BAYERN MUNICH
  • Καρμέλο Πατέρνικο
  • Εμίλιο Πέρεζ
  • Λούκα Καρντούμ

Η Μονακό ήταν κυρίαρχη για ένα ημίχρονο, ωστόσο στην συνέχεια κατέβασε ταχύτητες με την Μπάγερν να ανατρέπει διαφορά 24π., ωστόσο ο Τζέιμς βγήκε μπροστά στο φινάλε, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη (89-85).

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 23-11 και περιμένει δώρο από το ΟΑΚΑ για να περάσει στην 2η θέση. Από την άλλη πλευρά η Μπάγερν έπεσε στο 13-11 και κατέλαβε την 15η θέση στην διοργάνωση.

Για τους νικητές φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάικ Τζέιμς με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Ντιαλό να μετρά 20 πόντους με 5 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία και από τον Οκόμπο με 14 πόντους.

Από την άλλη πλευρά ο Έντουαρντς έκανε ότι μπορούσε για να φύγει η ομάδα του με το διπλό, με τον Αμερικανό να μετρά 26 πόντους με 6/8τρ.. Ο Φρανσίσκο συμπλήρωσε 17 πόντους με τον Λούσιτς να προσθέτει 13π. με 4ας.

Η Μπάγερν μπήκε δυναμικά, η Μονακό αντέδρασε, πήρε φωτιά στην επίθεση και ξέφυγε στο +15

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Μπάγερν στην αναμέτρηση με τον Μπολμάρο (7π. 3/3σ.) να πρωταγωνιστεί επιθετικά για την ομάδα του, η οποία πήρε προβάδισμα 5π. (4-9 στο 3’). Η απάντηση της Μονακό ήταν άμεση, με τους Μονεγάσκους να τρέχουν 5-0 σερί για το 10-7 στο 5’, με τον Τζέιμς να μπαίνει στην εξίσωση του παιχνιδιού. Φρενήρης ήταν ο ρυθμός της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (12-13, 14-13 στο 6’), την στιγμή που ο Ντιαλό έφτασε τους 6π. (3/3δ.) για το 16-13 στο 6’. Το σύνολο του Ομπράντοβιτς πάτησε γκάζι, ανεβάζοντας την διαφορά στο +8 (20-12 στο 7’), ενώ ο Λόιντ έδωσε διψήφια τιμή στο προβάδισμα της γαλλικής ομάδας (+11, 25-14 στο 9’). Το τέλος του πρώτου δεκάλεπτο βρήκε την Μονακό στο +15 (29-14) σε μια κυριαρχική περίοδο για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Οι «Μονεγάσκοι» βρήκαν ρυθμό εκτόξευσαν την διαφορά στο +20, με την Μπάγερν να μην μπορεί να αντιδράσει

Με την ίδια ένταση του πρώτου δεκαλέπτου μπήκε στο 2ο η Μονακό με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +18 (36-18 στο 14’) και τον Οκόμπο να φτάνει τους 11 πόντους. Η Μπάγερν ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της γαλλικής ομάδας, το προβάδισμα ξεπέρασε τους 20 πόντους (+21, 43-22 στο 17’), με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να έχουν εξαιρετικά ποσοστά στο δίποντο (16/18δ.) και μόλις 2 λάθη. Οι «μονεγάσκοι» είχαν βάλει σημαντικές βάσεις για τη νίκη που θα σήμαινε 3η θέση στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκα, τη στιγμή που το σύνολο του Λάσο μετρούσε 8 λάθη και 3/15τρ. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους στο +21 (52-30) με την Μπάγερν να έχει να ανέβει… βουνό στο 2ο μέρος.

Η Μπάγερν χαλάρωσε αρκετά, η Μπάγερν μείωσε κάνοντας το φινάλε θρίλερ, ωστόσο ο Τζέιμς ήταν ψύχραιμος δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του

H Moνακό είχε βάλει στο πρώτο μέρος τις βάσεις για 23η νίκη με το έργο της Μπάγερν να έχει πολύ δύσκολο έργο. Ο Τζέιμς οργάνωνε εξαιρετικά το παιχνίδι για την ομάδα του, με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει φτάσει τις 10 ασίστ, έχοντας παράλληλα και 9 πόντους. Το γαλλικό προβάδισμα παρέμενε στα επίπεδα των 20π. (70-50 στο 25') με τους "Μονεγάσκους" να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης. Ο Ομπράντοβιτς μετρούσε ήδη 5 παίκτες διψήφιους, την στιγμή που η ομάδα του μετρούσε μόλις 4 λάθη για 16 ασίστ. Η γερμανική ομάδα μείωσε με τρίποντο του Έντουαρντς στους 14π. (70-56 στο 28') με τον Αμερικανό να φτάνει τους 19π. Το σερί της ομάδας του Λάσο μεγάλωσε στο 12-0, με την Μπάγερν να προκαλεί πονοκέφαλο στον Σάσα Ομπράντοβιτς, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τη Μονακό στο +12 (72-60).

Η Μπάγερν σημείωσε 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με την γερμανική ομάδα να έχει μειώσει στους 11π. (75-64 στο 33') ενώ ο Έντουαρντς με νέο τρίποντο έριξε την διαφορά κάτω από τους 10π. ύστερα από αρκετή ώρα (75-67 στο 34'). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν σαστίσει, ο Μπόνγκα μείωσε στους 6π. (75-69 στο 35') δίνοντας ενδιαφέρον και πάλι στην αναμέτρηση. O Tζέιμς έγραψε το 77-71, ωστόσο η γερμανική ομάδα με τον Έντουαρντς να κάνει φοβερή εμφάνιση στο 2ο μέρος παρέμενε σε απόσταση απειλής (78-73 στο 37'). Ο Φρανσίσκο με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου (80-77 στο 38') με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με την Μονακό να αστοχεί και σε κρίσιμες βολές στο φινάλε. Ο Τζέιμς μονοπωλούσε τις επιθέσεις της Μονακό, με τον Λούσιτς με νέο τρίποντο να μειώνει στο καλάθι (84-82) ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Ντιαλό με ένα φοβερό κάρφωμα έγραψε το 86-82 γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης προς την ομάδα του. Ο Μπούκερ έκανε επιθετικό φάουλ στην επίθεση της ομάδας του με την Τζέιμς να σκοράρει δυο βολές βάζοντας τέλος στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 52-30, 72-60, 89-85.