• Ματέι Μπολτάουζερ (Σλοβενία)
  • Εμίν Μογκούλκοτς (Τουρκία)
  • Γιακούμπ Ζαμοΐσκι (Πολωνία)

Αυτός ο Παναθηναϊκός μπορεί και αξίζει να περάσει στα πλέι οφ! Με ένα τρίποντο του Νικ Καλάθη από τα 8,5 μέτρα με το ταμπλό η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πέρασε από την Μόσχα και πήρε διπλό σε ένα γήπεδο που είχε να κερδίσει από την 1η Δεκέμβρη του 2010! Απόλυτη... παράνοια: με τέσσερις σερί νίκες οι Κυπελλούχοι Ελλάδας επέστρεψαν για τα καλά στην «μάχη» της οκτάδας.

Όπως στο ματς της Αθήνας, έτσι και σε εκείνο της Μόσχας, ο Ρικ Πιτίνο άνοιξε το ροτέισιον και είδε όλους τους παίκτες του να τον βοηθούν. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ξανά παντού (10 πόντοι και 9 ριμπάουντ), αλλά ο Νικ Καλάθης (11π., 9ασ.) ήταν εκείνος που έβαλε το σουτ του... εκατομμυρίου. Ένας παίκτης που έχει δεχθεί έντονη κριτική για την ικανότητά του έξω από τα 6,75μ. «ξέρανε» την φορμαρισμένη ΤΣΣΚΑ και ανέβασε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο 13-13 της βαθμολογίας της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Τεράστιες βοήθειες έδωσε και ο ΝτεΣόν Τόμας (12π., 6ρ.), που... γύρισε το ματς στο φινάλε με εύστοχες προσπάθειες, ενώ σημαντικός ήταν και ο Τζέιμς Γκιστ (11π.), παρά το γεγονός πως έχασε μια βολή στο τέλος.

Η... παναθηναϊκή ψύχη μίλησε στο τελευταίο λεπτό, οι άμυνες βγήκαν, τα σουτ μπήκαν και το διπλό στη Ρωσία αλλάζει για τα καλά τα δεδομένα! Η σπουδαία νίκη ξαναβάζει για τα καλά τους «πράσινους» στο κόλπο της πρόκρισης. Πλέον οι Κυπελλούχοι Ελλάδας θα τα παίξουν όλα για όλα στη διαβολοβδομάδα απέναντι σε Μπασκόνια και Αρμάνι.

Στο 20-6 πλέον το ρεκόρ της ΤΣΣΚΑ, που της έλειψε ο Νάντο ντε Κολό και... θόλωσε στα κρίσιμα, παρά το γεγονός πως έμοιαζε να έχει το «πάνω χέρι»,. απέναντι σε έναν διαβασμένο και καλοστημένο Παναθηναϊκό. Ξεχώρισε για τους ηττημένους γηπεδούχους ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 23 πόντους.

• 44

Η απουσία του Ντε Κολό φάνηκε να... δένει τα χέρια του Ιτούδη. Ο Έλληνας κόουτς έδωσε φάσεις στο post για τον Χάκετ, αλλά συνολικά δεν κατάφερε να πάρει πολλά από πολλούς. Είναι χαρακτηριστικό πως το μεγαλύτερο μέρος των πόντων της ομάδας του ήρθε από προσωπικές εμπνεύσεις του Ροντρίγκεθ και από επιθετικά ριμπάουντ. Πάντως, κομβικοί παίκτες του (Κλάιμπερν, Χάινς, Χάντερ, Χίγκινς) δεν έπιασαν καλά στάνταρ απόδοσης.

• 6

Ο Ρικ Πιτίνο πήρε το ματς με την σφραγίδα του. Άνοιξε από νωρίς το rotation, φροντίζοντας να κρατήσει φρέσκους τους παίκτες του εν όψει των ειδικών αποστολών που τους ανέθετε. Πήρε δημιουργία από post (Παπαπέτρου) και pick n' roll (Καλάθη) και τελικά βρήκε τις 5άδες που ήταν πιο αποδοτικές σε κάθε περίπτωση. Φυσικά, η έκβαση του αγώνα έδειξε πως είχε προετοιμάσει άριστα την ομάδα του και στον ψυχολογικό τομέα.

40'

Ένα σουτ... παράνοια! Ο Νικ Καλάθης από τα 8,5 μέτρα και με ταμπλό έβαλε το τρίποντο της νίκης για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που πέρασε από την Μόσχα.

