ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
80 72
Emporio Armani Milan
EMPORIO ARMANI MILAN

Ο Παναθηναϊκός Superfoods «έκανε τη δουλειά» απέναντι στην Αρμάνι, συνεχίζει αήττητος στο ΟΑΚΑ, ανέβηκε στο 8-4, αλλά η νίκη δεν συνδυάστηκε με πλατιά χαμόγελα. Ο λόγος; Ο τραυματισμός του Νικ Καλάθη. Το «Α και το Ω» του φετινού «τριφυλλιού» αποχώρησε στο 28' ύστερα από ένα χτύπημα στην κλείδα και θα πάει για εξετάσεις, καθώς έδειχνε να πονάει πολύ.

Για να έρθει η νίκη απέναντι στους Ιταλούς χρειάστηκε ένα προσωπικό σόου του Κέι Σι Ρίβερς (20π.), αλλά και 15/28 τρίποντα συνολικά, που επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό Superfoods να ανατρέψει το αρχικό προβάδισμα της ομάδας του Σιμόνε Πιανιτζιάνι και με τη σειρά του να «χτίσει» καλές διαφορές. Ανεβασμένος ύστερα από καιρό και ο Ματ Λοτζέσκι (14π.). Στο 3-9 πλέον η Αρμάνι Μιλάνο, που παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας της Euroleague.

Οι «πράσινοι» δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι αμυντικά και δεν εκμεταλλεύτηκαν τα 4 γρήγορα λάθη των Ιταλών (10-11 στο 5'). Μάλιστα, με τον Άντριου Γκάουντλοκ να επιστρέφει στη δράση και τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ να βάζει 7π., η Αρμάνι «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο 14-23. Ο Νικ Καλάθης στο ξεκίνημα είχε 5 ασίστ, την ώρα που το «τριφύλλι» μετρούσε 5/14 σουτ.

Με ένα γρήγορο 8-0 σερί και 2/2 τρίποντα του Κέι Σι Ρίβερς, ο Παναθηναϊκός Superfoods μείωσε στον πόντο (22-23 στο 11'), αλλά η εύστοχη ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι είχε τις «απαντήσεις». Με τον Αρτούρας Γκουντάιτις να κάνει τη... ζημιά, οι φιλοξενούμενοι «έχτισαν» διψήφιες διαφορές (24-34 στο 14' και 24-37 στο 15'). Σε εκείνο το σημείο ο Ρίβερς φώναξε ξανά «παρών». Ο Αμερικανός φόργουορντ έβαλε ακόμα 3/3 τρίποντα, έφτασε τους 15π. σε μια περίοδο και το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ επέστρεψε σε... απόσταση βολής (39-41 ημίχρονο). Ο Καλάθης στο 20' είχε 0/5 σουτ, αλλά και 7 ασίστ. Θετικός στο πρώτο μέρος ήταν και ο Νίκος Παππάς (8π.), που βοήθησε στο «ξέσπασμα» του «τριφυλλιού».

Η επανάληψη βρήκε τους «πράσινους» να κάνουν διαδοχικά κλεψίματα και ένα γρήγορο 10-0, για το 49-43 και την ολική αλλαγή σκηνικού. Στα μιστά της τρίτης περιόδου ο Τζόρνταν Θίοντορ είδε τον δρόμο για τα αποδυτήρια με ένα αντιαθλητικό φάουλ και μια τεχνική ποινή, αφού ήταν εκτός εαυτού και μάλωνε με όλους. Αυτό ήταν το λεπτό σημείο που άλλαξε τις ισορροπίες, με τους παίκτες του Πασκουάλ να... πεισμώνουν. Ο Καλάθης είχε 9 πόντους και 12 ασίστ μέχρι το 28' και ήταν ο απόλυτος «οδηγός» των γηπεδούχων. Στο 28', όμως, όλοι «πάγωσαν». Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού συγκρούστηκε με τον Μίτσοφ, χτύπησε στην κλείδα, αποχώρησε με πολλούς πόνους για τον πάγκο και δεν επέστρεψε στον αγώνα. Ο έμπειρος πλέι μέικερ θα πάει για εξετάσεις, με τους «πράσινους» να κάθονται σε... αναμμένα κάρβουνα. Στο 30' το σκορ ήταν 64-57.

