Οι Νεοϋορκέζοι έφυγαν με ένα μεγάλο διπλό από την έδρα των «Ελαφιών» επικρατώντας με 122-109, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Μπράνσον που ολοκλήρωσε το ματς με 43 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από την πλευρά του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων έχοντας 28 πόντους, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής, όμως έμοιαζε σα να παίζει μόνος του.

Το ματς

Οι Μπακς μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 31-25 στην πρώτη περίοδο, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα 11 πόντων (61-50), όμως οι Νικς έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νεοϋορκέζοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τον Μπράνσον να αναλαμβάνει δράση, ανέτρεψαν την κατάσταση, αφού με επί μέρους 24-39 στη τρίτη περίοδο πήραν το προβάδισμα με 85-89.

Οι Νικς είχαν το πάνω χέρι και στη τέταρτη περίοδο, με τους Μπακς να κάνουν μια απέλπιδα προσπάθεια για να επανέλθουν στο ματς, όμως ήταν αργά, με τον Ντοκ Ρίβερς στο φινάλε να αποσύρει τους βασικούς του, πετώντας «λευκή πετσέτα».

Έτσι, οι Νεοϋορκέζοι έφυγαν με ένα μεγάλο διπλό από την έδρα των Μπακς και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την είσοδό τους στα playoffs, ενώ οι Μπακς γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους και κινδυνεύουν να χάσουν την 2η θέση.