2’ 5 - 3
4’ 10 - 6
6’ 14 - 10
8’ 16 - 16
10’ 20 - 18
Ο Δημήτρης Ιτούδης ξεκίνησε με πλάνο να θωρακίσει τη ρακέτα του και να δώσει τα σουτ στους «πράσινους», έχοντας παράλληλα στην επίθεση ορεξάτο τον Ντάνιελ Χάκετ (6π.). Όμως, το 50% των φιλοξενούμενων έξω από τα 6,75μ. (3/6 3π.) κράτησε την ομάδα του Ρικ Πιτίνο κοντά στο σκορ (14-13 στο 7'), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να βάζει μπροστά το «τριφύλλι» με γκολ - φάουλ για το 14-16 λίγο αργότερα. Ο 66χρονος Αμερικανός τεχνικός είχε ανοιχτό ροτέισιον εξ αρχής, θυμίζοντας αυτό που έκανε στο πρώτο ματς με τους Μοσχοβίτες στο ΟΑΚΑ. Στο δεκάλεπτο ο πίνακας έγραφε 20-18 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να έχει πάρει σκορ από επτά παίκτες του και να μένει κοντά, παρά τα 3/11 δίποντά του.
12’ 22 - 22
14’ 27 - 24
16’ 30 - 27
18’ 35 - 32
20’ 41 - 35
Ο Σον Κιλπάτρικ και ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν... παγωμένοι σαν τον καιρό της Μόσχας (1/9 σουτ μαζί), αλλά ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν «καυτός», σαν την θερμοκρασία στα Κανάρια Νησία, από όπου και κατάγεται. Ο «Τσάτσο» με 13π. στο ημίχρονο διατηρούσε τα προβαδίσματα της ομάδας του (27-24 στο 14', 35-28 στο 17' και 41-35 στο 20'), απέναντι στο διαβασμένο σύνολο του Πιτίνο. Οι «πράσινοι» πήραν καλό βαθμό για τη συνολική τους εικόνα στο πρώτο μέρος, με εξαίρεση κάποια -λίγα- λάθη στην άμυνα, που έδωσαν τρίποντα στην «αρκούδα». Οι Ρώσοι σούταραν με το εντυπωσιακό 75% στο ημίχρονο πίσω από τη γραμμή (6/8), ενώ η ελληνική ομάδα πήρε πάρα πολλά από τον πληθωρικό, Ιωάννη Παπαπέτρου (5π., 7ρ., 2ασ., 1κλ.).
22’ 43 - 39
24’ 49 - 42
26’ 55 - 46
28’ 55 - 51
30’ 59 - 58
Ο Νικ Καλάθης μοίραζε μαεστρικά την μπάλα (8ασ.), αλλά ο Ροντρίγκεθ έμοιαζε ασταμάτητος και με νέο τρίποντό του έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (49-39 στο 23'). Μετά το τάιμ άουτ του Πιτίνο ο τρομερός Παπαπέτρου έτρεξε ένα 5-0 σερί (49-44 στο 25'), ενώ πολλές λύσεις έδωσαν και οι Λούκας Λεκαβίτσιους - Θανάσης Αντετοκούνμπο (55-51 στο 27'), την ώρα που ΤΣΣΚΑ είχε 12/13 βολές. Ο «Τσάτσο» έπαιρνε «ανάσες» στον πάγκο για την τελική ευθεία και οι Κυπελλούχοι Ελλάδας το εκμεταλλεύτηκαν στο 100%, φέρνοντας... τούμπα τα δεδομένα (57-58 στο 29'). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Νικίτα Κουρμπάνοφ (59-58) και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ «ζωντανό».
32’ 62 - 58
34’ 64 - 65
36’ 68 - 65
38’ 72 - 67
40’ 77 - 78
Το 5ο τρίποντο του Ροντρίγκεθ έδωσε «μαξιλαράκι» στην ΤΣΣΚΑ (62-58 στο 32') αλλά 4π. του Τζέιμς Γκιστ έφεραν ξανά το ματς στα ίσια (62-62) και το τρίποντο του Λάνγκφορντ έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» (64-65). Ο Αμερικανός, όμως, ήταν εκείνος που τα... θαλάσσωσε στη συνέχεια με τέσσερις σερί χαμένες προσπάθειες (68-65 στο 36'), με τον Κιλπάτρικ να περνάει στη θέση του. Στο πιο κρίσιμο σημείο οι Ρώσοι πήραν τα επιθετικά ριμπάουντ και βρήκαν σκορ από δεύτερες επιθέσεις (70-67 στο 37'). Ο Παπαγιάννης έκανε δύο λάθη (3'' στη ρακέτα και ένα αντιαθλητικό) και η ΤΣΣΚΑ θεώρησε πως... κλείδωσε την νίκη (72-67 στο 38'). Οι «πράσινοι», όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν σε 74-74 στα 58'' για το τέλος με ένα απίθανο κρεσέντο του ΝτεΣόν Τόμας. Ο Αμερικανός έπαιξε διπλή τρομερή άμυνα στον Σέρχιο, οι Ρώσοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χίγκις πήγε στις βολές με ένα φάουλ - ανακάλυψη 22'' (76-74). Ο Τζέιμς Γκιστ με 12'' στο ρολόι έκανε 1/2β., αλλά το ίδιο έκανε και ο Κλάιμπερν. Και τότε μίλησε ο Νικ Καλάθης! Με τρίποντο με το ταμπλό από τα 8,5μ., με ένα σουτ... 2,5 εκατομμυρίων ευρώ, ο αρχηγός του «τριφυλλιού» έδωσε μια νίκη - χρυσάφι στην ομάδα του (77-78).