Με τον Καλάθη νοκ - άουτ και τον Ρίβερς να φτάνει τα 4 φάουλ στο 33' οι νταμπλούχοι ανησύχησαν. Ωστόσο, ο Αμερικανός φόργουορντ έδωσε πολλές λύσεις και πάλι, το «τριφύλλι» έφτασε τα 14/23 τρίποντα και η διαφορά πήγε στους 10π. (72-62 στο 35'). Η Αρμάνι δεν μπόρεσε να επιστρέψει από το -10 και ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στη νίκη (80-72), με το μυαλό όλων φυσικά να είναι στον τραυματισμό του Καλάθη...

Τα Δεκάλεπτα: 14-23, 39-41, 64-57, 80-72

Ο MVP: Ο Κέι Σι Ρίβερς. Μεγάλο παιχνίδι από τον Αμερικανό φόργουορντ, με... σόου στην επίθεση (20π.), πολλά τρίποντα (6/9 3π.), αλλά και δημιουργία στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Σκληρός: Ο Ματ Λοτζέσκι (14π.) και ο Τζέιμς Γκιστ (11π., 7ρ.) έδωσαν πολλές επιθετικές λύσεις στο «τριφύλλι» και ξεχώρισαν.

Ο Πεσμένος: Ο Αμάθ Εμπαγιέ. Κακή εμφάνιση από τον ψηλό των Ιταλών, που έκανε λάθη και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Αρμάνι να εδραιώσει την κυριαρχία της στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Αόρατος: Ο Νταϊρίς Μπέρτανς. Το... πολυβόλο της Αρμάνι «σίγησε» στο ΟΑΚΑ και ο Πιανιτζιάνι δεν πήρε από εκείνον όσα θα περίμενε.

Η Στιγμή: Η άμεση επιστροφή του Παναθηναϊκού Superfoods στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν πελάγωσαν, αφού τα σουτ του Ρίβερς βρήκαν στόχο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» σε απόσταση... αναπνοής. «Στιγμή» και η αλλαγή σκηνικού στις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν μπήκε το... νερό στο αυλάκι για τους γηπεδούχους.

Η Γκέλα: Ο τραυματισμός του Νικ Καλάθη. Ο Έλληνας γκαρντ στάθηκε άτυχος, χτύπησε στην κλείδα, αποχώρησε από το παρκέ με πολλούς πόνους και έβαλε... φωτιά στην ηρεμία, που θα έδινε στον Παναθηναϊκό Superfoods η νίκη επί των Ιταλών.

Η Διαιτησία: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρότσα (Πορτογαλία) και Κόρτες (Ισπανία) δημιούργησαν παράπονα και φωνές με τις αποφάσεις τους στο πρώτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, αλλά στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι. Ο Τζόρνταν Θίοντορ αποβλήθηκε με ένα αντιαθλητικό φάουλ και μία τεχνική ποινή, η οποία ωστόσο δεν δικαιώνεται από το ριπλέι...

Η Εξέδρα: Περίπου 9.000 φίλοι του Παναθηναϊκού Superfoods δημιούργησαν μια «ζεστή» και μπασκετική ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ, όπως συμβαίνει σε κάθε αγώνα της Euroleague.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. ΚΛ. Λ. ΚΟΨ.
Σίνγκλετον 30:21 7 0/2 2/5 1/2 3 2 1 2 2
Ρίβερς 25:24 20 1/4 6/9 0/0 3 2 1 1 0
Παππάς 24:31 8 1/3 1/3 3/4 0 2 0 5 0
Γκιστ 27:14 11 3/3 1/1 2/2 7 1 1 1 0
Βουγιούκας 03:44 1 0/0 0/0 1/2 1 0 0 1 0
Λεκαβίτσιους 17:31 2 1/2 0/0 0/0 1 3 0 1 0
Γκάμπριελ 13:57 5 1/1 1/2 0/0 4 0 0 0 0
Όγκαστ 04:44 0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 1 0