Ένα 24ωρο μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τους Σέλτικς αλλά και τον τραυματισμό του Γιάννη Αντετοκούνμπο, τα «Ελάφια» έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στους Ορλάντο Μάτζικ, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση.

Οι Μπακς μπήκαν δυναμικά στο ματς και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-23, ενώ με επί μέρους 37-27 στη δεύτερη περίοδο πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (64-50).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στο δεύτερο ημίχρονο εκτοξεύοντας την διαφορά στο +19 (96-77) στη λήξη της τρίτης περιόδου, καθαρίζοντας ουσιαστικά και την υπόθεση νίκη, αφού το τέταρτο δωδεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.

Ο Μπόμπι Πόρτις με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα κάλυψε επάξια την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να ακολουθεί με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους Ορλάντο Μάτζικ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόουλ Άντονι που είχε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Πάολο Μπανκέρο να έχει 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στο φινάλε της αναμέτρησης και με τη νίκη να έχει κριθεί, ο Ντοκ Ρίβερς έβαλε στο παρκέ τον Θανάση Αντετοκούνμπο, με τον Έλληνα φόργουορντ να έχει στο ενεργητικό του μια ασίστ σε τρία λεπτά συμμετοχής.