76 95
  • Ίλια Μπελόσεβιτς
  • Μίλαν Νέντοβιτς
  • Αλμπέρτο Μπαένα

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στην Λιθουανία, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 95-76 σε μια φοβερή εμφάνιση για τους ερυθρόλευκους. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα... έπνιξε με την άμυνα της τους Λιθουανούς, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και πήρε μια εύκολη νίκη.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο 16-11, μοιάζει να κλείδωσαν την εξάδα, ενώ παράλληλα βρίσκονται μια νίκη μακριά από το πλεονέκτημα έδρας για το οποίο, όπως όλα δείχνουν θα παλέψουν πολλές ομάδες. Από την άλλη πλευρά το σύνολο του Τρινκιέρι έπεσε 11-16 και πλέον η πρώτη δεκάδα έχει απομακρυνθεί και τα όνειρα για το play-in tournament κάνουν... φτερά.

Ο Ολυμπιακός περιόρισε τα λάθη του (8λ.) βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσω της σκληρής του άμυνας και έβγαλε διαφορετικούς πρωταγωνιστές σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές απουσίες στην περιφέρεια. Το 25/32 δίποντα των ερυθρολεύκων αποτυπώνει την εικόνα της αναμέτρησης, την ίδια ώρα που η Ζαλγκίρις είχε 12 λάθη και 7/25 σουτ.

Ο κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τόμας Ουόκαπ, ο οποίος γνώριζε ότι λόγω των απουσιών στα γκαρντ των Πειραιωτών έπρεπε να τραβήξει περισσότερο... κουπί. Ο Τεξανός γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 22 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ με 4/8τρ. σε μια πληθωρική εμφάνιση, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος συμπλήρωσε 20 πόντους με 5/5δ. Σταθερά καλός ο Άλεκ Πίτερς με 16 πόντους, ακόμα μια θετική εμφάνιση από τον Ράιτ με 11 πόντους και 5/5δ.

Από την αντίπερα όχθη ο Ρόλαντ Σμιτς προκάλεσε πονοκέφαλο στον Γιώργο Μπαρτζώκα με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Κίναν Έβανς να μετρά 18 πόντους. Οι υπόλοιποι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι έμειναν σε μονοψήφιους αριθμούς σε μια κακή εμφάνιση για την Ζαλγκίρις.

Βρήκε ρυθμό μέσω της άμυνας του ο Ολυμπιακό και με πρωταγωνιστές Ουόκαπ και Πίτερς πήρε μικρό προβάδισμα

Ο Έβανς άνοιξε το σκορ για την Ζαλγκίρις (2-0 στ0 2’) με τον Ολυμπιακό να μην εκτελεί ορθά τις επιθέσεις του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Και οι δυο ομάδες προτιμούσαν τις σετ επιθέσεις, σε ένα παιχνίδι με αργό τέμπο. Ο Ουόκαπ ήταν το Α και το Ω στην επίθεση των ερυθρολεύκων (2π. 1ρ. 2ας.) με το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνει ένα σερί 8-0, μετατρέποντας το 4-2 σε 4-10 στο 4’. Στην πίσω πλευρά του παρκέ οι Πειραιώτες ήταν συμπαγείς και δεν έδινα ευκολά καλάθια στην ομάδα του Κάουνας (6-12 στο 5’). Ο Πίτερς βρήκε το πρώτο του τρίποντο στο ματς (8-15 στο 6’), με τον Έβανς από την απέναντι πλευρά να πρωταγωνιστεί (9π.). Ο Λεκάβιτσιους μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου (14-17 στο 7’), ωστόσο ο Φαλ κυριαρχούσε κάτω από τις δυο ρακέτες (4π. 3ρ. 14-19 στο 9’). Η σκληράδα που έβγαζαν οι ερυθρόλευκοι στην άμυνα σε συνδυασμό με την καλή κυκλοφορία μπάλας στην επίθεση τους έδινε την δυνατότητα να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα (+5, 16-21 στο 9’). Το σύνολο του Τρινκιέρι απάντησε άμεσα μειώνοντας στον πόντο με τον Ουόκαπ να γράφει το 20-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Αμφίρροπο το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Σμιτς να κάνει φοβερή δουλειά και τον ΜακΚίσικ να απαντά