• 1

Η συγκέντρωση του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο. Υπό άλλες συνθήκες οι «πράσινοι» θα είχαν χάσει το ματς από το... πρώτο λεπτό στην δύσκολη έδρα της ΤΣΣΚΑ. Όμως, αυτή τη φορά ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι, συγκεντρωμένοι και σοβαροί και «έκλεισαν» το ημίχρονο σε απόσταση 6 πόντων (41-35). Όπως λέει ο Ρικ Πιτίνο, ο προπονητής μιας ομάδας που παίζει για τη ζωή της σκέφτεται μόνο το... επόμενο τάιμ άουτ και όχι τους επόμενους αγώνες. Την ίδια νοοτροπία είχαν και οι παίκτες του, που πήγαιναν στο 100% σε κάθε μπάλα.

• 2

Το καλό μομέντουμ μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου από τη second unit του «τριφυλλιού». Ο Λούκας Λεκαβίτσιους και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο βοήθησαν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μαζέψει τη διαφορά από το -10 και να τα παίξει... όλα για όλα στην τελική ευθεία.

• 3

Το απίθανο τρίποντο του Νικ Καλάθη στο φινάλε. O Ουίλ Κλάιμπερν έκανε 1/2 βολές, η επίθεση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ φάνηκε να... κολλάει, ο Ιωάννης Παπαπέτρου βρήκε τον αρχηγό των «πρασίνων» και εκείνος σηκώθηκε από τα 8,5μ. για να νικήσει το χρόνο και την άμυνα των Ρώσων. Η φάση της χρονιάς!

Giorgos Papagiannis Airlines και στην Μόσχα!

33
Νικ Καλάθης
Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού απέδειξε γιατί είναι ο κορυφαίος πλέι μέικερ της Euroleague: 11 πόντοι, 9 ασίστ και το ματς της βραδιάς, σε μια σπουδαία εμφάνιση!

21
Ουίλ Κλάιμπερν
Έμεινε μακριά από τα υψηλά του στάνταρντς και έχασε μια σημαντική βολή ο Αμερικανός φόργουορντ του Δημήτρη Ιτούδη, που ήταν ο «μοιραίος» της ΤΣΣΚΑ.

10
Ιωάννης Παπαπέτρου
Μέρα με την μέρα, αγώνα με τον αγώνα, ο Παπαπέτρου αποδεικνύει πως είναι δίκαια το Νο. 2 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και η καλύτερη φετινή μεταγραφή του «τριφυλλιού». Στην Μόσχα είχε 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Μπολτάουζερ, Μογκούλκοτς και Ζαμοΐσκι είχαν σταθερά τη σφυρίχτρα στο στόμα τους και έδιναν φάουλ στις περισσότερες επαφές. Όπως ήταν αναμενόμενο, τα... σπόρια πήγαιναν στους Ρώσους καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αποκορύφωμα αυτών, όμως, ήταν το φάουλ - ανακάλυψη που έδωσαν υπέρ του Κόρι Χίγκινς στα 22''. Με 2/2 βολές ο Αμερικανός σκόρερ έδωσε προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ, στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, το οποίο τελικά δεν κόστισε στο «τριφύλλι».