοι του Γιάνκοβιτς της επέτρεψαν να προηγηθεί με 13-7 στο 4ο λεπτό. Ο Προμηθέας πάντως βρήκε λύσεις, κυρίως κοντά στο «ζωγραφιστό», ισορρόπησε και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -3 (25-22).
12’ 27 - 24
14’ 27 - 30
16’ 32 - 34
18’ 37 - 42
20’ 40 - 44
Οι Πατρινοί ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα στη δεύτερη περίοδο. Ο Έλις εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή στο κομμάτι του σκοραρίσματος, ο Λίποβι βοήθησε και ο Προμηθέας «έτρεξε» επιμέρους 22-15, που έφερε ανατροπή και προβάδισμα στην ανάπαυλα του ημιρόνου (40-44).
22’ 43 - 46
24’ 47 - 51
26’ 50 - 53
28’ 58 - 53
30’ 61 - 55
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με... +6 από τους φιλοξενούμενους (47-53, 25'), όμως εκεί πήραν μπροστά οι μηχανές της ΑΕΚ! Σπουδαία άμυνα και σωστές επιλογές επιθετκά δημιούργησαν... παζλ κυριαρχίας για την «Ένωση», που έτρεξε σερί 14-0, έκανε την ανατροπή, ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ και έκλεισε την περίοδο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (61-55).
32’ 61 - 58
34’ 63 - 61
36’ 66 - 65
38’ 71 - 65
40’ 73 - 68
Ήταν προφανές πως ο Προμηθέας θα έβγαζε αντίδραση και με μία μικρή αντεπίθεση, ισοφάρισε (63-63) πέντε λεπτά πριν την λήξη. Ο Γκίκας ανέλαβε δράση και βγήκε μπροστά με δύο μεγάλα τρίποντα (71-65, 38'), οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν και τελικά η ΑΕΚ έφτασε σε μία σπουδαία νίκη στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

• 1

Τα ριμπάουντ του Προμηθέα. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κατάφεραν να ελέγξουν την... αεροπορία στο ΟΑΚΑ. Η φροντ λάιν των Πατρινών στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να ελέγξει τον τομέα των ριμπάουντ και να κάνει... ζημιά στην ΑΕΚ με Αγραβάνη και Έλις (από 5 ριμπάουντ ο καθένας).

• 2

Η άμυνα της ΑΕΚ από τα μέσα της τρίτης περιόδου. Από το 47-53 του Έλις η Ένωση έτρεξε επί μέρους 14-0, χάρη στην πιεστική άμυνά της. Ο Σλότερ αποτέλεσε το σημείο αναφοράς στο πίσω μέρος του παρκέ, ο Σαντ Ρος και ο Λάνγκφορντ πήραν προσπάθειες επιθετικά και η Ένωση γύρισε την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο.

• 3

Τα μεγάλα σουτ του Νίκου Γκίκα. Μπήκε στα τελευταία λεπτά και φρόντισε να κάνει τη διαφορά. Ο Νίκος Γκίκας με δύο πολύ μεγάλα σουτ κατάφερε να δώσει λύσεις στην ΑΕΚ σε κρίσιμα σημεία και να την οδηγήσει σε πολύ σημαντική νίκη.

5
Κιθ Λάνγκφορντ
Ήταν ξανά εδώ! Ο Λάνγκφορντ μέτρησε ακόμα μία... εικοσάρα, κυριάρχησε στην επίθεση και... κουβάλησε επιθετικά την ΑΕΚ σε ένα δύσκολο και σκληρό ντέρμπι.

20
Τσέις Φίλερ
Ο Φίλερ έμεινε μακριά από τον εαυτό του, δεν βοήθησε στην επίθεση και υστέρησε σημαντικά στην άμυνα, σε μία εμφάνιση που θα θέλει σίγουρα να ξεχάσει.

20
Νίκος Γκίκας
Τα δύο μεγάλα τρίποντα στο τέλος έφεραν τον Γκίκα σε ρόλο πρωταγωνιστή, αφού ο διεθνής γκαρντ... σκότωσε την πρώην ομάδα του, δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ΑΕΚ.

Το ματς είχε μεγάλη ένταση, αλλά ο έλεγχος δεν ξέφυγε ποτέ από τον έλεγχο των διαιτητών. Ο αγώνας δεν επηρέαστηκε από τις αποφάσεις τους, όπως και το αποτέλεσμα.

«Μέσα» ο Βουγιούκας στον Παναθηναϊκό, μέρος του προγράμματος Σαντ Ρος, Μποχωρίδης