Πέρα το Ουόκαπ ο Γιώργος Μπαρτζώκας επιστράτευσε την second unit στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Σμιτς με τρίποντο ισοφάρισε σε 23-23, ωστόσο ο Ουόκαπ ήταν καυτός φτάνοντας τους 11 πόντους (25-28 στο 12’). Τα δυο γρήγορα φάουλ του Ράιτ αποτέλεσαν πονοκέφαλο για τον Μπαρτζώκα, ο οποίος αναγκάστηκε να επιστρατεύσει στο «5» τον Πετρούσεφ. Στόχος των ερυθρολεύκων ήταν να περάσει την μπάλα στο ζωγραφιστό, ωστόσο το σύνολο του Τρινκιέρι έκλεινε καλά και πήρε προβάδισμα με το τρίποντο του Λουκουσιόνας (31-30 στο 16’). Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με την αναμέτρηση να έχει πάρει… άγρια μορφή. Ο Σμιτς έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό (15π. 3ρ. - 35-37 στο 18’) με τους Λιθουανούς να έχουν πάρει να έχουν πάρει αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (8ρ.) Ο ΜακΚίσικ έκανε πολύ καλή δουλειά στην επίθεση (3π. 2ας.), με τον ΜακΚίσικ στον φινάλε του ημιχρόνου να σημειώνει ένα απίστευτο κάρφωμα για το 39-41.

Ουόκαπ και Ραίτ… διέλυσαν επιθετικά την Ζαλγκίρις και μέσω της άμυνας του ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +13

Με τρίποντο του Ουόκαπ μπήκε ο Ολυμπιακός στο 3ο δεκάλεπτο και τον Έβανς να απαντά με γκολ-φάουλ (42-44 στο 22’). Ο Τεξανός γκαρντ είχε βρει ρυθμό, έφτασε τους 17π. με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν το προβάδισμα τους (44-47 στο 23’). Οι Πειραιώτες κυκλοφορούσαν πολύ καλά την μπάλα στην επίθεση, αυξάνοντας την διαφορά τους στο +(8, 45-53 στο 25’), με τον Ράιτ στην συνέχεια να δίνει διψήφια τιμή στο προβάδισμα (+11, 47-58 στο 27’). Ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (49-60 στο 27’), απέναντι σε μια Ζαλγκίρις που δυσκολευόταν αρκετά στην επίθεση. Ο Ράιτ πήρε… φωτιά στην επίθεση, έφτασε τους 11π. με το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να φτάνει την διαφορά στο +13 (51-64 στο 28’). Η σταθερότητα του Ολυμπιακού στην επίθεση, σε συνδυασμό με την καλή εικόνα του αμυντικά του έδινε την δυνατότητα να επιβάλει τον ρυθμό του και με το +13 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-69) είχε βάλει γερές βάσεις για ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Ο ΜακΚίσικ ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του στους 20 πόντους και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό

Ήταν φανερό πως οι ερυθρόλευκοι ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα και με την διαφορά στο +15 (56-71 στο 31') ένιωθαν ασφάλεια όσον αφορά το αποτέλεσμα. Ο ΜακΚίσικ με γκολ-φάουλ έγραψε το 58-74 στο 33' στην μεγαλύτερη διαφορά για τους ερυθρόλευκους, την στιγμή που ο Παπανικολάου ανέβασε το δίκτυ του σκορ στο +18 (61-79). Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 21π. (61-82 στο 35΄) και όπως ήταν λογικό τα επόμενα λεπτά ως το τέλος της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η λιθουανική ομάδα είχε ξεμείνει από λύσεις και δεν μπορούσε να ανατρέψει το σκορ. Ο Ουόκαπ συνέχιζε την μαγική του εμφάνιση (22π. 6ασ. 4/7τρ.) με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να διατηρεί την διαφορά (+17, 70-87 στο 38') και την Ζαλγκίρις να απαντά κυρίως με κάποια ξεσπάσματα. Ο ΜακΚίσικ έφτασε τους 20 πόντους σε μια μαγική εμφάνιση για τον ίδιο (73-90 στο 39'), ενώ ο Πίτερς αύξησε την διαφορά στο +22 (73-95) με τους Πειραιώτες να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95.