60 69
Κολοσσός Ρόδου
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ
  • Πουρσανίδης-Θεονάς-Σκανδαλάκης

Οι Ροδίτες (10-16) ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, περιόρισαν τον Άρη αναγκάζοντάς τον να σουτάρει  9/39 τρίποντα και 13/31 δίποντα, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στη διαδικασία του Top-6 και την πρώτη με τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Ο Λούκα Μπραΐκοβιτς πέτυχε ένα εμφατικό νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ (10-4),ο Άντριου Γκάουντλοκ είχε 12 πόντους με ένα καθοριστικό τρίποντο στο τέλος, ενώ ο Ιωσήφ Κολοβέρος ήταν επίσης καθοριστικός με 10 πόντους και καλές άμυνες.

Για τον Άρη (13-13), που δε δείχνει το καλό του πρόσωπο μετά το Final-8 του Κυπέλλου, ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 15 πόντους με 3/12 τρίποντα και ο Τζόναθαν Σταρκ 12 πόντους, ενώ ο Ρομπέρτο Γκάλινατ στην επιστροφή του μετά από 2,5 μήνες ήταν επίσης άστοχος με 1/6 σουτ σε 13' συμμετοχής.

Δυναμικά ο Κολοσσός στην αρχή και σταθερά μπροστά

Πιο δυνατά και αποτελεσματικά μπήκε στο πρώτο πεντάλεπτο ο Κολοσσός (2-7) και χτυπώντας στη ρακέτα με τον Μπραΐκοβιτς (6π.) ξέφυγε με 5-13, την στιγμή που  ο Άρης επέμενε ανεπιτυχώς με τρίποντα (1/7). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν (11-15), αλλά οι Ροδίτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 11-19 με τον Γκάουντλοκ.

Παρότι ο Κολοσσός έγραψε το +11 (11-22) με τον Χατζηνικόλα, είδε στη συνέχεια τον Άρη αντεπιτίθεται. Με Τολιόπουλο και Περσίδη να δίνουν λύσεις έγινε το 18-22, ενώ ο Γκάλινατ στα πρώτα του λεπτά μετά από απουσία 2,5 μηνών, έψαχνε τα πατήματά του. Ο  Μπλούμπεργκς ήταν αυτός που με δύο διαδοχικά τρίποντα απάντησε στο σερί του Περάντες για το 31-32, λίγο πριν το 32-34 του ημιχρόνου.

O Μπραΐκοβιτς κράτησε τον Κολοσσό, ο Γκάουντλοκ το τελείωσε

Το πρώτο προβάδισμα του Άρη ήρθε με τρίποντο του Χάρελ (35-34), αλλά ξανά με τον Μπραΐκοβιτς οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 37-40. Χωρίς τον Τολιόπουλο στην πεντάδα του ο Άρης δεν είχε επιθετικό ρυθμό κι έτσι με τους Κολοβέρο και Σίτου ο Κολοσσός έκανε το 45-52. Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο ο Άρης έφερε το ματς στον πόντο με τα τρίποντα των Γκάλινατ και Σταρκ (53-54).

Ο Κολοσσός κρατούσε τα ηνία του αγώνα (53-57) παρά τις αρκετές άστοχες βολές του Σίτου (1/6), με τον Μποχωρίδη από την άλλη πλευρά να βάζει τη σπίθα με τις καλές του άμυνες. Όμως ο Άρης επέμενε με τρίποντα στο παιχνίδι του χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι, οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα ξέφυγαν με 58-64 χάρη στους Μπιλλή και Κολοβέρο. Ένα μεγάλο τρίποντο του Γκάουντλοκ μετά τα δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ του Μπραΐκοβιτς έβαλαν τον Κολοσσό σε θέση φαβορί με το 60-67 (39’) και τον Άρη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69